تعریف انواع سند ملکی

تعریف انواع سند ملکی

تعریف انواع سند ملکی

تا حالا بارها و بارها اسم انواع سند ملکی به گوشمون رسیده . سند هایی که با بعضی از اون ها آشنایی داشتیم و برخی دیگه رو اصلا نمی شناختیم . در ادامه این مطلب همراه ما باشید تا باهم مروری داشته باشیم به معرفی سند ملکی .

سند چیست ؟ 

طبق ماده 1284 قانون مدنی ، سند نوشته ای است که در مقام دعوی یا دفاع قابل استناد باشد . اسناد به دو دسته عادی و رسمی تقسیم می شوند .علاوه بر این موارد در قانون تجارت ، اسناد دیگری تحت عنوان اسناد تجاری مانند : اسناد مالی و اسناد بهادار معرفی شده که شامل : برات ، چک و سفته است.قانون برای تنظیم سند رسمی در ماده 1287 قانون مدنی سه مرجع را معرفی کرده . 

 

  1. اداره ثبت اسناد و املاک
  2. دفتر اسناد رسمی
  3. در نزد مامورین دولتی به لحاظ وظایف قانونی آن ها و در حین انجام وظیفه

 

اسنادی که در این سه مرجع تنظیم می شوند ، رسمی است . و در غیر این صورت مابقی اسناد عادی هستند . سند رسمی ، به طرفین ، وراث و مقام قانونی آن ها معتبر است . 

سند ملکی چیست ؟

سند ملک توافق نامه ای است که در آن شرایط توافق شده میان خریدار و فروشنده ملک ، از جمله مشخصات ملک و مال ، نقشه و ملاحضات حقوقی و محدودیت های لازم برای نقل و انتقالات ملک ، مشخص می شود . این سند باید در اداره ثبت اسناد و یا دفتر خانه اسناد رسمی و یا مامورین صلاحیت دار ، تنظیم شود . 

 

انواع سند ملک

سند شش دانگ

به سندی که به صورت کامل به یک شخص تعلق داشته باشد ، سند شش دانگ گفته می شود . این سند به مالکیت تمام و کمال اشاره دارد.سند شش دانگ به معنای شش جهت است . یعنی تمام جهت های یک ملک از شمال به جنوب تا غرب و شرق و پایین و بالای ملک . 

 

سند عرصه و اعیان 

به زمینی که ملک در آن ساخته می شود عرصه و به خانه ی ساخته شده اعیان گفته می شود . به سند مربوط به زمینی که آپارتمان در آن ساخته می شود ، سند عرصه و به سندی که متعلق به واحد های احداث شده در زمین است سند اعیان گفته می شود . اغلب واحدهای آپارتمانی در کلان شهر ها دارای سند عرصه و اعیان هستند . 

 

سند بنچاق

سند بنچاق بیشتر در گذشته مورد قبول بود و افراد با سواد اون رو می نوشتند . این سند توسط علمای دینی مهر و امضا می شد و اشخاص برای اثبات مالکیت خود ، به آن استناد می کردند . اگر قصد خرید ملک با سند بنچاق دار ، دارید حتما تمام جزئیات و محتوای بنچاق را مورد مطالعه و بررسی قرار دهید . این سند امروزه خیلی مرسوم نیست ! اما اعتبار آن ها پس از تایید صحت از طرف مراجع قانونی ، قابل قبول است . 

 

سند تک برگ

سند تک برگی ، یک برگ دارد و از سوی نهاد های رسمی کشور طراحی و به تصویب رسیده . در این سند همه ی اطلاعات اولیه ی ملک را به راحتی و در یک نگاه می توان خواند . 

 

سند منگوله دار

سند های منگوله دار ، همان سند های دفترچه ای شکل هستند که با یک نخ و سرب تهیه می شوند . این سند به واسطه سرب پلمپ شده معتبر است و صحت آن تایید می شود . 

 

سند مشاع

واژه ی مشاع در لغت به معنی شراکت است . زمانی که یک ملک چندین مالک داشته باشد به سند آن ملک ، مشاع گفته می شود . در ملک هایی که سند آن مشاع است تمام قسمت های مربوط به ملک متعلق به تمام شرکا است.خرید و فروش این ملک ها نیاز به بررسی و نکات حقوقی بیشتری دارد . اگر قصد خرید و یا فروش ملک هایی با این نوع سند را دارید حتما از یک وکیل قانونی درخواست راهنمایی کنید . 

 

سند قولنامه ای 

سند قولنامه ای در دفتر اسناد رسمی تنظیم نشده و رسمی نیست . این نوع سند ، نوشته ای است که با توافق طرفین معامله ( خریدار و فروشنده ) توسط مشاور املاک و در دفتر املاک نوشته می شود . قولنامه باید توسط یک فرد سر شناس و مورد اعتماد نوشته شود تا از لحاظ قانونی مورد قبول واقع شود . همچنین افرادی عاقل هم به عنوان شاهد باید قولنامه را امضا کنند . فراموش نکنید که سند قطعی برای خرید و فروش با اسناد قولنامه ای وجود ندارد .

بنابراین حتما قبل از معامله و امضا کردن قولنامه در مورد وضعیت ملک به درستی تحقیق کنید و همه ی شرایط را بررسی کنید . از شهرداری هم می توانید استعلام ملک را برای بررسی بیشتر بگیرید . با این استعلام از میزان بدهی ، وضعیت سال ساخت و تخریب و سایر اطلاعات لازم از ملک را به دست می آورید . 

سند وقفی

به ملک هایی که زمین آن متعلق به شخص دیگری بوده و آن را وقف کرده ، ملک وقفی گفته می شود . اداره اوقاف این ملک ها را به صورت اقساط 99 ساله به اشخاص دیگر واگذار می کند . به سند این ملک ها ، سند وقفی گفته می شود . سند اوقافی به شما اختیار تام نمی دهد و شما باید با اجازه سازمان اوقاف ، نقل و انتقال آن را انجام دهید . همچنین سالانه مبلغی هم باید به اداره اوقاف پرداخت کنید .

 

سند رهنی

سند رهنی چون در دفتر اسناد رسمی تنظیم می شود یک سند رسمی شناخته می شود . این سند مربوط به ملک هایی است که در زمان خرید آن ، مالک از بانک درخواست وام و تسهیلات بانکی می کند . سند رهنی ملک توسط بانک و موسسات مالی وام دهنده ، برای تضمین پرداخت اقساط وام تنظیم و صادر می شود . صاحب ملک بعد از اتمام قسط می تواند تقاضای آزاد سازی سند از رهن بانک را کند . در صورتیکه فرد وام گیرنده نتواند در زمان های مشخص شده وام خود را تسویه کند ، بانک می تواند ملک را مصادره کند . 

 

سند تفکیکی

سند تفکیکی ، سندی است که برای املاکی با چند قسمت صادر می شود . این املاک دارای چند قسمت است که هر قسمت در اختیار یک مالک است . قسمت های تقسیم شده هر ملک دارای یک سند مجزا است . هر کدام از سند های صادر شده از نظر حقوقی کاملا مطمئن بوده و قابل استناد است . 

 

سند ورثه ای

زمانی که مالک یک ملک فوت می کند ، طبق قانون تمام ملک هایی که به نام وی بوده به وراث انتقال می یابد . به این نوع ملک ، ملک ورثه ای گفته می شود . وراث می توانند به اداره ثبت مراجعه کرده و به اندازه سهم الارث خود ، درخواست صدور سند مالکیت کنند . اگر قصد خرید ملک ورثه ای را دارید به این نکات توجه کنید :

 

  • احراز مالکیت
  • امضا تمامی وراث برای مبایعه نامه 
  • بررسی اموال صغیر

 

سند شورایی

سند شورایی ، یک سند مالکیت عادی است که شورای محلی آن را مهر کرده است . این سند اعتبار لازم را ندارد . اما برای تبدیل کردن آن به سند رسمی می توان اقدام کرد . 

 

سند مجعول 

سندی که به هر شکلی ( مادی یا معنوی ) جعل شده باشد ، سند مجعول است . 

 

در موارد بالا با انواع سند و کاربردهای آن آشنا شدید . به خاطر داشته باشید در زمان انجام هر معامله ای ,  به خوبی سند و تمام شرایط حقوقی آن را بررسی کنید تا در آینده با مشکلی برخورد نکنید . 

نظرات

رضا داوودی( شنبه 18 مرداد 1399 )از مباحث حقوقی بیشتر مطلب بزارید با تشکر
نوری( چهارشنبه 25 تیر 1399 )مطلب کامل و مفیدی بود . خسته نباشید

اشتراک در خبرنامه !

برای ثبت نام در خبرنامه شابش ایمیل خود را وارد کنید
ایمیل را با فرمت صحیح وارد نمایید