۵ نکته مهم برای نگهداری از گیاهان آپارتمانی

۵ نکته مهم برای نگهداری از گیاهان آپارتمانی

۵ نکته مهم برای نگهداری از گیاهان آپارتمانی

اگر تجربه‌ی نگهداری از گل و گیاهان آپارتمانی را داشته باشید، به خوبی می دانید که گیاهان آپارتمانی چه تاثیر فوق العاده‌ای در ایجاد انرژی مثبت در خانه دارند. علاوه بر این، نگهداری از گیاهان آپارتمانی می تواند به تصفیه‌ هوا کمک کرده و فضای دلپذیری برای شما ایجاد کند.

 

برای اینکه بتوانید به بهترین شکل از گیاهان آپارتمانی نگهداری کنید تا از اثرات مفید آن لذت ببرید، مطالعه این مطلب را از دست ندهید. در ادامه به شما راهکارهایی را پیشنهاد می کنیم، که با استفاده از آن‌ها می توانید گیاهان آپارتمانی را سرزنده نگهدارید و از وجود آن ها در محیط خانه لذت ببرید.

 

نکته اول: نور

بدون نور زندگی امکان پذیر نیست ! این جمله راجع به گیاهان و هر موجود زنده‌ی دیگری هم صدق می کند. در واقع نور اولین و مهم ترین گزینه برای رشد و زنده ماندن گیاهان است. نور محیط را با واحدی به نام فونت کندل مشخص می کنند. هر گیاه بر اساس ساختاری که دارد به طور متغیر نیاز به واحدهای مختلفی از نور دارد.

 

قبل از خرید گل و گیاهان آپارتمانی اول مکان نگهداری از آن ها را مشخص کنید و بعد با توجه به محیط اقدام به خرید کنید. با توجه به سنجش نور می توان محیط را به چهار دسته تقسیم کرد: مناطق کم نور، نور متوسط، پر نور، آفتاب گیر. با مشخص شدن مکان نگهداری متوجه می‌شوید که چه نوع گیاهی مناسب محیط شماست. اگر بنا به هر دلیلی محیط زندگی شما کم نور است ولی تمایل به نگهداری از گیاهان آپارتمانی را دارید، پیشنهاد می کنیم از این گیاهان نگهداری کنید:

گیاه آپارتمانی سانسوریا

سانسوریا

یکی از گیاهان محبوب و پر طرفداری که امروزه در خانه‌های بسیاری از افراد دیده‌ می‌شود، سانسوریاست. این گیاه برگ‌هایی سفت و بلند دارد، در خاک خشک بسیار راحت و بدون دردسر رشد می کند. نور، می تواند تاثیر بسیار خوبی در رشد این گیاه داشته باشد اما در محیط های کم نور هم قابلیت رشد کردن را دارد. اگر قصد نگهداری از این گیاه را دارید، به این نکته توجه کنید که سانسوریا به آب زیادی نیاز ندارد و آب دهی بیش از اندازه می تواند باعث پوسیدگی ریشه‌ها و از بین رفتن گیاه شود.

گندمی

یکی از گیاه هایی که برای نگهداری در آپارتمان توصیه می‌شود، گندمی است. این گیاه قابلیت دارد تا در محیط های کم نور و حتی بدون نور رشد کند و زنده بماند. اگر علاقه زیادی به نگهداری از گیاهان آپارتمانی دارید ولی وقت و یا حوصله کافی برای این کار را ندارید، حتما گیاه گندمی را انتخاب کنید. این گیاه بدون در نظر گرفتن وقت و رسیدگی شما رشد می کند و نیازی به رسیدگی دقیق شما ندارد.

آگلونما

 گیاه همیشه سبز چینی، نام دیگر آگلونما است. این گیاه از خانواده‌ی گیاهان گرمسیری است که مقاومت زیادی دارد و برای رشد به نور بسیار زیادی هم احتیاج ندارد. برای نگهداری از این گیاه فقط کافیست خاک آن را مرطوب نگهدارید و دمای ۲۲ درجه را برای آن فراهم کنید.

پوتوس

پوتوس، از خانواده گیاهان مقاوم بومی در جنگل های جنوب شرقی آسیا و جزایر سلیمان است. این گیاه قابلیت رشد در محیط های کم نور و حتی سایه را دارد. شاید باورتان نشود اما، پوتوس این قابلیت را دارد تا در محیط هایی که باعث از بین رفتن گیاهان می‌شود، زنده بماند و رشد کند. اگر تا به حال از گیاهی مراقبت نکردید و قصد نگهداری از گیاهان آپارتمانی را دارید، برای شروع حتما پوتوس را انتخاب کنید.

دیفن باخیا

دیفن باخیا، گیاهی است که برای رشد نیاز به نور غیر مستقیم دارد. در نتیجه اگر محیط شما فضای کم نوری است، این گیاه گزینه‌ی بسیار خوبی برای شماست. این نکته را به خاطر داشته باشید که هر چقدر دیفن باخیا به نور کم احتیاج دارد، به همان اندازه هم به آب و خاک مرطوب نیازمند است. آب دادن به دیفن باخیا را فراموش نکنید.

زامیفولیا

زامیفولیا، گیاهی است که علاوه بر آپارتمان در محیط های کاری هم از آن نگهداری می‌شود. اگر وقت کافی برای نگهداری از گل و گیاه ندارید، گیاه زامیفولیا مناسب شماست. معمولا افراد در نگاه اول جذب ظاهر زیبای این گیاه می شوند و بعد از اطلاع از شرایط نگهداری آن اقدام به خرید این گیاه می کنند.

فیکوس بنجامین

یکی از گیاه هایی که شادی بخش زندگی است و انرژی منفی را از بین می برد، فیکوس بنجامین است. این گیاه برخلاف ظاهر ساده‌ای که دارد بسیار مقاوم است. برای نگهداری از این گیاه و استفاده از خواص مثبت آن، نیازی نیست که کار سختی انجام دهید. فقط کافیست آن را در مقابل نور مستقیم قرار ندهید و رطوبت زیادی را برای خاک فراهم نکنید. در این صورت، گیاه شاداب و سلامت مانده و رشد می کند.

برگ عبایی

برگ عبایی به گیاه فولادی مشهور است. تقریبا از بین نمی‌رود و همیشه سالم و زنده است. این گیاه قابلیت آن را دارد تا به راحتی با محیط سازگار شود. در نتیجه اگر تنوع طلب هستید و مدام وسایل و دکوراسیون خانه را تغییر می دهید، گیاه برگ عبایی مناسب شماست. اگر شرایط مناسب برای این گیاه را فراهم کنید، برگ های آن تا ارتفاع یک متر هم رشد می کنند.

گیاه برگ عبایی

نکته دوم: دمای مناسب

دمای هوا دومین فاکتور اصلی و مهم برای رشد گیاهان است. بیشتر گیاهانی که با عنوان گیاهان آپارتمانی در بازار وجود دارند، گیاهانی هستند که در دمای بین ۱۵ تا ۳۰ درجه‌ی سانتی گراد رشد می کنند.  نکته‌ی مهمی که باید در زمان نگهداری از گیاهان آپارتمانی به آن توجه کنید، تغییر ناگهانی دما است. مراقب باشید که گیاهان در معرض ناگهانی این تغییر آب و هوایی قرار نگیرند. یکی از نشانه های کم بودن دما، زرد شدن برگ هاست. اگر برگ های گیاه شروع به ریزش و یا زرد شدن کردند، بدانید که دمای محیط آن دچار تغییراتی شده است.

 

نکته سوم: رطوبت رسانی

رطوبت نسبی گزینه‌ای است که باید در زمان نگهداری از گیاهان آپارتمانی به آن توجه کنید. منظور از رطوبت نسبی، رطوبتی است که در هوای محیط وجود دارد. در گلخانه‌ها رطوبت نسبی هوا معمولا ۵۰ درصد و بیشتر است. در نتیجه اگر گیاه مد نظر خودتان را از گلخانه خریداری می کنید، به تغییر این رطوبت توجه کنید. انتقال گیاهان از گلخانه به خانه می تواند رطوبت گیاه را ۱۰ تا ۲۰ درصد کاهش دهد و گیاه را دچار کم آبی کند. برای عادت دادن گیاهان به رطوبت خانه می توانید از این تکنیک ها استفاده کنید:

 • استفاده از دستگاه بخور
 • نزدیک قرار دادن گیاهان به یکدیگر
 • اسپری کردن آب در اطراف گلدان

 

نکته چهارم: آب دهی

گیاهان هم مانند سایر موجودات زنده، برای زنده ماندن احتیاج به آب دارند. در زمان آب دهی به گیاهان باید به دو فاکتور مهم و اصلی توجه کنید. کمیت و کیفیت.

مقدار لازم برای آب دادن به گیاهان

یکی از نکته های بسیار مهمی که باید در زمان نگهداری از گیاهان به آن توجه کنید، میزان آب دهی است. اگر میزان آب دهی به گیاه کم باشد، باعث خشک شدن ریشه و از بین رفتن آن می شود. اگر هم میزان آب دهی زیاد باشد، باعث پوسیدگی ریشه های گیاه می‌شود. برای اینکه بتوانید درست و به اندازه گیاه را آب دهی کنید، به این چند نکته توجه کنید: نوع گیاه، اندازه گیاه، حجم گلدان، رطوبت دما، رطوبت خاک و شدت نور.

نوع گیاه

قطعا همه‌ی گیاهان به یک اندازه به آب‌دهی نیاز ندارند و شرایط هر کدام متفاوت است. در زمان خرید تحقیق کنید و اطلاعات لازم را در رابطه با نحوه‌ی آب‌دهی گیاهان کسب کنید. اگر نگهداری از گیاهان کم آب را ترجیح می‌دهید، پیشنهاد ما به شما نگهداری از کاکتوس است. کاکتوس ها انواع مختلفی دارند که هر کدام از آن‌ها شرایط نگهداری متفاوتی دارد. اما در کل کاکتوس، نیاز به آب‌دهی زیادی ندارد.

حجم گلدان

به حجم گلدان و اندازه گیاه توجه کنید. اگر حجم گلدان کم باشد، لازم است که در دفعات بیشتری به آن آب بدهید. 

کیفیت آب

بعضی از گیاهان به مواد شیمیایی حساسیت دارند. در زمان آب‌دهی به گیاهان به کیفیت آب توجه کنید. آبی که قرار است به گلدان بدهید را چند روز کنار بگذارید تا فلورین و کلر موجود در آن بپرد و سپس گیاه را آبیاری کنید.

شدت نور

در انتخاب مکان برای نگهداری از گیاه دقت کنید. اگر مکان نگهداری آن نور زیادی دارد و یا نور مستقیم خورشید بر آن می‌تابد، در این صورت آب گلدان خیلی زود تبخیر می شود و به همین دلیل لازم است که به گلدان بیشتر آب بدهید.

 

نکته پنچم: کود

کود دهی می تواند تاثیر مثبتی در رشد گیاه داشته باشد به شرطی که به موقع و به درستی انجام شود. حتما در زمان خرید گل و گیاهان آپارتمانی، از شرایط کودهی کامل مطلع شوید.

در زمان خرید و انتخاب گل‌های آپارتمانی به این موارد توجه کنید

 • به برگ های گیاه دقت کنید. برگ یک گیاه سالم باید سبز رنگ و بدون لکه‌ی قهوه‌ای یا زرد رنگ باشد.
 • زیر برگ‌های گیاه هم بررسی کنید تا آفت و یا حشرات در آن نباشد.
 • با توجه به حجم و اندازه گیاه، یک گلدان مناسب برای آن انتخاب کنید. مدل و شکل ظاهری گلدان باید با توجه به رشد گیاه سازگاری داشته باشد. اگر گیاه شما رشد سریع و زیادی دارد، باید گلدانی را انتخاب کنید که بزرگ باشد و تحمل وزن گیاه را داشته باشد. در غیر این صورت روند رشد گیاه دچار مشکل می شود.
 • به جنس گلدان هم توجه کنید. ظاهر زیبای یک گلدان نقش مهمی در زیبایی محیط و زیبایی دو چندان گیاه دارد. اما جنس گلدان یکی از عامل های اصلی و مهم برای رشد گیاه است که باید به آن توجه ویژه کرد.

 

شناخت انواع آفات در گیاهان

شپشک

یکی از شایع ترین آفات در بین گیاهان، شپشک است. معمولا تشخیص شپشک‌ها کار ساده‌ای نیست. و تا زمانی که تعداد آنها زیاد نباشد، نمی توان وجود آن ها را تشخیص داد. طول و رنگ شپشک ها بسته به نوع آنها متفاوت است.

شته

شته یک حشره مکنده است. رنگ شته های آپارتمانی معمولا سبز، صورتی، آبی یا سیاه است. شته، معمولا بال ندارند اما در صورتیکه تعداد آنها زیاد باشد، می توان در بین آنها شته بالدار هم پیدا کرد.

شپشک آردی

آردی ها شایع ترین نوع آفت در بین گیاهان است. روی بدن این حشره با کرک‌های سفید پوشیده شده است و تشخیص آن بسیار آسان است. این دسته از شپشک ها را می توان روی ساقه های گیاه مشاهده کرد.

کنه‌ی تار عنکبوتی

تغذیه این نوع از آفت ها از برگ های گیاهان است. دیدن و شناسایی آن‌ها کار ساده‌ای نیست و حضور آن‌ها در محیط‌های بسیار خشک و گرم شایع است.

کرم های برگ خوار

کرم های برگ خوار، عمدتا نوزاد پروانه ها هستند که با هر بار پوست اندازی بزرگ تر می‌شوند و گاهی به ۵ سانتی متر هم می‌رسند. برای اینکه بتوانید گیاه خود را از آفت‌ها دور کنید، هرگز از خاک باغ و جنگل برای گیاه استفاده نکنید.

 

راهکارهایی برای از بین بردن آفات گیاهان

 • مهم‌ترین کار برای جلوگیری از آفات، بررسی گیاه قبل از خرید آن است.
 • در صورتیکه آفت گیاه کم باشد می توانید برگ و یا ساقه‌های گیاه را با مقدار کمی از الکل تمیز کنید.
 • گیاه را برای مدتی در فضای باز قرار دهید.
 • از صابون های آفت کش استفاده کنید.

 

جمع بندی:

نگهداری از گل و گیاهان آپارتمانی کار سختی نیست. فقط باید گیاهی را انتخاب کنید که بیشترین سازگاری با محیط زندگی شما را داشته باشد. با مطالعه و تحقیق در رابطه با نحوه نگهداری از گیاهان به راحتی می توانید گیاه مناسب با شرایط خود را پیدا کرده و محیط زندگیتان را زیباتر کنید.

نظرات

سمانه( شنبه 19 مهر 1399 )مطلب اموزنده ای بود . لطفا گلهای بیشتری رو معرفی کنید با تشکر
لعیا( چهارشنبه 22 مرداد 1399 )الوئه ورا نمیشه به حدی رسوند که قابل استفاده باشه فقط جنبه تزئینی داره
شادی( چهارشنبه 22 مرداد 1399 )شرایط نگهداری از دیفن باخیا را لطفا توضیح دهید
اکبری( دوشنبه 06 مرداد 1399 )گل ارکیده بیشتر به نور نیاز داره تا آب دهی
علی رضا( دوشنبه 06 مرداد 1399 )از گل ارکیده باید دقیقا در کجا نگهداری کنیم ؟‌
اوتادی( جمعه 23 خرداد 1399 )من گل ارکیده خیلی دوست دارم ، اما هر بار که خریدم زود خراب شد متاسفانه . و هیچ راهکاری هم براش مفید نبود
نسترین جاوید( دوشنبه 05 خرداد 1399 )کاکتوس های کوچولو هم با گلدون های رنگی ایده خوبی می تونه باشه برای نگهداری چراکه زحمت زیادی نداره و بسیار هم مقاومه . خسته نباشید مطلب مفیدی بود
داوود( پنجشنبه 14 فروردین 1399 )جالب بود ممنون
فریبا ابراهیمی( دوشنبه 21 بهمن 1398 )به نظرم نگهداری از آلوئه ورا در خونه می تونه سخت باشه و نیاز به رسیدگی بالایی داره تا جون بگیره و قابل استفاده بشه
ه-قنبری( یکشنبه 19 آبان 1398 )گل ارکیده دوست دارم
01 - 10 از 11

اشتراک در خبرنامه !

برای ثبت نام در خبرنامه شابش ایمیل خود را وارد کنید
ایمیل را با فرمت صحیح وارد نمایید