زندگی در نظام آباد

زندگی در نظام آباد

زندگی در نظام آباد

از محله ی نظام آباد چی می دونید ؟ 

نظام آباد محله ی قدیمی و اصیل در تهرانه، که در منطقه 7 و 8 قرار گرفته. از غرب با مجیدیه، از شرق با نارمک و تهران نو، از شمال با رسالت و از جنوب با میدون امام حسین همسایه است. جالبه که بدونید این محله ی قدیمی در گذشته تمام زمین هاش متعلق به شاهزاده خانم های قاجاری بوده و امروزه تبدیل شده به یک محله ی محبوب و پر طرفدار در شرق تهران. در ادامه این مطلب با هم گشت و گذاری در این محله می زنیم با فرهنگ مردمان این محله بیشتر آشنا می شیم و تمام ویژگی های این محله رو بررسی می کنیم. با ما همراه باشید.

محله ی نظام آباد 

در زمان شاه ارتش نظامیان در این محل مستقر شدن و پایگاهی را تشکیل دادن. بخاطر وجود این ارتش و پایگاه نظامی، این محله نظام آباد نام گرفت و هنوز هم با همین نام به رسمیت شناخته می شود. این محله قدمتی بالای 60 سال داره و اوایل بخشی از محله ی نارمک بوده. اما با گذشت زمان و شکل گرفتن بافت شهری و ساختمان سازی از سال 1340 میشه گفت تبدیل به یک محله ی جدا و مستقل شده. نظام آباد در گذشته یک بیابون با آبادی کوچیکی به نام ( حسین آباد ) بوده و به دلیل داشتن موقعیت و آب و هوای خوب، ناصرالدین شاه تصمیم به ساخت کاخ در این محل رو می گیره. کاخ عشرت آباد توسط ناصرالدین شاه در این محله ساخته میشه و بعد ها توسط رضا شاه این کاخ به پایگاه نظامی تغییر کاربری می ده! با ساخته شدن پادگان عشرت آباد موقعیت مناسبی برای کارگران ایجاد شد تا برای کار به این محله مهاجرت کنند. بیشترین مهاجر کنندگان از شهرهای اراک ، اصفهان، سبزوار و اطراف آن بود.

یک نکته جالب راجب اسم این محله وجود داره! به گفته بعضی از ساکنین، این محله چون به پادگان نظامی نزدیک بوده و مراسم رژه در اون برگزار می شده این محله به ( نظام آباد ) معروف میشه. اما بعضی هام معتقدند که این محله به اسم ( نظام مافی ) معروفه! چرا که فردی به نام سرهنگ نظام مافی در گذشته وجود داشته که زمین ها رو به زور تصاحب می کرده. و حالا از این محله با این نام یاد میشه. نظام آباد در گذشته یک باغ معروفی هم داشته که چون کلاغ های زیادی در اون لونه داشتن این باغ، به باغ کلاغی معروف می شه. با یک گشت و گذار کوتاه میشه فهمید که هنوز هم حال و هوای قدیم در این محله وجود داره . 

فرهنگ مردم نظام آباد چگونه است ؟

مناطق شرقی تهران بیشتر بافت سنتی و مذهبی دارن و محله نظام آباد هم از این موضوع مستثنی نیست. مسجد و هیئت های زیادی در این محله وجود داره و دسته های عزاداری این محله بسیار معروفه. بیشتر اهالی این محله از گذشته تا حالا در اون ساکن بودن و بقیه افراد هم با گذشت زمان و گرونی سایر مناطق به این محله اضافه شدن.

دسترسی به این محله هم با وسیله شخصی و هم وسایل حمل و نقل عمومی بسیار راحت بوده و از طریق مترو به راحتی میشه به ایستگاه های سبلان، فدک، گلبرگ و شهید مدنی و میدان امام حسین دسترسی پیدا کرد.

البته این نکته رو هم فراموش نکنید که، طرح زوج و فرد در این منطقه اجرا می شود. 

 

مراکز خرید در محله نظام آباد 

  • مرکز خرید نظام آباد
  • مرکز خرید تیراژه 2
  • پاساژ خوش قدم

ساکنین این محله برای خریدهای روزمره مشکلی ندارن و به راحتی امکان دسترسی به مراکز خرید رو دارند.

 

خرید آپارتمان در نظام آباد

رهن و اجاره آپارتمان در نظام آباد

 

شما هم اگر در نظام آباد زندگی می کنید و یا نکته ی مهمی در رابطه با این محله می دونید اون رو با ما به اشتراک بذارید.

نظرات

رها( پنجشنبه 20 خرداد 1400 )واقعا که محله ی نظام آباد خیلی خوبه من خودم اینجا زندگی می کنم و عاشقشم
منصور( یکشنبه 10 اسفند 1399 )قبلا زیاد خوب نبود ولی الان جز محله های خوب شده
متین( دوشنبه 28 مهر 1399 )عاشقشم
داوود( سه شنبه 01 مهر 1399 )محله خوبی در شرقه
هدیه( سه شنبه 07 مرداد 1399 )جالب بود
خ( سه شنبه 07 مرداد 1399 )نظام اباد اون محله قدیم نیست !
با تشکر( چهارشنبه 07 خرداد 1399 )آگهی های بیشتری از نظام اباد بذارید .
مهری - س( دوشنبه 29 اردیبهشت 1399 )قیمت های خونه الان برای خرید چقدره ؟
حسین( دوشنبه 29 اردیبهشت 1399 )نظام آباد خیلی هم خوبه
تاجیک( سه شنبه 23 اردیبهشت 1399 )محله ی خوبیه اما خیلی شلوغ شده

اشتراک در خبرنامه !

برای ثبت نام در خبرنامه شابش ایمیل خود را وارد کنید
ایمیل را با فرمت صحیح وارد نمایید