رنگ کردن دیوار با غلطک در خانه

رنگ کردن دیوار با غلطک در خانه

رنگ کردن دیوار با غلطک در خانه

یک روزی با دیدن دیوار های خونه متوجه می شید که آلودگی، ضربه، خراش و کثیفی دیوار زیاد شده و باید فکر درست و حسابی برای اون کرد. در این جور مواقع شما به چه راه حل هایی فکر می کنید؟

تمیز کردن دیوار ؟

کاغذ دیواری ؟

رنگ کردن ؟

معمولا در این جور مواقع بیشتر افراد به فکر آسون ترین راهکار ، یعنی رنگ کردن دیوارها هستند.رنگ کردن دیوار شاید به نظر کار ساده ای باشه اما باید به این نکته هم توجه کرد که اگر اصول اولیه اون رعایت نشه، ممکنه در وسط کار شما رو دچار سردرگمی کنه.پس برای اینکه وسط کار به مشکلی برخورد نکنید و کار رو نصفه به دست نقاش نسپرین، در ادامه این مطلب همراه ما باشید تا با نکات لازم این کار آشنا بشید.

زمان مناسبی رو برای رنگ کردن انتخاب کنید

اولین نکته ای که باید در زمان رنگ کردن دیوارها به اون توجه کنید، شرایط آب و هواست. برای سریع خشک شدن دیوارها و تهویه هوا لازمه که چند ساعت در روز، پنجره و درها رو باز بذارید تا هوا به خوبی جریان داشته باشه و دیوارها زودتر خشک بشه. در نتیجه بهترین زمان رو برای انجام این کار انتخاب کنید.

انتخاب رنگ

بعد از اینکه تصمیم شما برای رنگ کردن دیوارها قطعی شد، باید به فکر انتخاب یک رنگ مناسب باشید. رنگی رو انتخاب کنید که با دکوراسیون خونه هماهنگی لازم رو داشته باشه تا بعدا دچار دلزدگی نشید.

آماده کردن خونه

 برای شروع طبق مراحل زیر ابتدا خونه رو آماده کنید.

۱ - همه ی وسایل خونه، چه بزرگ و چه کوچیک رو در یک نقطه از خونه جمع کنید و اون هارو با نایلون یا هر وسیله ی محافظتی دیگه بپوشونید

۲ - قاب عکس، لوستر، و تمام وسایل تزیینی دیواری رو از دیوارها جدا کنید

۳ - روی کلید پریزهای برقی و گوشی آیفون رو با محافظ های پلاستیکی بپوشونید

۴ - قبل از شروع رنگ، دیوارها رو به خوبی تمیز کنید و گرد و غبارهای اون رو بگیرید

۵ - کف زمین رو با پارچه های ضد آب بپوشونید

ابتدا باید بتونه کاری کنید

یکی از مراحل مهم و حساس در زمان رنگ کردن خونه، بتونه کاری است. حتی اگر دیوارهای نسبتا سالم و بدن خراشی هم داشتید، بهتره قبل از شروع کار به خوبی کل دیوار رو بتونه کاری کنید تا اگر دیوار خراش و یا هر مشکلی داشت برطرف بشه. علاوه بر این با این کار رنگ به خوبی جذب دیوار میشه و در پایان کار یک دیوار صاف و بدون مشکل دارید.

سمباده کشی

بعد از این که بتونه کاری کردید معمولا سطح دیوار دیگه صاف نیست و دچار برآمدگی هایی میشه!

در این جور مواقع باید به خوبی تمام دیوار رو سمباده بکشید. فقط فراموش نکنید که، سمباده کشی می تونه ذرات آلوده هوا و خورده های سمباده رو به خودش جذب کنه. حتما بعد از این مرحله مجدد دیوار رو تمیز کنید تا هیچ اثری از کثیفی و ذرات سمباده روی دیوار باقی نمونه.

غلطک و قلمو مناسب انتخاب کنید

برای اینکه بتونید یک رنگ کاری تمیز و بدون ایرادی داشته باشید، باید از قلموهای مناسب و خوب استفاده کنید.

بهترین گزینه برای دیوارهای بزرگ و سقف های بلند، استفاده از غلطک است. علاوه بر این غلطک می تونه، کمک کنه تا رد قلمویی که روی دیوار مونده از بین بره و دیوار سطح صافی پیدا کنه. در نتیجه از غلطک ها برای دیوارهای پهن و از قلمو برای جاهایی که تو رفتگی دارند یا دسترسی به اون ها مشکله استفاده کنید.

دیوارها رو به صورت تک به تک و کامل رنگ کنید

برای سرعت بخشیدن به کارها و نظم بیشتر سعی کنید اول یک دیوار را به طور کامل رنگ کنید و بعد سراغ دیوارهای بعدی برید. پراکندی و نامرتبی در نحوه رنگ کردن می تونه کیفیت کارو پایین بیاره و در نهایت باعث کلافگی شما هم بشه.

تمیز کردن در و پنجره ها

همون طور که در موارد بالا اشاره کردیم، برای جلوگیری از کثیف شدن وسایل خونه بهتره که اون هارو بپوشونید. اما با این وجود بالاخره بعضی از قسمت های خونه، خواسته یا ناخواسته رنگی میشه!

مثل در، کف، پنجره ها و ... . بهترین کار برای تمیز کردن پنجره و درها اینه که اول اجازه بدید مراحل رنگ آمیزی به خوبی تموم بشه و بعد از خشک شدن با استفاده از یک کاردک شروع کنید و به آرومی نقاطی که رنگی شده رو بتراشید.

در زمان تراشیدن دقت کنید که به سطح اصلی در و پنجره آسیبی نرسونید و تنها نقاطی رو که رنگی شده بتراشید.

 غلطک و قلمو را همیشه تمیز نگه دارید

وقفه ایجاد شده در بین کار می تونه باعث جذب گرد و خاک به قلمو بشه و کار شما رو خراب کنه! در نتیجه سعی کنید حتی بعد از وقفه کوتاه هم که شده مجدد قلمو و یا غلطک رو تمیز کنید.

نگهداری از رنگ

رنگ های دیواری در ظرف های مات و یا قوطی نگهداری میشن و معمولا تا زمان استفاده به طور دقیق نمیشه طیف رنگی اون ها رو تشخصی داد.

برای جلوگیری از اختلاف رنگ و ناهماهنگی بهتره قبل از خرید شماره و مارک رنگی رو که انتخاب می کنید به خاطر داشته باشید تا در صورتیکه با کمبود رنگ مواجه شدید سریعا بتونید از همون رنگ استفاده کنید.

کنترل کردن ریزش قطرات رنگ

برای اینکه از ریزش رنگ در زمان رنگ کردن دیوارها جلوگیری کنید باید به دو نکته مهم توجه کنید:

  • قلموی مناسب با حجم رنگ انتخاب کنید
  • اگر از غلطک استفاده می کنید، دقت کنید که رنگ به اندازه کافی و به خوبی جذب بشه تا بعد از برداشتن اون از قوطی شاهد ریزش رنگ نباشید

با رعایت کردن موارد گفته شده می تونید یک تجربه بسیار خوبی از رنگ کردن خونه داشته باشید و از شر دیوارهای رنگ پریده خلاص بشید. در آخر به این نکته توجه کنید که برای حفظ سلامتی اعضای خانواده بهتره چند روزی تا خشک شدن کامل دیوارها، خونه رو خالی کنید تا بوی رنگ به شما آسیبی نزنه و ذرات سمی هم از محیط خارج بشه.

 

اگر شما هم تجربه ای در این زمینه دارید و یا نکته ی مهمی رو می تونید به موارد بالا اضافه کنید، لطفا اون رو با ما و بقیه کاربران به اشتراک بذارید.

نظرات

م . ک( یکشنبه 16 شهریور 1399 )بهترین زمان برای رنگ کردن تابستون می تونه باشه !
سودابه قدرتی( شنبه 23 فروردین 1399 )رنگ کردن خونه به نظر من کاره سختی است و کاغذ دیواری از اون بهتره !

اشتراک در خبرنامه !

برای ثبت نام در خبرنامه شابش ایمیل خود را وارد کنید
ایمیل را با فرمت صحیح وارد نمایید