انواع بیمه منازل مسکونی که باید آن ها را بشناسید

همه ی ما این جمله ی معروف رو شنیدیم که میگه ( حادثه هرگز خبر نمی کنه ! ) . 

بله واقعا هم همین طوره و حادثه هیچ موقع برای اومدنش خبر نمی کنه . ممکنه هر لحظه و در هر مکانی با حادثه های مختلفی روبه رو بشید که باعثه شوکه شدن شما بشه و البته خسارت مالی زیادی هم بر شما وارد کنه ! در این جور مواقع بیمه می تونه کمک بزرگی بکنه و تا حد قابل توجهی خسارت وارد شده رو جبران کنه . بیمه انواع مختلفی داره و قابل استفاده برای همه ی افراد است . در ادامه این مطلب می تونید با انواع بیمه برای منازل مسکونی آشنا بشید.

فراموش نکنید ، هزینه کردن برای بیمه یک پس انداز برای آینده است .

 

انواع بیمه های منازل مسکونی

 بیمه حوادث طبیعی مثل : سیل ، زلزله

بیمه آتش سوزی

بیمه سرقت

بیمه آتش سوزی

بیمه آتش سوزی ، خونه ی شما رو در برابر حوادثی مثل : آتش سوزی ، صاعقه و انفجار بیمه می کنه و در صورت بروز هر حادثه ای خسارت وارد شده را جبران میکنه ! اما بیمه منازل مسکونی فقط به بیمه آتش سوزی محدود نمیشه و شاخه های فرعی گسترده ای داره که برای استفاده از اون ها باید هزینه ای اضافی پرداخت بشه .

موارد فرعی بیمه آتش سوزی عبارت است از : زلزله ، سرقت ، سقوط هواپیما ، سیل ، سونامی و ... . شما می تونید با در نظر گرفتن خطرات احتمالی که خونه و محل زندگی تون رو تهدید می کنه انواع بیمه رو انتخاب و از خدمات اون استفاده کنید . 

 

بیمه سیل

 سیل بعد از زلزله می تونه پر خسارت ترین حادثه طبیعی در کره ی زمین باشه . و در بیشتر مواقع به دلیل طغیان رودخانه یا بارندگی زیاد رخ می ده . سیل می تونه خسارت های جدی و زیادی رو به اسکلت ساختمون ، مزارع کشاورزی و ... وارد کنه . همچنین اگر شدت اون زیاد باشه امکان ورود به خونه هم داره ! در این جور مواقع ، بیمه ی سیل می تونه تا حد زیادی خسارت های وارد شده به خونه رو جبران کنه .

این بیمه یکی از شاخه های فرعی در بیمه آتش سوزی است و برای استفاده کردن از خدمات اون باید یک هزینه ی اضافی پرداخت کنید . استفاده از این بیمه بیشتر برای خونه هایی واجب و مفیده که در مناطق کوهستانی و پر بارش قرار دارن.

بیمه زلزله

باید این نکته رو بدونید که کشور  ایران یک کشور زلزله خیز است و امکان وقوع زلزله در اون  بسیار زیاده . زلزله هایی که در طی سال های گذشته در ایران اتفاق افتاد ، به خوبی نشون داد که بیمه ی زلزله چقدر لازم و ضروری می تونه باشه . زلزله در صورتیکه با ریشتر بالا اتفاق بیوفته ، بسیار خطر ناکه و خسارت جدی رو به ساختمون وارد می کنه . 

در رابطه با بیمه زلزله باید این نکته رو بدونید که ، این بیمه خسارت های جانی رو شامل نمیشه و فقط خسارت های وارد شده به منزل و وسایل اون رو جبران می کنه . اگر قصد استفاده از این بیمه رو دارید ، باید اول بیمه آتش سوزی رو خریداری کنید و بعد بیمه ی زلزله رو فعال کنید . 

دقت کنید که در زمان پر کردن فرم به طور میانگین خسارتی که بر هر متر مربع ممکنه وارد بشه رو به درستی اعلام کنید . می تونید از بخش بیمه اثاثیه هم استفاده کنید تا در زمان بروز حادثه خسارت وارد شده را جبران کنید . 

سوالی که در مورد بیمه زلزله بیشتر پرسیده میشه ، اینه که : آیا مستاجران هم امکان استفاده از این نوع بیمه رو دارند ؟ در جواب به این سوال باید گفت : بله مستجران هم برای اسباب و اثاثیه خود امکان استفاده از این بیمه را دارند . 

 

بیمه سرقت

بیمه سرقت هم جزئی فرعی از بیمه آتش سوزی است . بیمه سرقت سه نوع مختلف داره :

بیمه سرقت از منازل مسکونی

بیمه سرقت از بانک

بیمه سرقت از واحدهای تجاری و صنعتی مانند : فروشگاه ها ، کارخانه و کارگاه ها . 

 

بیمه سرقت زمانی به بیمه گذار پرداخت میشه که ، سارق برای وارد شدن به خونه ، مانعی رو از سر راه برداشته باشه یا در شرایط بسیار خاصی وارد ساختمون شده باشه . مثل :

 • باز کردن در ساختمون با استفاده از کلید جعلی
 • وارد شدن به ساختمون به صورت مسلحانه یا تهدید افراد ساختمون
 • وارد شدن به ساختمون از طریق پریدن بر روی دیوار یا استفاده از طناب و ...
 • سرقت در شب

 

این نکته رو به خاطر داشته باشید که موارد گفته شده قابل تغییر بوده و بستگی به قرار داد بین شما و شرکت بیمه گذار داره .

 

در صورت داشتن بیمه سرقت می توانید از این پوشش ها استفاده کنید

خسارت اشیا به سرقت رفته :

اگر اشیا نام برده شده در بیمه نامه به سرقت بره ، و توسط کارشناسان بیمه تایید بشه شرکت بیمه گذار خسارت وارد شده را پرداخت می کنه. 

اشیای خراب شده :

اگر در زمان سرقت ، آسیبی به منزل وارد بشه ، بیمه خسارت وارد شده را بررسی کرده و تا سقف مجاز خسارت وارد شده رو جبران می کنه. 

 

استثنائات در بیمه سرقت منازل

 • اگر با شرکت بیمه گذار به توافق برسید با اضافه کردن نرخ بیمه می تونید موارد زیر هم تحت پوشش بیمه قرار بدید
 • خسارت های وارد شده به وجه نقد در خونه ، ارز های خارجی ، سفته و اوراق بهادار
 • خسارت های ناشی از اشعه یون زا ، رادیو اکتیویته ، تشعشعات ، فضولات اتمی و یا مواد منفجره در محل مورد بیمه
 • خسارت ناشی از جنگ های داخلی یا خارجی ، شورش بلوا یا قیام
 • اشتباهات دفتری ، حسابداری و کامپیوتری ( عمدی یا سهوی )
 • به سرقت رفتن طلا و جواهرات و اشیا با ارزش
 • سرقت اشیای عتیقه ای که امکان ارزش گذاری بر روی آن ها نیست
 • خسارت وارد شده به اشیایی که ارزش مشخصی نداره ، مثل آثار هنری ، تابلو فرش ها ، تابلوهای نقاشی

 

شما چه بیمه ای رو برای خونه واجب و ضروری می دونید ؟ شما تا حالا از چه بیمه هایی استفاده کردید ؟ و استفاده از کدوم بیمه رو برای خونه واجب و ضروری می دونید ؟ 

نظرات

خزایی( دوشنبه 30 تیر 1399 )آیا می توان بیمه سرقت را به صورت جداگانه گرفت ؟
احمد( سه شنبه 07 مرداد 1399 )بهترین بیمه که می تونیم استفاده کنیم چیه ؟