پیش بینی بازار مسکن در سال 99

پیش بینی بازار مسکن در سال 99

پیش بینی بازار مسکن در سال 99

سر تیتر این مطلب :

کرونا چه تاثیری در بازار مسکن گذاشته است ؟

آیا به دلیل شیوع این ویروس ، قیمت ملک سقوط خواهد کرد ؟

نقش بانک و وام های مسکن در این بازار چگونه است ؟

آیا متقاضی لازم برای خرید و یا رهن اجازه ، در بازار وجود دارد ؟

بازار مسکن در سال 99 چه آینده ای دارد ؟

کرونا قیمت مسکن را پایین می آورد ؟

 

کرونا چه تاثیری در بازار مسکن گذاشته است ؟

در ماه های آخر سال به دلیل تعطیلات مدارس و دانشگاه ها،بهتر شدن شرایط جوی آب و هوا و همچنین مشخص شدن قیمت ها در بازار و ثبات نسبی آن،معاملات در بازار مسکن رونق بسیاری می گیرد.معمولا این فاصله زمانی ، دوران طلایی در بازار مسکن ایران و بازار کاسبی داغ برای مشاورین املاک است.اما متاسفانه در سالی که گذشت ، همه چیز دچار تغییر و تحول بسیاری شد ! و علت اصلی آن ، پیدایش مهمان ناخوانده به نام کرونا ویروس در ایران بود . تقریبا از اواخر بهمن ماه 1398 ، رسما ورود کرونا به ایران اعلام و رسانه ای شد.کرونا ویروسی که با آمدنش بسیاری از کسب و کار ها را به حالت تعلیق در آورده و درست در مناسب ترین زمان برای کسب درآمد بسیاری از مشاغل ، آن ها را تعطیل کرد که یکی از مهم ترین این کسب و کار ها ، مسکن بود ! طبق گزارش های اعلام شده از دفتر برنامه ریزی و اقتصاد مسکن وزارت راه و شهرسازی در اسفند ماه 1398 تعداد مبایعه نامه ها ، با یک کاهش شدید به 10 هزار و 242 فقره رسید.این در حالی است که تعداد مبایعه نامه ها در بهمن ماه سال 1398 بالغ بر 13 هزار و 550 فقره بود ! این آمار به خوبی نشان می دهد که در اسفند ماه حدود 3 هزار و 308 فقره ، تعداد مبایعه نامه ها کاهش یافته است! همچنین در اسفند ماه سال 1397 نیز ، تعداد مبایعه نامه ها 13 هزار و 33 فقره ثبت شده.همان طور که مشاهده می کنید ، این کاهش معاملات و افت در بازار مسکن به علت شیوع کرونا بوده و تاثیر بسیار منفی رو در معاملات پایان سال گذاشته است.

آیا به دلیل شیوع این ویروس ، قیمت ملک سقوط خواهد کرد ؟

عده ای از اقتصاد دانان و کارشناسان مسکن ، بر این باور هستند که :

در سال 1399 با توجه به ادامه شیوع بیماری کرونا و ایجاد اختلال در بازار اقتصادی دنیا متقاضیان قدرت خرید در بازار های فعلی را نخواهند داشت و کاهش قیمت مسکن سرعت خواهد گرفت. در سال 99 قیمت واقعی مسکن کاهش می یابد ، نه قیمت اسمی مسکن ! لازم به ذکر است که ، در طی سال های اخیر قیمت مسکن رشد بسیاری داشته و از توان خرید بیشتر مردم خارج شده بدین معنا که ، تقاضای مصرفی به شدت سرکوب و بسیار کم شده است. به اعتقاد بسیاری از کارشناسان مسکن ، سال 1399 نهایت افزایش قیمت مسکن معادل نرخ تورم عمومی کشور خواهد بود نه بیشتر !

 

همچنین در این باره ، شهاب نادری عضو کمیسیون اقتصادی مجلس به خبرگزاری ها اعلام کرده : وقتی مراجعه و تقاضا برای خرید مسکن کاهش یابد ، بازار در یک وضعیت رکودی قرار می گیرد و در این شرایط قیمت مسکن کاهش می یابد. وی افزود : با توجه به رشد منفی شیوع بیماری کرونا در تعطیلی بازار های اقتصادی در شرایط کنونی فعالیت بسیاری از بازارهای اقتصادی از جمله بازار مسکن به دلیل شیوع این بیماری عملا متوقف شده و این مسئله آثار گسترده ای به دنبال داشته. اقای نادری افزود ، با توجه به وضعیت کنونی بیماری کرونا در کشور به نظر می رسد که این بیماری در ماه های ابتدایی سال جدید در کشور وجود داشته باشد . حال با روند نزولی قیمت مسکن پیش بینی می شود که روند کاهش قیمت مسکن در سال 99 سرعت بیشتری بگیرد .

 

نقش بانک و وام های مسکن در این بازار چگونه است ؟

دولت در پی شیوع بیماری و تعطیل شدن بسیاری از کسب و کار ها اقدام به پرداخت وام و کمک های معیشتی کرده است. همچین پرداخت این وام ها با سود بازپرداخت کمی بوده و شروع قسط آن با چند ماه تنفس صورت می گیرد.

 

شرایط دریافت وام تعمیرات مسکن

انواع وام مسکن

 

آیا متقاضی لازم برای خرید و یا رهن اجازه ، در بازار وجود دارد ؟

پاسخ قاطعی برای این سوال وجود ندارد! با توجه به این مسئله که کرونا ویروس بسیاری از افراد را خانه نشین و قرنطینه کرده اما هر چند کم و محدود ، هستن افرادی که بنابر هر دلایلی مجبور به ترک خانه فعلی و نقل مکان به خانه ی جدید هستند.در این وضعیت فقط می توان به این دسته از افراد توصیه کرد که :

نکات بهداشتی و توصیه های گفته شده را جدی بگیرند!

سعی کنید در این زمان اگر ناچار به اسباب کشی شدید ، از بازدیدهای دسته جمعی بپرهیزید قبل از خارج شدن از خانه ، ابتدا سایت های معتبر و تخصصی درج آگهی املاک را جست و جو کنید . از واقعی بودن تصاویر و فیلم های خانه اطمینان پیدا کرده و سپس به بازدید بروید ! هنگام خارج شدن از خانه دستکش رو فراموش نکنید و از لمس اشیا درون خانه خودداری کنید. 

 بازار مسکن در سال 99 چه آینده ای دارد ؟

در این شرایط ایجاد شده در کشور ، مشاوران املاک پیش بینی ادامه رکود و حتی رکودی سنگین تر بر بازار مسکن را دارند!

حسام عقبایی ، نایب رئیس اتحادیه مشاوران املاک در خصوص پیش بینی وضعیت بازار مسکن در سال 99 به خبرگزاری ها می گوید: بازار مسکن در فروردین ماه به دلیل تعطیلی بازارها ثبات خواهد داشت اما در اردیبهشت ماه قیمت ها خود را پیدا خواهند کرد .و در خرداد ماه ، قیمت مسکن به نوعی خود را به خوبی نشان خواهد داد.

با توجه به صحبت های نایب رئیس مشاوران املاک و دیگر فعالان در بازار ملک،در سال 1399 باید در انتظار رکود و کاهش قیمت های مسکن باشیم و اگر افزایشی صورت بگیره تنها ، بر اساس نرخ تورم اعلام شده خواهد بود.

نظرات

ف.خ( یکشنبه 11 خرداد 1399 )دولت محترم مسئولین محترم ی قوانینی بزارید که سودجوها از این وضعیت اقتصادی سوءاستفاده نکنن . قیمت خانه را هرجور دلشان میخواد بالا نبرن.دلال بازی نکنند.بهترین راه اینه که هر شهر و هر منطقه قیمت کارشناسی داشته باشه.و با قیمت کارشناس تو محضر سند بزنند.نزارید مردم عذابشان بیشتر و پولدارا و فرصت طلبا پولشان بیشتر بشه
امیری( جمعه 09 خرداد 1399 )امیدواریم بازار مسکن به ثبات قیمتی برسه تا همه بتونن خونه بخرن
راضیه رضایی( چهارشنبه 31 اردیبهشت 1399 )والا به قران سه ماه دمبال خونه ام حونخ روز به روز بالاتر میره اخه یک زن تو این وضعیت چکار باید کنه
عباس سرمدی( یکشنبه 14 اردیبهشت 1399 )خانه هر روز گرانتر می شود و بس! نه نیازی به پیش بینی دارد نه اظهار نظر اضافه
رها( جمعه 12 اردیبهشت 1399 )والا ما چند روزه دنبال خونه هستیم از یک ماه به عید تا امروز خونه متری سه میلیون تو منطقه ای که هستیم گرون تر شده اونوقت میگن رکود هست اره رکود هست ولی تورم هم هست واسه ما که کارمندیم تا اب گور هم خونه دار شدن محاله
باران( یکشنبه 31 فروردین 1399 )ان شالله قیمت ها بیاد پایین چون در این صورت کسی توانایی خرید نداره و رکود سنگین تر میشه وخرید و فروش به صفر میرسه
هلیا پدرثانی( یکشنبه 31 فروردین 1399 )فقط میشع گرونی رو پیش بینی کرد تو بازار مسکن همین
سام از املاک( یکشنبه 31 فروردین 1399 )به نظرم مسکن ایران رو اصلا نمیشه پیش بینی کرد
شادی شادپور( یکشنبه 24 فروردین 1399 )امیدوارم سال 99 ، سال آرومی در بازار مسکن باشد

اشتراک در خبرنامه !

برای ثبت نام در خبرنامه شابش ایمیل خود را وارد کنید
ایمیل را با فرمت صحیح وارد نمایید