اخبار و مقالات ملک

سقوط 14.9 درصدی رشد بخش مسکن در سال 95

سقوط 14.9 درصدی رشد بخش مسکن در سال 95
۰۱ - اسفند - ۱۳۹۵
یکی از مشکلات امروز اقتصاد کشور، وجود نرخ رشد ناپایدار می باشد، به شکلی که در بعضی از سال‌ها رشد اقتصاد منفی و در بعضی از سال ‌ها‌ مثبت بوده است. این امر باعث شده شاهد تغییر رفتار مصرف کنندگان و سازندگان ساختمان باشیم.

به گزارش شابش، تحلیل های رشد ارزش افزوده بخش مسکن نشان دهنده این امر است که بخش خرید و فروش خانه از سال 91 وارد رکود پنج ساله شده، به شکلی که رشد این بخش در طی سال های 91 تا 94 به ترتیب برابر با 3/6-، 3/1-، 0/4-، 13/5- بوده و در سال 1395 نیز به 14/9- درصد رسیده است.
در صورتی که سیاست‌ های اقتصادی به گونه ای باشد که باعث حرکت در بخش مسکن و ساختمان شود، با توجه به این امر که برای رشد در بخش مسکن باید صنایع بالا دستی مانند ساخت فلزات اساسی، ساخت سایر محصولات غیرفلزی، ساخت چوب و محصولات چوبی، ساخت ماشین ‌آلات و دستگاه‌های برقی و... رشد کنند، بنابراین در کل رشد در تولید صنایع مختلف، بخش مسکن و در نتیجه رشد اقتصادی در پی خواهد داشت.در نتیجه این رشد اقتصادی سبب رشد ارزش افزوده خدمات مستغلات بوده و از سوی دیگر شاهد رشد تقاضای نهایی (شامل تقاضای مصرفی خانوارها، تقاضای سرمایه‌گذاری دولت و بنگاه‌ها) خواهیم بود.


نظرات کاربران

از اینکه ما رو در راستای ارائه خدمات بهتر یاری میکنید سپاسگزاریم
راضی هستم
بد نبود
راضی نیستم