تعریف اصطلاحات رایج در بازار مسکن به زبان ساده

تعریف اصطلاحات رایج در بازار مسکن به زبان ساده

تعریف اصطلاحات رایج در بازار مسکن به زبان ساده

همون طور که همه ی ما می دونیم  هر شغل و حرفه ای اصطلاحات رایج و پر کاربرد خودش رو داره . یکی از این حرفه ها ، بازار ملک و اصطلاحات رایج در میان مشاورهای املاکه ! فقط کافیه تا یکبار به آژانس های املاک مراجعه کنید تا گوشتون کلمات جدید و تعجب برانگیزی که مشاوران میگن رو بشنوه.

همه ی ما حتی برای یکبار هم در طول زندگی که شده برای پیدا کردن خونه به سراغ مشاوران املاک می ریم . اگر می خواید اون روز با شنیدن اصطلاحاتی که مشاورین املاک به کار می برن ، تعجب زده نشید در ادامه این مطلب همراه ما باشید ، تا با این اصطلاحات به زبان ساده و خیلی راحت آشنا بشید.

 

اصطلاحت رایج در بازار مسکن

 

1 - اظهار نامه

اظهارنامه ، نوشته ای است که بر اساس قانون و مقررات تنظیم می شود تا حق شخص نویسنده را از فرد دیگر طلب کند . کاربرد اظهار نامه در بازار مسکن می تواند دلایل بسیار زیادی داشته باشد . برای مثال : اگر فردی در آپارتمان حق شارژ ساختمانی را پرداخت نکند مدیر ساختمان این حق رو دارد تا با مراجعه به مراکز قانونی اظهارنامه ی خودش را مبنی بر پرداخت نکردن شارژ ساختمان ثبت کند . این تقاضا توسط مامور قانون به طرف دیگر اعلام شده و قابل پیگیری است . همچنین در موارد دیگر می توان به پرداخت نکردن اجاره ماهیانه مستاجر اشاره کرد . که در این صورت مالک این حق را دارد تا با پر کردن برگه اظهار نامه حق خودش را طلب کند.

 

2 - اجاره نامه

اجاره نامه قراردادی است که طبق آن یک طرف از معامله به نام موجر ( صاحب خانه ) بخشی از مال یا دارایی خود را در قبال دریافت مبلغ مشخص در مدت زمان مشخص در اختیار فرد دیگر ( مستاجر ) قرار می دهد . بیشتر اجاره نامه ها رایج در بازار مسکن بوده اما اختصاصی برای ملک نیست و برای اموال دیگر مانند خودرو نیز به کار می رود.

 

3 - گواهی پایان کار

بعد از ساخته شدن ساختمان و تکمیل آن ، مامور شهرداری بررسی های لازم را انجام می دهد . و در صورتیکه تمام مراحل ساخت و ساز به درستی و با رعایت کردن نکات ایمنی انجام شده باشد یک گواهی به نام ، گواهی پایان کار برای ساختمان صادر می شود . تایید و گرفتن این گواهی بسیار مهم و ضروری بوده و بدون آن هیچ ملکی حق سند زدن را ندارد.

 

4 - کاربری ملک

کاربری ملک ، به نوع استفاده از آن ملک گفته می شود . نوع کاربری در سند قید می شود و استفاده دیگر از آن ممنوع است.

 

5 - بنچاق

بنچاق یک سند عادی است که در گذشته بسیار رواج داشته . بنچاق ها توسط افراد با سواد نوشته می شد و افراد معتمد آن را مهر و امضا می کردند . 

6 -  مشاع

اگر یک ملک چند مالک داشته باشد و هر یک از آن ها میزان معینی سهم در آن ملک داشته باشند ، اما برخی از قسمت های خانه مثل ، پشت بام - حیاط - راه پله و .. به صورت اشتراکی باشد ، به اصطلاح به آن ها مشاع می گویند . مشاعات نیز جمع کلمه ی مشاع بوده که به مجموع بخش های اشتراکی گفته می شود.

 

7 - افراز

اگر بنابر هر دلیلی یکی از مالکان مشاع با شرکای دیگر کنار نیاید و بخواهد سهم خود را از بخش های مشترک بگیرد ، باید اقدام به مفروز شدن ملک کند . یعنی ملکی که در ابتدا مشاع بوده و بعد از حالت اشتراکی خارج شده . به این تقسیم کردن ملک ، افراز گفته می شود.

 

8 - سرقفلی

عبارت سرقفلی برای املاک تجاری موضوعیت دارد و عبارت است از ، معروف و یا مشهور بودن یک ملک تجاری به یک فعالیت خاص . سرقفلی جزئی از دارایی های نامشهود محسوب می شود.

 

9 - عرصه و اعیان

به هر ساختمانی که روی زمین ساخته می شود اعیان و به زمین ، عرصه گفته می شود.

 

10 - تصرف عدوانی

به خارج شدن مال و یا ملک ، بدون رضایت مالک تصرف عدوانی گفته می شود . 

 

11 - استعلام ملک

به تحقیق کردن راجب سابقه ی ثبتی ملک از مراجع قانونی و ادارات ثبت ، استعلام ملک می گویند .

 

12 - ملک ثبت شده

ملکی است که ، نام ملک و حدود مشخصات ملک در دفاتر اداره ی ثبت درج شده .

13 - ملک بازداشتی

بازداشت ملک یا ملک بازداشتی ، به ملک هایی گفته می شود که با دستور مقامات قضایی هر گونه خرید و یا فروش آن ملک به صورت موقت و یا دائم وجود ندارد.

از کجا بفهمیم یک ملک بازداشتی است ؟

برای تشخیص این که یک ملک بازداشتی است یا خیر ، می تونید به پشت سند ملک رجوع کنید . در هر دو سند چه تک برگی و چه منگوله دار ، در صورتیکه ملک بازداشتی باشد مشخصات مرجع دستور دهنده کامل قید شده . لازم به ذکر است که بدانید در برخی از سندهای ملک در صورتیکه ملک بازداشتی باشد ، هیچ دلیل و یا مشخصاتی ذکر نشده . بنابراین بهتر است قبل از انجام هر گونه معامله و پرداخت پول جهت استعلام گرفتن ملک و سند آن اقدام کنید . برای اینکار می توانید به نزدیک ترین شعبه دفترخانه مراجعه کرده و از وضعیت ملک جویا شوید.

14 - ملک موروثی

ملک موروثی به ملک هایی گفته می شود که بعد از فوت یک فرد به فرزندان یا ورثه آن تعلق می گیرد . ورثه می توانند با همراه داشتن مدارک ، گواهی انحصار وراثت و فرم مالیاتی و اصل سند به اداره ثبت مراجعه کرده و درخواست صدور مالکیت کنند.

 

15- ملک جاری

ملک های جاری ، املاکی هستند که سند مالکیت ندارند.برای صدور سند مالکیت برای این زمین ، ابتدا آگهی همگانی صادر می شود تا همه مطلع شوند . در صورتیکه فردی ادعای بر این ملک کند می تواند اعتراض خود را ثبت کند.

 

16 - ملک اکازیون

ملک اکازیون اصطلاحی است که از جانب مشاورین املاک به ملک هایی که موقعیت و شرایط ویژه دارند گفته می شود.

 

17 - تفکیک املاک

تفکیک ملک یعنی ، تقسیم کردن یک ملک غیر منقول به قطعات کوچیکتر . خواه این ملک مشاع باشد یا غیر مشاع. 

 

18 - ملک مجهول المالک

به ملک هایی که در دفتر توزیع اظهارنامه به نام شخص معرفی شده اما مالک اقدامی برای ثبت ملک به نام خود نکرده ، ملک ، مجهول المالک می گویند . صاحب این ملک می تواند با مدارک خود به دفترخانه جهت ثبت ملک اقدام نماید.

 

19 - سند تعویضی

ممکن است بر اثر اتفاقاتی سند یک ملک آسیب ببیند یا از بین برود در این صورت مالک می تواند لاشه ی سند را به اداره ثبت برده و تقاضای صدور مجدد کند. 

 

20 - سند معارض

اگر برای یک ملک دوبار سند مالکیت صادر شود ، سند دوم را سند معارض می گویند که برای ابطال مجدد آن صدور حکم قطعی از دادگاه قانونی لازم است . تا زمانی که حکم دادگاه مبنی بر صحت دوم صادر نشده است به میزان تعارض سند دوم ، سند معارض گفته می شود.

 

اگر اصطلاحی رو می شناسید که در این مطلب گفته نشده اما بسیار پر کاربرده و می تونه برای بقیه مفید باشه لطفا اون رو با ما به اشتراک بذارید.

نظرات

رضا رومی( پنجشنبه 16 بهمن 1399 )راجب قدرالسهم هم بگین خیلیا نمیدونن
سعید( یکشنبه 05 بهمن 1399 )عالی بودخداقوت
حسن( شنبه 08 آذر 1399 )ممنون بابت اگاهی بخشی
سهیلا( جمعه 07 آذر 1399 )عالی بود
shaghayesh( یکشنبه 20 مهر 1399 )مطلب بسیار کاربردی بود ممنون ، لطفا راجب سند و انواع ان هم توضیح بدید
شهناز( سه شنبه 07 مرداد 1399 )مطلب خوبی بود . واقعا اصطلاحات مسکن بسیار سخت و مهم است
راضیه تقوی( پنجشنبه 15 خرداد 1399 )مطلب مفیدی بود با تشکر از نویسنده

اشتراک در خبرنامه !

برای ثبت نام در خبرنامه شابش ایمیل خود را وارد کنید
ایمیل را با فرمت صحیح وارد نمایید