طرح رها بانک مسکن چیست ؟

طرح رها بانک مسکن چیست ؟

طرح رها بانک مسکن چیست ؟

طرح رها بانک مسکن ، راه حلی برای رهایی سند از رهن بانک ! 

در پی تصمیمات جدید و راهکار های ارائه شده مبنی بر کنترل بازار مسکن و قیمت ها ، طرح رها برای آزاد سازی سند از رهن بانک اجرا می شود . در ادامه این مطلب همراه ما باشید تا با جزئیات این طرح و شرایط اجرا شدن آن آشنا شوید .

 

طرح رها بانک مسکن چیست ؟ 

بانک مسکن در طرحی به نام رها ، امکان آزادسازی سند در رهن بانک را فراهم کرده است . افرادی که از تسهیلات این بانک برای خرید مسکن استفاده کردند ، می توانند با سپرده گذاری 110 درصد اصل مبلغ تسهیلات ، سند خود را از رهن بانک خارج کنند . پیش از این طرح تنها افرادی که تسهیلات خود را تسویه می کردند امکان آزاد سازی سند از رهن بانک را داشتند . 

 

متقاضیان برای استفاده از این طرح باید به کدام شعبه از بانک مسکن مراجعه کنند ؟

متقاضیان می توانند در همان شعبه که تسهیلات دریافت کرده اند ، نامه فک رهن سند را دریافت کرده و با مراجعه به دفاتر اسناد رسمی ، فک رهن را در خصوص سند مسکونی خود اعمال کنند . 

 

هدف از اجرای این طرح چیست ؟

معمولا بیشتر افرادی که از تسهیلات بانک مسکن استفاده می کنند تسویه حساب کل بدهی برای آن ها سخت است . و به همین دلیل از فروش خانه منصرف می شوند . ضمن اینکه در بیشتر موارد که افراد قصد تعویض ملک خود را دارند نیاز به سرمایه بیشتری برای خرید خانه ی جدید دارند و اگر بخواهند باقی مانده بدهی را به صورت یکجا به بانک پرداخت کنند ، عملا باید از بخشی از سرمایه ی خود برای خرید خانه چشم پوشی کنند . 

به همین دلیل بانک مسکن این راه حل جدید را برای آزادسازی سند از رهن بانک ایجاد کرده است . 

 

چه کسانی واجد شرایط برای استفاده از این طرح هستند ؟

تمام افرادی که برای خرید خانه از تسهیلات بانک مسکن استفاده کرده اند و حداکثر 60 قسط آن باقی مانده ، می توانند برای آزاد سازی سند ملک خود از این طرح استفاده کنند . این افراد با مراجعه به شعبه از میزان باقی مانده وام بدون احتساب سود تسهیلات دریافتی مطلع شده و 110 درصد آن را سپرده گذاری می کنند . 

 

به این مثال توجه کنید :

اگر فردی 45 میلیون تومان وام دریافت کرده باشد و 10 میلیون تومان آن را باز پرداخت کرده باشد ، معادل 110 درصد 35 میلیون تومان باقی مانده از وام که مقدار آن 38 و نیم میلیون تومان است را در همان شعبه ی بانکی سپرده گذاری می کند . ضمن اینکه سود 16 درصدی تسهیلات در این طرح اعمال نخواهد شد . بانک مسکن نیز در مقابل نامه فک رهن از سند مسکونی را صادر می کند . البته باید به این نکته اشاره کنیم که سپرده گذار طرح رها بانک مسکن حق برداشت این مبلغ تا پایان بازپرداخت تسهیلات را ندارد . به این سپرده سود 20 درصدی تعلق می گیرد که می توان آن را ماهانه یا سالانه برداشت کرد . 

نکات مثبت و منفی این طرح چیست ؟ 

تنها مورد منفی این طرح این است که تا زمان پرداخت آخرین قسط ، سپرده در بانک به صورت بلوکه باقی می ماند و امکان برداشت از آن میسر نیست . و نکته مثبت در این طرح این است که ،در ازای سپرده گذاری مبلغ تایین شده در بانک سود بانکی دریافت می کنید که امکان برداشت آن را به صورت روزانه ، ماهانه یا سالانه خواهید داشت.

نظرات

ملک بازار( دوشنبه 06 مرداد 1399 )بازار ملک برای رسیدن به یک راه مشخص احتیاج به راه حل های جامع تری داره
کارشناس ملک( دوشنبه 06 مرداد 1399 )فایده ای نداره نمی تونه بازار رو کنترل کنه
بنده خدا( چهارشنبه 01 مرداد 1399 )انشاالله ، خیره
شیوا معرفت( سه شنبه 31 تیر 1399 )بازار مسکن برای کنترل قیمت به راهکارهای بیشتری احتیاج دارد .

اشتراک در خبرنامه !

برای ثبت نام در خبرنامه شابش ایمیل خود را وارد کنید
ایمیل را با فرمت صحیح وارد نمایید