با آزاد راه جدید تهران - شمال آشنا شوید

با آزاد راه جدید تهران - شمال آشنا شوید

با آزاد راه جدید تهران - شمال آشنا شوید

یکی از بزرگترین پروژه های راه‌سازی در ایران، بزرگراه تهران-شمال است. این بزرگراه قرار است شهر تهران را به شهر چالوس وصل کند و مسیر بهتری را برای رفت و آمد مسافران ایجاد کند. هم اکنون قطعات ۱ و ۴ این آزاد راه در دست بهره‌برداری و قطعات ۲ و ۳ آن در دست ساخت است. در ادامه این مطلب با جزئیات این طرح بیشتر آشنا می شوید.

 

طرح اولیه‌ی این پروژه در سال ۱۳۵۳ داده شد و پس از انقلاب ۱۳۵۷ ساخت آن به طور جدی شروع شد. بعد از گذشت چندین سال این پروژه هنوز به طور کامل گشایش نیافته و در دست ساخت است. 

مسیر آزاد راه از تقاطع غیر همسطح با بزرگراه شهید همت و بزرگراه آزادگان شروع می شود و در امتداد دره کن، بعد از حاشیه روستای سولقان به تدریج از منطقه کوهستانی توچال عبور کرده و توسط تونل تالون این رشته کوه را قطع می کند و در دامنه های شمالی آن در منطقه شهرستانک قرار می گیرد. بعد از آن مسیر به موازات جاده قدیم کرج-چالوس امتداد می یابد و در دره سرهنگ وارد تونل البرز به طول ۶۴۰۰ متر می شود. و در پل زنگوله خارج می شود. این بزرگراه سپس با عبور از ارتفاعات البرز به موازات جاده موجود کرج - چالوس تا شهر چالوس ادامه یافته و در نهایت با یک تقاطع غیر همسطح به کمربندی چالوس-تنکابن متصل می شود.

 

قطعه های آزاد راه

آزاد راه تهران - شمال قطعه بندی شده است که قطعه اول از تقاطع بزرگراه آزادگان و بزرگراه شهید همت شروع می شود و با عبور از کن، سولقان، امام زاده عقیل، تونل تالون و دره لانیز به سه راهی شهرستانک می رسد.

این قسمت از طرح که طول آن تقریبا ۳۲ کیلومتر است موجب می شود قسمتی از راه فعلی که از کرج می گذرد حذف شده و مسیر فعلی حدود ۶۰ کیلومتر کوتاه شود. با این اقدام علاوه بر کوتاه شدن مسیر، در میزان سوخت و استهلاک و مهم تر از همه وقت مسافران صرفه جویی می شود.مهم ترین قسمت این قطعه احداث تونل تالون به طول ۴۸۵۰ متر است. حفاری این تونل توسط چینی ها صورت گرفته. 

قطعه دوم آزاد راه

این بخش در منطقه حدفاصل دو آب شهرستانک - پل زنگوله به طول تقریبی ۲۲ کیلومتر است. تونل های بلن هر یک به طول ۶۴۰۰ متر در این منطقه قرار دارد با اجرای این قسمت طول مسیر جاده فعلی کرج-چالوس حدود پنج کیلومتر کوتاه می شود. عملیات عمرانی این قطعه بجز تونل های البرز از سال ۱۳۹۶ آغاز شده و توسط چهار شرکت: بلند طبقه، مشارکت انصار، آباد راهان پارس و جنوال مکانیک در حال اجرا می باشد.

قطعه سوم آزاد راه

این مسیر حدفاصل پل زنگوله - سه‌راه دشت نظیر و مرزن آباد به طول تقریبی ۴۷ کیلومتر است. مسیر دارای دو خط رفت و دو خط برگشت است. در این منطقه هیچ گونه اقدام عملیات اجرایی انجام نگرفته است.

قطعه چهار آزاد راه

قطعه چهار آزاد راه تهران - شمال حدفاصل سه راهی دشت نظیر مرزن آباد-چالوس به طول حدود ۲۰ کیلومتر است. این مسیر دارای دو خط رفت و برگش است و در قسمت های فراز، یک خط کندرو به مسیر اضافه می شود. اجرای این قطعه از سال ۱۳۷۵ شروع و در سال ۱۳۹۱ به بهره برداری رسید.

 

خرید ویلا در مازندران

 

ویژگی های آزادراه تهران-شمال

  • طول آزاد راه: ۱۲۱ کیلومتر
  • حداکثر شیب طولی مسیر
  • کاهش ۳۵ درصدی مصرف سوخت نسبت به جاده موجود
  • کاهش زمان سفر از ۴ ساعت به ۱ ساعت و نیم
  • کاهش استهلاک وسیله نقلیه
  • افزایش ظرفیت جاده‌‌ای
  • کوتاه شدن مسیر به میزان ۶۵ کیلومتر

پرداخت عوارضی

طبق گزارش های اعلام شده از خبرگزاری های داخلی، عوارض این آزاد راه در قطعه اول برای خودروهای سواری در روزهای عادی ۲۰ هزارتومان و در روزهای پیک و آخر هفته ها ۳۰ هزار تومان تعیین شده است.

همچنین نرخ عوارض عبور برای وانت ۳۵ هزار تومان، مینی بوس ۴۰ هزار تومان و اتوبوس ۴۵ هزار تومان تعیین شده.

نظرات

اشتراک در خبرنامه !

برای ثبت نام در خبرنامه شابش ایمیل خود را وارد کنید
ایمیل را با فرمت صحیح وارد نمایید