منطقه ۳ تهران رو کامل بشناسید

منطقه ۳ تهران رو کامل بشناسید

منطقه ۳ تهران رو کامل بشناسید

منطقه ۳ تهران با مساحت حدودی ۳۲ کیلومتر مربع، یکی از بزرگترین مناطق شهری تهران شناخته می‌شود. این منطقه از شمال به بزرگراه‌ های مدرس و صدر، از غرب به بزرگراه چمران، از جنوب به بزرگراه همت و رسالت و از شرق به خیابان پاسداران محدود می‌شود. بافت منطقه، فشرده و متراکم است. به دلیل وجود مراکز تجاری، وجود ادارات دولتی و خصوصی، بوستان های بزرگ و ... جمعیت زیادی روزانه به این منطقه تردد می‌کنند که همین عامل باعث ایجاد ترافیک سنگین در این منطقه می‌شود. 

 

منطقه ۳ تهران، دارای ۱۲ محله است که هر کدام از آن‌ها ویژگی‌های مخصوص به خودشان را دارند. اگر قصد خرید و یا اجاره آپارتمان در این منطقه را دارید، پیشنهاد می‌کنیم این مطلب را تا انتها مطالعه کنید. در ادامه با ویژگی‌های مثبت و منفی هر محله و قیمت خرید‌ خانه در آن‌ها آشنا می‌شوید.

 

ویژگی های شهری منطقه ۳

  • دسترسی آسان و راحت به سایر نقاط
  • وجود خدمات و امکانات شهری بسیار مناسب مانند: بیمارستان، بوستان، مراکز اداری و تجاری
  • وجود محله با بافت های متنوع ( مدرن و امروزی ، ویلایی و دنج )
  • مراکز آموزشی و دانشگاه های متنوع

 

محله پاسداران

پاسداران یکی از محله‌های مرفه‌نشین در منطقه ۳ تهران است. امکانات موجود در این محله و ویژگی های محیطی آن باعث شده که افراد زیادی این محله را برای زندگی کردن انتخاب کنند. قیمت خرید آپارتمان در پاسداران بسیار بالاست و طی چند سال اخیر هم رشد بسیار زیادی داشته است. از جمله خیابان و محله های مهم در پاسداران و نزدیک به آن می توانیم به: ضرابخانه، احتشامیه، هروی، اختیاریه، دروس، فرمانیه و قدسیه اشاره کنیم. یکی از خیابان های مهم در این منطقه خیابان گلستان است. این خیابان در ضلع شرقی و غربی خیابان پاسداران قرار دارد و شامل ۱۰ خیابان می‌شود.

 

محله پاسداران از نظر امکانات یکی از محله‌های مدرن و خوش آب وهوای تهران است. دسترسی بسیار خوبی هم به سایر نقاط تهران دارد. بافت این محله تلفیقی از سنتی و مدرن است که در آن می توانید هم آپارتمان‌های لوکس پیدا کنید و هم خانه‌های قدیمی. وجود ترافیک سنگین یکی از معایب اصلی در این محله است.

 

محله دروس

دروس محله‌ای در شمال شرق تهران است که از شمال به اختیاریه، از شرق به پاسداران، از جنوب به بلوار شهرزاد و از غرب به قلهک محدود است. نام محله دروس از دو کلمه دره و روس گرفته شده است. خیابان بندی منظم و رعایت اصول شهرسازی، محیط دنج و آرام در این منطقه و خیابان های سرسبز از ویژگی های مهم در این منطقه است. 

محله اختیاریه

یکی از محله های خوش آب و هوا در تهران، محله اختیاریه است. در گذشته زمین های اختیاریه را با نام رستم آباد می‌شناختند. امروزه اختیاریه به دو قسمت شمالی و جنوبی تقسیم می‌شود. از خیابان های مهم این منطقه می توان به خیابان دیباجی، خیابان کاوه، خیابان رحمانیه و خیابان اخلاقی اشاره کرد. اختیاریه یکی از مناطق تجاری شمال شهر تهران محسوب می‌شود که دارای کسب و کار پر رونقی است.

 

محله جردن

جردن یکی از محله‌های قدیمی و مرفه نشین در شهر تهران است. این خیابان از میدان آرژانتین آغاز می‌شود و به کوچه مریم در الهیه منتهی می‌شود. در غرب جردن، ونک و در شرق آن محله قلهک قرار گرفته است. در حال حاضر بیشتر خانه های ویلایی در جردن خراب شده‌اند و ساختمان های نوساز و برج های مدرن جایگزین آن‌ها شده است.

 

محله ظفر

خیابان ظفر از ولیعصر شروع می‌شود و به خیابان شریعتی منتهی می‌شود. در شمال این محله زرگنده و جنوب آن میرداماد قرار دارد. ظفر محله‌ای قدیمی است و خیابان بندی آن منظم و کم عرض است. بافت محله ساختاری مسکونی و اداری دارد. اغلب خانه‌های این محله نوساز و با متراژ بالا هستند. این خیابان به دلیل مجاورت با محله میرداماد از حجم ترافیک بالایی برخوردار است.

 

محله قلهک

قلهک یکی از محله های قدیمی شمیران در شمال شرق تهران است. این محله از شمال به خیابان دولت، از غرب به خیابان شریعتی و محله زرگنده، از جنوب به میرداماد ( داوودیه ) و از شرق به دروس محدود می‌شود. قیمت خرید آپارتمان در قلهک نسبتا گران قیمت است و با محله های شمالی برابری می‌کند. در گذشته قنات‌ های بسیاری در این محله وجود داشت که باغ های این منطقه را سیراب می‌کرد. اکنون بافت قدیمی این محله تغییر کرده است و خانه‌های قدیمی جای خود را به خانه‌های نوساز و مدرن داده‌ است.

 

محله ونک

ونک یکی از پرترافیک ترین میدان های شهر تهران است. محله ونک از شمال به بزرگراه نیایش و شهرک سئول، از غرب به بزرگراه چمران، از جنوب به بزرگراه همت و از شرق به خیابان ولیعصر محدود می‌شود. میدان ونک یکی از معروف ترین میدان های شهر تهران است. خیابان ونک، شیخ بهایی، ملاصدرا از خیابان های اصلی این محله بشمار می‌رود.

 

محله سید خندان

سید خندان نام پلی است که منطقه ۳ و ۷ شهرداری تهران را از هم جدا می‌کند. این پل در تقاطع خیابان شریعتی و بزرگراه رسالت قرار دارد. پارک بهشت مادران در شمال غربی آن قرار گرفته است.

محله دیباجی

خیابان دیباجی از خیابان فرمانیه در منطقه ۱ تهران شروع می‌شود و تا خیابان دولت ادامه دارد. این خیابان در تقاطع با بزرگراه صدر به دو قسمت شمالی و جنوبی تقسیم می‌شود. دیباجی جنوبی در منطقه ۳ تهران قرار دارد. و بخشی از محله بزرگتر اختیاریه است. دیباجی یکی از محله های خوشنام و مرفه نشین شمال تهران است. این محله آب و هوای نسبتا خوبی دارد و کوچه‌های آن آرام و خلوت است. در برخی از خیابان های فرعی و کوچه های آن در کنار ساختمان های نوساز و مدرن، بافت قدیمی نیز دیده می‌شود.

 

محله دولت

دولت خیابانی در شمال قلهک و دروس و در جنوب اختیاریه می‌باشد که از خیابان پاسداران آغاز و به خیابان شریعتی منتهی می‌شود. در ضلع شمالی این خیابان و شرق خیابان شریعتی باغ سفارت انگلستان قرار دارد و در جنوب سفارت گورستان متفقین است.

 

جمع بندی:

منطقه ۳ تهران از شمال به بزرگراه های مدرس و صدر، از غرب به بزرگراه چمران، از جنوب به بزرگراه همت و رسالت و از شرق به خیابان پاسداران محدود می شود. منطقه 3 تهران از ساخت و ساز و خیابان بندی تا حدودی متراکم و نظر است. به دلیل دسترسی بسیار خوب این محله و وجود امکانات رفاهی و خدمات متنوع رفت و آمد به این محل بسیار زیاد است که همین عامل باعث ایجاد ترافیک و شلوغی در محله های این منطقه می شود.

 

از محله های مهم در این منطقه می توان به: اختیاریه، دروس، پاسداران، دولت، میرداماد، قلهک، دیباجی، جردن، ظفر و ولیعصر اشاره کرد. قیمت خرید و یا اجاره آپارتمان در تمامی محله های این منطقه بسیار بالاست. اگر نظر و یا نکته‌ای در رابطه با این مطلب و محله‌های نام برده شده دارید، می توانید آن را با ما و بقیه کاربران به اشتراک بگذارید.

نظرات

شادی( سه شنبه 08 مهر 1399 )محله ده ونک ، محله ای خوبیه به نظر شما؟و بر اساس قیمت بالایی که داره، ارزش خرید رو داره برای زندگی کردن ؟
طاهره( شنبه 05 مهر 1399 )آگهی های خوبی داشتید، ممنونم
غفرالله( سه شنبه 11 شهریور 1399 )میرداماد بر خلاف شلوغی هایی که داره اما یکی از اصیل ترین محله های تهرانه

اشتراک در خبرنامه !

برای ثبت نام در خبرنامه شابش ایمیل خود را وارد کنید
ایمیل را با فرمت صحیح وارد نمایید