ادغام معماری ایران و اروپا در مجموعه کاخ گلستان

مجموعه کاخ گلستان، اثر تاریخی بی نظیر عصر قاجار میباشد که در سال 2013 در یونسکو به ثبت رسید. به دلیل منحصر به فرد بودن این اثر، یونسکو سه معیار ثبت ( ii و iii و iv ) معتبر و ارزشمند را برای کاخ گلستان در نظر گرفت.

میمند، نمونه باقی مانده از فرهنگ و تمدن چند هزار ساله

میمندِ شهر بابک، روستایی از توابع کرمان میباشد که قدمت آن را تا 12 هزار سال تخمین زده اند. این روستا در سال 2015 و با کسب درجه معیار V توانست در مجمع جهانی یونسکو به ثبت برسد. با شابش همراه باشید تا مروری بر این روستای زیبا داشته باشیم.

پاسارگاد، نماد بی نظیر تمدن هخامنشیان در تاریخ بشریت

پاسارگاد اولین پایتخت هخامنشیان میباشد که توسط کوروش کبیر در شهر پارس بنا نهاده شد.مجموعه آثار قرار گرفته در این بنا جزء اولین نمونه های برجسته هنر، معماری و تمدن سلطنتی در تاریخ بشریت میباشند. این بنا با 100 درصد آرا در سال 1383 توانست 4 معیار ارزشمند i, ii, iii, iv را از یونسکو دریافت کند.

کلیساهای آذربایجان، تبلور تمدن مسیحیت در ایران

در سال 2008 بود که مجموعه کلیساهای آذربایجان در سی و دومین نشست یونسکو به ثبت جهانی رسید و توانست سه معیار ثبت ارزشمند i, iii, iv را دریافت کند. این کلیساها از مراکز مهم مسیحیان محسوب میشوند و هر ساله میزبان هزاران مسیحی و گردشگر قرار میگیرند. با شابش همراه باشید تا مروری بر این مجموعه زیبا و تاریخی داشته باشیم.

سازه های آبی شوشتر، افتخار تمدن ایرانی در جهان

سازه های آبی شوشتر، سیستمی به هم پیوسته از تونل ها، آبشارها، بندها، آسیاب ها و کانال های بزرگ هدایت آب هستند که با هماهنگی و پیوستگی فوق العاده در کنار هم کار میکنند. این مجموعه صنعتی-تاریخی در سال 2009 توانست 3 معیار ثبت i, ii, v را از یونسکو دریافت کند. با شابش همراه باشید تا مروری بر این اثر ماندگار داشته باشیم.

گنبد قابوس، شاهکار معماری ایران

گنبد قابوس یکی از بزرگترین برج های آجری دنیا میباشد که در زمان پادشاهی شمس المعالی کاووس بن وشمگیر ساخته شده است. کاووس بن وشمگیر از امیران آل زیار بود که علاوه بر فاضل بودن، شاعر و خوشنویس هم بود. این بنا در سال 2012 به همراه مسجد جامع اصفهان به یونسکو ارسال شد. از بین 40 اثر ارسال شده از سراسر جهان، هر دو اثر ایرانی به همراه 14 اثر دیگر موفق به احراز معیارهای یونسکو شدند. این برج توانست چهار معیار ارزشمند i ii iii iv را از یونسکو دریافت کند.

سنگ نبشته بیستون، انعکاس تمدن هخامنشیان

در کوه های سر برافراشته بیستون در استان کرمانشاه، نوشته ای چندزبانه بر روی سنگ آهکی حکاکی شده است که نمایانگر تمدن با عظمت هخامنشیان و ارتباط آنها با بین النهرین است. سنگ نبشته بیستون، اثر ماندگار دوران هخامنشیان است که در سال 2006 توانست 2 معیار ii و iii را از یونسکو دریافت کند. با شابش همراه باشید تا نگاهی به این اثر ماندگار داشته باشیم.

گنبد سلطانیه، یکی از بزرگترین گنبدهای آجری دنیا

گنبد سلطانیه از آثار فاخر معماری آذری محسوب میشود که در سال 2005 در یونسکو به ثبت رسید. این اثر نمایانگر پیشرفت تکنولوژی و معماری در تمدن اسلامی بوده و توانسته سه معیار ثبت ii, iii, iv را از یونسکو کسب نماید. در گنبد سلطانیه مقبره الجایتو قرار دارد. برای خواندن جزئیات بیشتر با شابش همراه باشید.

نقش جهان اصفهان، شاهکار معماری عصر صفوی

میدان نقش جهان بعد از چغازنبیل، دومین اثری بود که در اردیبهشت 1358 به میراث فرهنگی ایران در یونسکو اضافه شد. این میدان دارای 3 درجه ثبت معیار i, v, vi میباشد و سالانه مورد بازدید هزاران جهانگرد قرار میگیرد. این میدان محل مناسبی برای برگزاری جشن ها، محاکمه متهمان، چوگان بازی کردن و همچنین تمرین های نظامی بوده است.