تغییر کاربری ساختمان های مسکونی به اداری

تغییر کاربری ساختمان های مسکونی به اداری

تغییر کاربری ساختمان های مسکونی به اداری

حتما شما هم در طول زندگی از کنار ساختمان هایی عبور کردید که قبلا ساختمان پزشکان یا دفاتر حقوقی یا دفتر کار بودند و الان تبدیل به واحد های مسکونی شدند . یا بر عکس ! روزی شماره تماس ثابت یک دوست قدیمی را برای احوال پرسی می گیرید اما فردی غریبه پاسخ می دهند و در جواب به شما می گوید که : مدتی است این واحد و شماره تلفن تغییر کاربری به اداری و یا تجاری داده است . بعد از برخورد با این اتفاقات حتما این سوال را از خودتان پرسیدید که، چطور این تغییر کاربری اتفاق افتاده و آیا برای این جابه جایی مجوز خاصی صادر شده ؟ این کار چقدر هزینه بر بوده و آیا هر فردی به راحتی در هر زمان که مایل بود می تونه تغییر کاربری برای ملکش رو انجام بده ؟

در ادامه این مطلب با ما همراه باشید تا به سوالات شما و تمام نکته هایی که در این زمینه لازمه بدونید پاسخ بدیم .

 

تعریف کاربری ساختمان

به زبان ساده اگر بخوایم بگیم ، به نحوه استفاده از یک ملک (کاربری ) می گویند . اگر از یک ملکی ، برای سکونت و زندگی کردن استفاده می کنید به کاربری آن مسکونی و اگر از ملکی ، برای کسب درآمد و محل کار استفاده شود به کاربری آن تجاری می گویند.

 

کاربری ملک چطور تعیین می شود ؟

هر سازنده ساختمانی یا فردی که قصد ، ساخت و ساز واحد مسکونی را داشته باشد قبل از شروع کار باید اقدام به کسب پروانه ساختمانی از طرف شهرداری کند . پروانه ساختمانی ، مجوز قانونی است که از طرف شهرداری برای ساخت و ساز هرگونه ملکی صادر می شود. طبق ماده 100 از قانون شهرداری ، همه ی مالکان و افرادی که قصد ساخت و ساز هر گونه ملکی را دارند باید اقدام به اخذ این پروانه ساختمانی کنند . شهرداری موظف است نوع استفاده از ساختمان را در پروانه قید کند . در این حین ناظران شهرداری  وظیفه دارند تا بر نحوه اجرا و استفاده از ملک ، دقت و نظارت لازم را داشته باشند تا تخلفی صورت نگیرید . 

چرا مجبور به تغییر کاربری یک ملک می شویم ؟

پاسخ به این سوال برای هر فردی متفاوت است . و هر کسی دلایل خاص خودش را برای انجام این کار دارد . ممکنه در گذشت زمان و تغییر بافت شهری و محله ای تعداد زیادی از آپارتمان های مسکونی برای یک دست و منسجم شدن ، ناچار به تغییر کاربری شده باشند . همچنین بعضی از افراد با هدف کسب درآمد بیشتر از واحد های تجاری ترجیح می دهند تا کاربری ملک را به واحد های اداری و تجاری تغییر دهند . البته ناگفته نماند که این کار به همین سادگی هام نیست و صرف نظر از هزینه به وقت کافی برای انجام این کار احتیاج است .

 

مدارک لازم جهت تغییر کاربری

  • مدارک شناسایی مالک
  • همراه داشتن اصل سند ملک
  • تسویه حساب عوارض شهرداری
  • همراه داشتن برگه ی تسویه عوارض شهرداری و مالیاتی
  • همراه داشتن مجوزهای لازم از سازمان و یا ادارات ذیل ربط
  • تهیه نقشه ملک جدید
  •  

هزینه های لازم برای تغییر کاربری

به طور حتمی یک هزینه مشخصی را برای تغییر کاربری نمی توان گفت . چرا که هزینه های شهرداری و پرداخت عوارض آن ، هزینه ی نقشه کشی جدید برای ساختمان و نوع کاربری آن متفاوت است . همچنین اخذ مجوز برای تغییر کاربری در شهر و هر محله ی با یکدیگر فرق دارد .

 

 

چه مشاغلی می توانند در واحد های مسکونی مشغول به فعالیت باشند

ممکنه بعضی از شما با ساختمان هایی برخورد کرده باشید که در کنار واحد های تجاری آن در هر طبقه ، واحد مسکونی هم وجود دارد . این آپارتمان ها معمولا کاربری مسکونی دارند اما بعضی از مشاغل کاملا قانونی و بدون تغییر کاربری در این ملک مشغول به فعالیت هستند .

مشاغلی که اجازه فعالیت در آپارتمان های مسکونی را دارند

مطب پزشکان

دفتر اسناد رسمی

دفتر وکالت

دفتر ازدواج و طلاق

پشخوان دولت

دفتر روزنامه و مجله به شرطی که چاپ و بسته بندی در محل انجام نشود

مشاغل خانگی مانند : سبزی پاک کردن و بسته بندی 

آموزشگاه هایی نظیر ، تدریس زبان های خارجی - موسیقی - هنر - کامپیوتر و ...

مراحل تغییر واحدهای مسکونی به تجاری

1 -  مراجعه به دفاتر خدمات نوسازی برای ثبت درخواست

به عنوان اولین کار برای تغییر کاربری ، باید به دفاتر نوسازی مراجعه کنید و درخواست خودتون رو ثبت کنید . برای ثبت کردن فرمی را باید کامل کنید که شامل مشخصات خودتون و ملک است و در آن علت درخواست خودتون رو برای تغییر کاربری ثبت می کنید . سپس درخواست خودتون رو به دفاتر خدمات نوسازی ارسال می کنید و منتظر جواب می مانید . 

 

2 - بازرسی از محل 

بعد از اینکه درخواست خودتون رو ثبت کردید ، بازرسان از سمت دفاتر نوسازی به محل درخواستی شما برای بررسی از ملک حاضر می شوند و تمام مشخصاتی که درخواست کرده بودید را ، بررسی می کنند و درخواست شما را به نسبت محله ، همسایه های اطراف و موقعیت کوچه و خیابان و منطقه مورد ارزیابی قرار می دهند

 

3 - صادر کردن نقشه

بعد از بازرسی کامل توسط ناظران در صورتیکه هیچ مشکل خاصی وجود نداشته باشد و همه چیز طبق روال و قانونی باشد ، بازرسان دستور تهیه نقشه با کاربری جدید برای ملک را صادر می کنند.

 

4 - تهیه نقشه و مجوز های لازم

بعد از صادر کردن نقشه ، مالک موطف است که طبق نقشه تمام مراحل اضافه شده به ملک را لحاظ کرده و اقدام به کسب مجوز های لازم کند . 

 

5 - نوسازی ملک 

بعد از طی کردن مراحل قانونی و کسب مجوز لازم می توانید نوسازی ملک را شروع کنید . فراموش نکنید که کاربری ساختمان را به خوبی بررسی کنید تا بعدا مجبور به بازسازی مجدد و یا تغییرات نشوید.

 

 

امیدواریم در مطالب گفته شده تونسته باشیم به سوالات شما پاسخ بدیم . اگر شما هم تجربه تغییر کاربری در ملکی را داشته اید حتما نظرات خودتون رو با ما و بقیه به اشتراک بذارید.

نظرات

سیدحسین( جمعه 22 اسفند 1399 )درصورت مخالفت سایر ساکنین که مسکونی هستند چه راهی وجود دارد
غیاثی( سه شنبه 07 مرداد 1399 )هزینه تغییر کاربری ، ارزش افزوده هم داره ؟
علی غلامی( سه شنبه 07 مرداد 1399 )پروانه ساخت رو چطوری میشه گرفت
علی( چهارشنبه 21 خرداد 1399 )قوانین اداری به مسکونی چیه ؟

اشتراک در خبرنامه !

برای ثبت نام در خبرنامه شابش ایمیل خود را وارد کنید
ایمیل را با فرمت صحیح وارد نمایید