منطقه ۳ تهران رو کامل بشناسید

منطقه ۳ تهران رو کامل بشناسید

منطقه ۳ تهران رو کامل بشناسید

منطقه سه شهرداری تهران

منطقه ۳ تهران با مساحت حدودی ۳۲ کیلومتر مربع ، یکی از بزرگ ترین و وسیع ترین مناطق شهری تهران شناخته می شود.این منطقه در شمال شرقی تهران قرار دارد و از جنوب تا اتوبان همت و بزرگراه رسالت ، از غرب تا اتوبان چمران و از شرق تا خیابان پاسداران و بخشی از شریعتی و از شمال تا بزرگراه های مدرس ، صدر و چمران گسترده شده است.

در این منطقه ۷۳ بوستان وجود دارد و به همین دلیل این منطقه ، منطقه سرسبز تهران شناخته شده است.در ادامه این مطلب با ویژگی های این منطقه و محله های آن آشنا می شوید.

 

ویژگی های بافت شهری منطقه ۳

بافت شهری منطقه ۳ به زمان معاصر بر می گردد.بیشتر ساخت و ساز های شهری در این منطقه بعد از سال ۱۳۴۴ تشکیل شده است.شهری شدن بافت این منطقه از محله های ده ونک ، قلهک ، زرگنده و رستم آباد و اختیاریه شروع شد.بیشتر زمین های این منطقه ابتدا به شکل باغ و زمین های کشاورزی بوده و به مرور زمان شکل و ساختار شهری به خود گرفته.

جمعیت این منطقه

طبق آخرین سرشماری انجام شده جمعیت این منطقه ۳۳۰٬۶۴۹ نفر (۱۱۹٬۰۵۲ خانوار) شامل ۱۵۸٬۴۰۱ مرد و ۱۷۲٬۲۴۸ زن است.

ویژگی های مهم منطقه ۳ تهران

 • دسترسی آسان و راحت به سایر نقاط
 • وجود خدمات و امکانات شهری بسیار مناسب مانند ، بیمارستان ، بوستان های تفریحی ، مراکز اداری ، مراکز تجاری ، مترو
 • وجود محله های متنوع ( مدرن و امروزی ، ساکت و دنج ، ویلایی و برج های مسکونی )
 • مراکز آموزشی و دانشگاه

مراکز فرهنگی 

 • فرهنگسرای ارسباران
 • کتابخانه علامه امینی
 • کتابخانه استاد شهریار
 • پارک موزه آب

سینماهای موجود در منطقه ۳ 

 • پردیس سینمایی باغ کتاب
 • پردیس سینمایی گالری ملت
 • سینما پردیس قلهک
 • سینما فرهنگ

بوستان ها

 • بوستان ملت
 • بوستان آب و آتش
 • بوستان طالقاتی

مراکز ورزشی

 • مجموعه ورزشی انقلاب
 • ورزشگاه شهید کشوری

مراکز تاریخی

 • گورستان متفقین

ایستگاه های مترو

 • متروی دکتر شریعتی
 • متروی شهید حقانی
 • متروی شهید همت
 • متروی قلهک
 • متروی میرداماد

محله های معروف در منطقه ۳

 1. اختیاریه
 2. دروس
 3. دولت
 4. دیباجی
 5. جردن
 6. ولیعصر
 7. ظفر
 8. سیدخندان
 9. میرداماد
 10. ونک
 11. آرارات

 

محله اختیاریه

محله اختیاریه در شمال شرقی تهران واقع شده است.این محله از سمت شمال با بزرگراه صدر ، از جنوب با دروس ، از غرب با قلهک ، از شرق پاسداران همسایه است.در گذشته محله ی اختیاریه در میانه راه روستای حسین آباد لویزان و رستم آباد در شمال دروس قرار داشت.این زمین ابتدا متعلق به فردی به نام محمودخان قائم مقام تعلق داشت که وی کمی از این ملک را وقف کرد و مابقی زمین ، توسط فردی به نام صاحب اختیار خریداری شد.وی نام این محله را به اختیاریه تغییر داد و مشغول به آباد کردن این منطقه شد.

 

 خرید آپارتمان در  اختیاریه

 اجاره آپارتمان در  اختیاریه

 

محله پاسداران

 پاسداران یکی از خیابان های طولانی در شمال شرقی تهران است.این خیابان قبل از انقلاب به نام سلطنت آباد شناخته می شد.خیابان پاسداران دارای دو جهت شمالی و جنوبی است که در مرز منطقه ۳ و ۴ قرار دارد.بافت این محله نوسازی شده و مدرن است و علاوه بر ساختمان های مسکونی واحد های تجاری و اداری بسیاری هم در این ناحیه وجود دارد.

 

 خرید آپارتمان در پاسداران

 اجاره آپارتمان در پاسداران

 

دیباجی

 دیباجی از  خیابان فرمانیه شروع می شود و تا خیابان دولت ادامه دارد.دیباجی به دو قسمت شمالی و جنوبی تقسیم می شود.بخشی از خیابان دیباجی در اختیاریه قرار می گیرد . دیباجی محله مرفه نشین تهران است و خانه های لوکس و گران قیمت در آن وجود دارد . کوچه باغ های پهن و خوش آب و هوا بودن از ویژگی های مثبت این محله است.

 

 خرید آپارتمان در دیباجی

 اجاره آپارتمان در  دیباجی

 

دولت

خیابان دولت از پاسداران شروع شده و در آخر به خیابان شریعتی می رسد.باغ سفارت انگلستان و گورستان متفقین هم در نزدیکی این محله واقع شده.بیشتر خانه ها در این محله نوسازی شده و از قیمت بالایی برخوردار است.

 

خرید آپارتمان در دولت

 اجاره آپارتمان در دولت

 

دروس

بدون شک دروس یکی از بهترین محله های تهران است.از ویژگی های مثبت این محله می توان به خیابان بندی منظم و رعایت اصول شهرسازی ، خانه های ویلایی ، بافت نوسازی شده و دنج بودن محله اشاره کرد.باید به این نکته اشاره کنیم که محله دروس تنها محله ی تهران است که بیشترین سفارت خانه های خارجی از جمله : اسپانیا ، آرژانتین ، یونان ، پرتغال ، استرالیا ، آذربایجان ، بنگلادش ، قزاقستان در آن قرار دارد.اگر قصد زندگی کردن در یک محله ساکت و دنج با خانه های ویلایی یا آپارتمان های لوکس را دارید ، این محله گزینه ی مناسبی برای شماست.

 

 خرید آپارتمان در دروس

 اجاره آپارتمان در دروس

جردن

کمتر کسی است که محله ی لوکس و لاکچری نشین جردن را نشناسد!

جردن یکی از بهترین و البته لوکس ترین محله های تهران است که در منطقه ۳ واقع شده.بافت این محله مسکونی و تجاری است که همین عامل باعث ترافیک سنگین در این محله است.بیشتر خانه های ویلایی در جردن خراب شده و جای خود را به برج و آپارتمان های نوساز داده اما در قسمت های شمالی این محله هنوز خانه های ویلایی دو طبقه دیده می شود.

 

 خرید آپارتمان در جردن

 اجاره آپارتمان در جردن

 

ظفر

محله ظفر از شمال به زرگنده ، از جنوب به داودیه ، از شرق به شریعتی ، از غرب به خیابان ولیعصر محدود می شود.قیمت خرید و یا رهن و اجاره آپارتمان در این محله بسیار گران است.و بیشتر افرادی که وضع مالی خوبی دارند در این محله ساکن هستند.به این نکته هم باید اشاره کنیم که این محله به دلیل نزدیکی با محله میرداماد از حجم ترافیک بالایی برخوردار است. 

 

 خرید آپارتمان در ظفر

اجاره آپارتمان در ظفر

 

قلهک

محله قلهک در گذشته یکی از روستاهای شمیران بوده و با استفاده از قنات های موجود تمام باغ و زمین های کشاورزی را سیر آب می کرده.امروزه این محله بافت نوسازی شده به خود گرفته و جزو محله های خوش آب و هوای تهران است.

 

 خرید آپارتمان در قلهک

 اجاره آپارتمان در قلهک

 

میرداماد

میرداماد یکی از محله های منطقه ۳ است که علاوه بر کاربری مسکونی ، کاربری تجاری و اداری بسیاری هم دارد.امکانات رفاهی برای زندگی در این محله به راحتی در دسترس است.تنها ایرادی که از این محله می توان گرفت ، ترافیک سنگین آن است.

 

 خرید آپارتمان در میرداماد

 اجاره آپارتمان در میرداماد

ونک

ونک یکی از محله های قدیمی تهران است که در گذشته روستا با باغ های بسیاری بوده.امروزه میدان ونک یکی از معروف ترین میدان های تهران به شمار می رود که علاوه بر واحدهای مسکونی ، ساختمان های اداری و تجاری بسیاری هم دارد.

محله ونک به دو دسته تقسیم می شود . محله ده ونک که بافت قدیمی دارد و بافت جدید که در آن واحدهای مسکونی ، برج های تجاری و اداری به چشم می خورد.

 

 خرید آپارتمان در ونک

 اجاره آپارتمان در ونک

 

شما چه محله ی رو برای زندگی کردن در منطقه ۳ تهران پیشنهاد می کنید؟

نظرات

غفرالله( سه شنبه 11 شهریور 1399 )میرداماد بر خلاف شلوغی هایی که داره اما یکی از اصیل ترین محله های تهرانه
طاهره( شنبه 05 مهر 1399 )آگهی های خوبی داشتید، ممنونم
شادی( سه شنبه 08 مهر 1399 )محله ده ونک ، محله ای خوبیه به نظر شما؟و بر اساس قیمت بالایی که داره، ارزش خرید رو داره برای زندگی کردن ؟

اشتراک در خبرنامه !

برای ثبت نام در خبرنامه شابش ایمیل خود را وارد کنید
ایمیل را با فرمت صحیح وارد نمایید