سبک مینیمال در خانه

سبک مینیمال در خانه

سبک مینیمال در خانه

اگر جزو اون دسته از افرادی هستید که زیبایی را در عین ساده بودن دوست دارید و از شلوغی و آشفتگی های زیاد ناراضی هستید سبک مینیمال مناسب شماست.در این نوع سبک هر وسیله ای جایگاه خاص خودش رو داره و همه چیز بر محور سادگی ، آرامش و روشنایی استواره.در ادامه این مطلب همراه ما باشید تا با سبک مینیمال بیشتر آشنا بشید.

 

مینیمال چیست ؟

واژه مینیمال به معنای حداقل و استفاده از حداقل هاست.در این سبک از دکوراسیون باید از وسایل کمتر و با طراحی ساده استفاده شود.وسایل بزرگ با رنگ های براق یا طلایی از این سبک حذف می شود.

چیدمان خانه به سبک مینیمال

رنگ بندی

در این سبک از رنگ هایی با تناژ گرم یا ترکیب چند رنگ استفاده نمی شود.اصول رنگ بندی در طرح مینیمال رنگ های خنثی مثل سفید ، خاکستری و بژ است.این قانون رنگ بندی فقط شامل رنگ آمیزی دیوارها نیست و باید در انتخاب تمام وسایل منزل به آن ها توجه کرد.

نور طبیعی باید اجازه ورود داشته باشد

وجود نور یک عنصر ضروری و اصلی در این طرح است که نباید فراموش شود.پرده های نازک و رنگ روشن انتخاب کنید تا از ورود نور به داخل خانه جلوگیری نکند.همچنین برای اکسسوری استفاده از شمع رو فراموش نکنید.

حذف وسایل غیر ضروری

همان طور که در موارد بالا گفته شد اصول اولیه در طرح و سبک مینیمال ، ساده بودن است.برای داشتن خانه با سبک مینیمال باید استفاده از تمام وسایل اضافه را فراموش کنید و به خانه شکل و فرم ساده ببخشید.باید با قفسه ، بوفه ، میز کنسول ، مجسمه های بزرگ و هر چیزی که باعث شلوغی و هرج و مرج می شود خداحافظی کنید.

استفاده از اکسسوری های ساده

بعد از اینکه وسایل شلوغ و غیر ضروری را از خانه جدا کردید باید به فکر اکسسوری های مناسب برای دیزاین جدید باشید.در سبک مینیمال مجسمه و وسایل تزیینی بزرگ و سنگین کاربرد چندانی ندارد و به جای استفاده از آن ها می توانید از یک گلدان طبیعی و یک تابلوی دیواری با طرحی ساده استفاده کنید.

در انتخاب وسایل دقت کنید

به وسایل خانه دقت کنید.همه ی وسایل باید باهم ست باشد و از یک قانون کلی پیروی کند.بافت کلی اشیا نباید شلوغ و خسته کننده باشد.دقت کنید که برای تمام وسایل طرح های ساده با رنگ های خنثی انتخاب کنید و بافت یکدست برای کل خانه در نظر بگیرید.

از یک قانون کلی پیروی کنید

در سبک مینیمال باید از یک قانون کلی برای کل خانه پیروی کنید.برای مثال اگر فرش های ساده و بدون طرح انتخاب می کنید باید از همین فرم و شکل برای اتاق خواب هم استفاده کنید.

مبلمان ساده

اگر اهل شلوغی نیستید و بخاطر سادگی سبک مینیمال را انتخاب کردید باید مبل های شلوغ و سنگین هم فراموش کنید.در طراحی مینیمال باید سعی کنید از مبل های ساده با طرح های ساده استفاده کنید.مبل های بزرگ و سنگین فضای زیادی رو اشغال می کنند و سبک مینیمال را کامل از بین می برند.

برای انتخاب مبل اول فضای موجود را بررسی کنید.باید مبلی انتخاب کنید که کل فضای داخلی را پوشش ندهد و تا حد ممکن ارتفاع آن کم باشد.همین طور مبل های چند نفره و یا تک نفره زیاد هم فراموش کنید.این مبل ها باعث بی نظمی و آشفتگی در این طرح می شود.

اشکال هندسی

برای چیدمان باید به اجزای تشکیل دهنده هم دقت کنید و از اشکال ساده هندسی استفاده کنید.برای مثال از اکسسوری با طرح های پیچیده و برجستگی های زیاد استفاده نکنید.فرم و شکل ظاهری همه اشیا باید یکدست و ساده باشد.

استفاده از آینه ها

آینه یکی از اکسسوری های مناسب برای این سبک است که می توانید از آن استفاده کنید.در هنگام استفاده از آینه دقت کنید که از طرح های ساده با رنگ های خنثی استفاده کنید.آینه باعث می شود بازتاب نور در خانه بیشتر شده و انرژی دو چندانی را در خانه ایجاد کند.

کفپوش های مناسب

کفپوش های چوبی و سرامیکی بهترین انتخاب برای خانه های مینیمالی است.برای اینکه فضای سرد و بی روح خانه را از بین ببرید می توانید از کفپوش های چوبی یا سرامیکی استفاده کنید با این کار علاوه بر حفظ بافت رنگی در خانه ، جذابیت و زیبایی این سبک را دو چندان می کنید.

چراغ های سقفی

همان طور که گفتیم در این سبک باید از سطوح مسطح و صاف استفاده کرد.برای تامین نور داخلی به جای استفاده از لوسترهای پر زرق و برق و رنگی ، می توانید از چراغ های سقفی توکار یا لوسترهایی که طراحی بسیار ساده ای دارند با رنگ مناسب استفاده کنید.

عناصر طبیعی را فراموش نکنید

استفاده از عناصر طبیعی مانند چوب،سنگ،فلز و پارچه در این سبک بسیار کاربرد دارد از وجود آن ها غافل نشوید!

 

اجرای دکوراسیون مینیمال در خانه از آشفتگی و هرج و مرج های زیاد جلوگیری کرده و در عین سادگی زیبایی خانه را حفظ می کند.اگر شما هم طرفدار سادگی هستید حتما این سبک را امتحان کنید.

نظرات

اشتراک در خبرنامه !

برای ثبت نام در خبرنامه شابش ایمیل خود را وارد کنید
ایمیل را با فرمت صحیح وارد نمایید