مشارکت در ساخت و قوانین آن چیست ؟

مشارکت در ساخت و قوانین آن چیست ؟

مشارکت در ساخت و قوانین آن چیست ؟

حتما همه ی ما در طول زندگی اصطلاح مشارکت در ساخت را شنیدیم و یا حتی در نزدیکان و دوستان خود ، افرادی را داشتیم که خانه ی قدیمی و به اصطلاح کلنگی خودشان را برای نوسازی به دست سازنده های ساختمانی واگذار کرده اند . و بعد آپارتمانی نوساز تحویل گرفته اند. به این اقدام مشارکت در ساخت گفته می شود. اگر شما هم قصد تعویض خانه ی کلنگی با آپارتمان نوساز را دارید ، در ادامه این مطلب همراه ما باشید تا ، قوانین این کار و نحوه انجام آن را با هم مرور کنیم . 

 

مشارکت در ساخت چیست ؟

مشارکن در ساخت یک نوع قرارداد دو طرفه است که در یک طرف آن مالک خانه و طرف دیگر سازنده ملک قرار دارد . در این معامله پر سود زمین یا ملک کلنگی دارایی مالک ، و سرمایه و تخصص ساخت و ساز ، دارایی سازنده یا مجری طرح است . هر دو طرف معامله با قراردادن سرمایه های خود به یکدیگر ، ملک کلنگی و یا قدیمی را تبدیل به یک آپارتمان نوساز چند طبقه می کنند و در نهایت در سود این ساخت و ساز با هم شریک می شوند.

مشارکت در ساخت ، معامله ای پر سود برای مالک یا سازنده ؟

معمولا وقتی پیشنهاد مشارکت در ساخت به مالکان داده می شود ، ذهنیت آنها به این سمت می رود که این معامله برای آنها بیشترین سود را دارد یا برای سازنده ؟ و چون مالک خانه و یا زمین هستند ، توقع بیشترین سود و بالاترین امتیاز را برای خود دارند.

در این جور مواقع باید یادآوری کرد که معامله ی مشارکت در ساخت یک برد دو طرفه است و اصلا قرار نیست که در این معامله کسی ضرر کند و بر عکس هدف اینکار ، سود و بردی مشترک است . معمولا خانه های قدیمی و کلنگی بعد از چندین سال عمر مفید خود را از دست می دهند و هزینه های زیادی بابت تعمییرات و یا بازسازی دارند . در این جور مواقع مالکین معمولا به علت علاقه بسیار زیاد به خانه خود و خاطرات بچگی که در یک محله داشتند تصمیم به تعمیرات و بازسازی می گیرند اما با توجه به هزینه های زیاد و شرایط اقتصادی موجود ، الان کمتر کسی توان انجام همچین کاری را دارد . در نتیجه بهترین تصمیم می تواند سپردن خانه به دست مهندسین ساخت و ساز باشد .مالکین معمولا تخصصی در حوزه ساختمان سازی ندارند . بنابراین انجام چنین معامله ای با سازندگانی متخصص و متعهد ، سود قابل توجهی را نصیب هر دو طرف می کند . علاوه بر آن باعث نوسازی بافت های فرسوده و ایجاد نمایی زیبا برای ساختمان می شود . مشارکت در ساخت می تواند ارزش ملک شما را چند برابر کند و همچنین خاطرات خوب دوران کودکی و زندگی که در یک دوره داشتید را برای شما حفظ کند . از طرفی باید به این نکته اشاره کنیم که پیدا کردن مشتری برای خانه های قدیمی یک کار بسیار طولانی و سخت است که نیاز به تخصص و زمان کافی هم دارد ، با نوسازی کردن ملک شانس نقدینگی و ارزش ملک شما هم بالاتر می رود.

 

پیدا کردن سازنده هایی خوب و متعهد

برای انجام هر معامله ای نیاز به شریک قابل اعتماد و متعهد داریم .بنابراین اگر شما هم قصد مشارکت در ساخت و ساز دارید به موارد گفته شده بسیار دقت کنید :

 

1 - سازنده های ساختمانی معمولا افرادی متخصص و با سابقه کار هستند . در نتیجه به صورت یک شرکت پیمان کاری مشغول بکار هستند که با یک سرچ و دقت کافی می توانید به آدرس محل کار آنها ، دسترسی پیدا کنید . دقت کنید که دفتر رسمی باشد و همیشه افراد در آن قابل دسترس باشند. 

 

2 - به رزومه ی کاری افراد دقت کنید . شرکت های پیمان کاری که سال هاست در حال ساخت و ساز هستند معمولا ، نمونه کار های خود را در قالب ، سایت یا کاتالوگ در اختیار مشتریان قرار می دهند . حتما از نمونه کار های قبلی آنها دیدن کنید و اگر لازم بود تحقیقی از مالکین قبلی داشته باشید تا بتوانید به درستی تصمیم گیری کنید.

 

3 - قبل از بستن قرارداد و امضا کردن آن از یک وکیل قانونی یا فردی که بسیار با تجربه و قابل اعتماد در این زمینه است کمک بگیرید . قرار داد را به درستی مطالعه کنید و مطمئن شوید که همه چیز به صلاح هر دو طرف است. 

 

4 - تعهدات هر دو طرف را مکتوب و لازم الاجرا کنید . مهمترین تعهد سازنده پرداخت تمامی هزینه های ساخت و ساز ، حفظ کیفیت در ساخت و رعایت کردن نکات ایمنی و پرداخت اجاره بها مالک برای سکونت موقت تا ساخته شدن آپارتمان جدید است . در مقابل مالک هم وکالت های لازم را جهت اخذ مجوز و شروع کار،به سازنده می دهد.

 

5 - قرارداد بعد از امضا لازم به اجرا بوده و هر دو طرف مسئول پذیرش عواقب آن هستند . در نتیجه به خوبی تمام عوامل را بررسی کنید و چشم انداز آینده را در نظر بگیرید.

سهم مالک و سازنده چگونه تعیین می شود

فرمول مشارکت در ساخت بر اساس میانگین قیمت هر متر مربع آپارتمان ( نوساز ) در منطقه ، محاسبه می شود . فرمولی که در آن سهم مالک از سازنده های ساختمان بیشتر است و معمولا به صورت 55 درصد در برابر 45 درصد یا 60 درصد به 40 درصد است . 

 

قدر السهم مشارکت در ساخت چیست و چگونه محاسبه می شود ؟

اگر زمین دارای چند مالک باشد برای محاسبه سهم هر مالک ابتدا متراژ متعلق به هر کدام از مالکان مشخص می شود و بعد این مقدار  ، بر متراژ کل زمین تقسیم می شود و درصد مشارکت هر کدام از مالکین به طور دقیق تعیین می گردد . در ضمن نیازی نیست که مبلغ تعیین شده در قرارداد قید شود.

 

در آخر باید این نکته را یادآوری کنیم که بستن قرارداد مشارکت کار بسیار حساس و مهمی است . قبل از بستن قرارداد حتما قوانین این کار 

را به خوبی بررسی کنید و با یک مشاور املاک قابل اعتماد مشورت کنید . 

نظرات

محمدرضا یوسفی( پنجشنبه 25 اردیبهشت 1399 )سلام لطفا در مورد قدر السهم بیشتر توضیح بدید و مثلا ملکی که ۳ مالک داره سازنده بخواد بسازه چجوری محاسبه میشه؟
رحیم( یکشنبه 31 فروردین 1399 )متاسفانه اگر اطلاعات کافی در این زمینه نداشته باشی به راحتی سرت کلاه میره
ارمین( یکشنبه 31 فروردین 1399 )خونه ی قدیمی مارو چندین سال پیش مشارکتی ساختن راضی بودیم بد نبود

اشتراک در خبرنامه !

برای ثبت نام در خبرنامه شابش ایمیل خود را وارد کنید
ایمیل را با فرمت صحیح وارد نمایید