گواهی عدم حضور چیست و چرا باید آن را گرفت ؟

گواهی عدم حضور چیست و چرا باید آن را گرفت ؟

گواهی عدم حضور چیست و چرا باید آن را گرفت ؟

حتما تا به حال اسم گواهی عدم حضور را شنیدید . گواهی عدم حضور زمانی صادر میشه که ، هر یک از طرفین معامله ، چه خریدار و یا چه فروشنده برای انتقال سند در دفترخانه حضور نداشته باشند . در ادامه این مطلب اطلاعات بیشتری از گواهی عدم حضور و سوالات زیر به دست میارید .

گواهی عدم حضور چگونه و توسط چه مرجعی صادر میشه ؟

شرایط صدور برای این گواهی چی می تونه باشه ؟

گواهی عدم حضور چه مزایایی می تونه داشته باشه ؟

هر یک از طرفین می تونه این گواهی رو دریافت کنه ؟

 

گواهی عدم حضور چه زمانی صادر می شود ؟

زمانیکه طرفین معامله ، قراردادی را بین خودشان تنظیم و امضا می کنند ، تاریخی را به عنوان انتقال سند رسمی در آن مشخص می کنند . اگر در تاریخ مشخص شده هر یک از طرفین به دفترخانه مراجعه نکند ، طرف دیگر می تواند درخواست کتبی خود را  ، مبنی بر عدم حضور و انجام نشدن معامله به دفتر اسناد رسمی اعلام کند . 

 امکان صادر شدن این گواهی ، هم توسط خریدار و هم فروشنده وجود دارد . باید این نکته هم ذکر کنیم که اگر هر کدام از طرفین معامله چه خریدار و یا فروشنده در تاریخ مشخص شده در دفترخانه حضور داشته باشند اما مدارک لازم مثل : سند یا بنچاق و هر اسنادی که لازمه انتقال سند است را ، همراه نداشته باشند ، باز هم امکان صدور گواهی عدم حضور برای شخص مقابل است . 

در نتیجه در زمان تنظیم قرار داد و مشخص کردن تاریخ برای انتقال سند تمام جوانب را به خوبی بررسی کنید تا در زمان مشخص به مشکلی بر خورد نکنید . نکته مهم دیگر که باید در رابطه با گواهی عدم حضور بدانید ، استفاده از چک تضمین شده یا وجه نقد یا چک بانکی برای انجام معامله است . بنابراین استفاده از چک شخصی پذیرفته نیست و در صورت لازم فروشنده می تواند گواهی عدم حضور را از دفتر خانه درخواست کند . 

همین طور فروشنده باید دقت کند که ، حضور فیزیکی بدون آماده کردن شرایط انتقال سند رسمی می تواند باعث صدور گواهی عدم حضور نیز شود . برای مثال اگر ملک در رهن بانک یا بازداشت باشد ، طبق مفاد قولنامه و تاریخ های مشخص شده باید اقدام به رفع بازداشت و رهن بکند در غیر این صورت باید خسارت مشخص شده و به صورت روزانه که در قولنامه ذکر شده را به خریدار بپردازد.

اهمیت صدور گواهی عدم حضور

گواهی عدم حضور یک اخطار کتبی و قانونی است تا طرف معامله را مجبور به رعایت و انجام دادن تعهد های قرار دادی کند . و در صورت آماده نکردن مدارک و یا حضور نداشتن فرد این اجازه را به فرد دیگر می دهند تا قانونی بتواند حق خود را از دادگاه درخواست کند . اگر در زمان تنظیم قرارداد روزانه مبلغی به عنوان دیر کرد هم تعیین شده باشد با صدور این گواهی امکان درخواست ضرر و زیان مالی از طرف مقابل هم است . 

 

فروشنده برای دریافت گواهی عدم حضور به چه مدارکی احتیاج دارد ؟

۱ - تمام مدارکی که جهت تنظیم سند و انتقال قطعی آن ضروری است

۲ - اصل شناسنامه و کارت ملی 

۳ - سند مالکیت

۴- قولنامه حال رسمی یا عادی که توسط طرفین معامله امضا شده

۵ - بنچاق

۶ - پایان کار 

۷ - مفاصا حساب دارایی 

۸  - مفاصا حساب نوسازی از شهرداری

۹ - استعلام بند ( ز) مبنی بر عدم بازداشت از اداره ثبت

 

خریدار برای دریافت گواهی عدم حضور به چه مدارکی احتیاج دارد ؟

۱ - قولنامه حال رسمی یا عادی ، به شکلی که به امضا دو طرف رسیده باشد .

۲ - همراه داشتن اصل کارت ملی و شناسنامه 

۳ - تهیه کردن چک بانکی به میزان باقی مانده قیمت خرید خانه که در قولنامه ذکر شده 

نظرات

غلام پور مقدم( دوشنبه 06 مرداد 1399 )با سلام . لطفا کمی بیشتر از شرایط قانونی این گواهی امضا توضیح بدید .
علی رضا( دوشنبه 06 مرداد 1399 )جالب بود من نمی دونستم
داوودخاک زار( چهارشنبه 01 مرداد 1399 )ملکی خریداری کردم حدود ۱۰ سال پیش ، اما روزی که سند باید زده می شد شخص فروشنده به دفتر خانه مراجعه نکرد . و سند هنوز به نام من است ، ضمن اینکه در قرارداد ضرر و ضیان مالی را باهم توافق کردیم . اما از زمان ۱۰ سال پیش تا الان خونه کاملا در اختیار من بوده و استفاده کردم . ایا الان می توانم ادعای ضرر و زیان مالی را داشته باشم ؟
غلام صادقی( سه شنبه 17 تیر 1399 )اگر در قرار داد ضرر و زیان ذکر نشده باشه ، باز هم امکان درخواست داره ؟

اشتراک در خبرنامه !

برای ثبت نام در خبرنامه شابش ایمیل خود را وارد کنید
ایمیل را با فرمت صحیح وارد نمایید