عوامل مهم که باعث رشد شخصیتی در انسان می شود

عوامل مهم که باعث رشد شخصیتی در انسان می شود

عوامل مهم که باعث رشد شخصیتی در انسان می شود

تا حالا به اهمیت رشد شخصیتی، در طول زندگی فکر کرده اید؟

یا به اینکه چه عواملی باعث می شود انسان، رشد و تکامل شخصیتی پیدا کرده و به موفقیت در زندگی دست یابد؟

لازمه ی رشد شخصیت افراد در چیست و چطور می توان به آن دست پیدا کرد؟ 

در ادامه ی این مطلب قصد داریم شما را با طی کردن مراحل مختلف برای رسیدن به پیشرفت و رشد شخصیتی آشنا کنیم. 

                               مراحل رشد شخصیت 

هر انسانی با ویژگی های ژنتیکی خاصی متولد می شود و رشد می کند. اما این ویژگی ها فقط با انسان زاده می شود و برای رشد و کامل شدن آنها انسان نیاز به آموزش و تجربه کردن دارد. در این یادگیری و آموزش (خانواده ، مدرسه و مراکز آموزشی ، خود فرد ) به ترتیب نقش مهم و اساسی را دارند.

 

 خانواده

آموزش های لازم از اولین جامعه فردی کودک، یعنی خانواده شروع می شود. خانواده به عنوان نقش اول در تربیت شخصیت کودک و رشد آن تاثیر بسیار جدی و مهمی را دارد.

 

 مدرسه و مراکز آموزشی 

مرحله دوم رشد شخصیتی انسان در مدرسه و مراکز آموزشی کامل می شود. با آموزش های لازم و تدریس دروس متنوع در این مرحله، کودک به درک درستی از انتخاب ها و رشد شخصیتی می رسد. با جامعه گسترده تری روبه رو می شود و مرحله ی جدیدی از رشد را تجربه می کند.

 

 خود فرد 

در این مرحله شما یک انسان کامل و پخته محسوب می شوید. که برای آینده و رسیدن به پیشرفت و رشد شخصیتی باید تلاش کنید و به درستی هدف هایتان را انتخاب کنید. رشد جسمی در سن مشخصی از زندگی افراد متوقف می شود.اما رشد شخصیتی و پیشرفت بستگی به انتخاب و خواسته ی افراد دارد.که تا چه سن و زمانی علاقمند به یادگیری و رشد کردن را دارند. برای رشد کردن و موفق شدن باید از مناطقی عبور کرد و تصمیم های قاطع گرفت. مناطقی که بر اساس نیاز و خواسته در انسان شکل می گیرد و هر منطقه تکمیل کنند منطقه بعدی می باشد.

 

 

منطقه شروع

  1. برای رسیدن به پیشرفت ابتدا باید هدف یابی کنید .
  2. چه هدفی برای آینده دارید؟
  3. دوست دارید چه کاری انجام دهید و به چه موفقیت هایی دست یابید؟

ابتدا جواب این سوالات را در خودتان جست و جو کنید.

وقتی به جواب های مشخصی رسیدید یعنی هدف شما مشخص شده و حالا باید تصمیمات قاطع برای انجام دادن آنها بگیرید.

 

منطقه ترس 

بعد از تصمیم گیری و انتخاب هدف ها معمولا با حس جدیدی در خودتان برخورد می کنید به نام حس ترس ! تجربه ی این حس و حال در مرحله ای که شما قرار دارید بسیار طبیعی و قابل درک است.پس خودتان را کنترل کنید و یک نفس عمیق بکشید!چرا که تصمیم دارید کارهایی را انجام دهید که تا قبل از آن فقط آرزو و یا خواسته ی شما بوده. برای انجام دادن آن ممکن است تجربه، دانش و آگاهی لازم را نداشته باشید.در نتیجه احساس ترس می کنید! با کمبود اعتماد به نفس مواجه می شود و با تحت تاثیر قرار گرفتن نظرات دیگران دچار ناامیدی می شود.اما همیشه این نکته را به خاطر داشته باشید که انسان های ضعیف از ترس هایشان فرار می کنند و به دنبال بهانه جویی برای انجام ندادن آن هستند. این که از تصمیمی که گرفتید احساس ترس کنید طبیعی است. اما فراموش نکنید که این ترس اتفاق است و قدرت رویارویی با آن و حل چالش ها یک انتخاب.

پس تصمیم خود را قاطعانه گرفته و اجرا کنید.

منطقه یادگیری 

بعد از انتخاب و مقابله کردن با ترس ها شما وارد منطقه یادگیری می شوید. دقیقا منطقه ای که برای شروع هر کاری همه ی ما به آن نیازمندیم. در این مرحله شروع به یادگیری می کنیم و مهارت های جدید برای رسیدن به اهداف را یاد می گیریم و اراده ی خود را برای رسیدن به اهداف قوی می کنیم. معمولا در این مرحله با چالش های زیادی برخورد می کنیم مرحله های جدیدی از یادگیری را تجربه می کنیم و به درک واقعی از تلاش کردن می رسیم.

 

منطقه رشد و پیشرفت

بعد از آموزش های لازم و کسب مهارت های جدید، شما یک فرد با تجربه هستید که به مرحله ی رشد و پیشرفت شخصیتی راه یافتید. در این مرحله باید به شما تبریک گفت! چرا که به درستی تصمیم گرفتید و برای رسیدن به اهداف خود با ترس هایتان مقابله کردید. اکنون شما مراحل رسیدن به موفقیت را به خوبی می دانید و می توانید برای اهداف جدید و رویاهای واقعی خود تلاش کنید. پس منتظر چی هستید؟

تصمیم بگیرید و قاطعانه اجرا کنید. چرا که زمان هرگز برای خواسته های ما متوقف نمی شود و ممکن است دیر شود.

نظرات

عباد قلمی( یکشنبه 23 شهریور 1399 )خسته نباشید.
داوودی از کرمان( دوشنبه 05 خرداد 1399 )مطلب خوبی بود . بهتر بود هر مطلب رو با ذکر مثال تعریف می کردید تا بیشتر قابل درک باشه
عسل آذردان( دوشنبه 25 فروردین 1399 )مطلب جالبی بود
برات( دوشنبه 11 آذر 1398 )مهم ترین و اساسی ترین بخش همون تصمیم گیری است.

اشتراک در خبرنامه !

برای ثبت نام در خبرنامه شابش ایمیل خود را وارد کنید
ایمیل را با فرمت صحیح وارد نمایید