اخبار جدید از واکسن کرونا

اخبار جدید از واکسن کرونا

اخبار جدید از واکسن کرونا

دقیقا یک سال است که از شناسایی اولین مورد ابتلا به کرونا (covid 19) در شهر ووهان چین می گذرد. طبق گزارش های اعلام شده از پایگاه های اطلاع رسانی شبکه خبر، این بیماری تا به امروز توانسته جان بیش از یک میلیون و ۳۴۰ هزار نفر را در سراسر جهان بگیرد و خانواده های زیادی را داغدار کند. در پی ادامه داشتن این ویروس و شیوع آن خبرنگار حوزه بهداشت و درمان گروه علمی پزشکی باشگاه خبر نگاران جوان، به نقل از الجزیره، شرکت دارو سازی فایزر و شریک آن "BioNTech" اعلام کردند واکسنی که آن ها برای مقابله با ویروس کرونا تولید کرده اند بیش از ۹۰ درصر موثر بوده. اما همچنان برخی ابهامات در مورد این واکسن وجود دارد که نیاز به بررسی بیشتر دارد.

در مورد این واکسن چه چیزهایی وجود دارد که نمی دانیم؟

آیا این واکسن می تواند برای همیشه ماسک ها را از صورت بردارد و جهان را از این ویروس در امان نگه‌دارد؟

 

در ادامه این مطلب می خوانید:

  • چه شرکت هایی موفق به ساخت واکسن کرونا شده اند؟
  • آیا نتایج آزمایشات مثبت بوده؟
  • واکسن چه زمانی در دسترس خواهد بود؟
  • واکسن کرونا به چه میزان تولید می شود؟
  • واکسن کرونا در ابتدا به چه کسانی تزریق می شود؟
  • آیا با وجود ساخت این واکسن می توان دیگر ماسک نزد؟
  • این واکسن می تواند از سالمندان مراقبت کند؟
  • صحبت های مینومحرز، متخصص بیماری های عفونی و عضو ثابت کمیته کشوری مبارزه با کرونا

 

بر اساس گزارش دو نویسنده که در نیویورک تایمز منتشر شد، در ماه جولای شرکت های Pfizer و Biontech یک آزمایش بالینی را بر روی واکسن کرونا آغاز کردند که در آن نیمی از شرکت کنندگان واکسن دریافت کردند. در حالی که نیمی دیگر از دارونمای ساخته شده از آب نمک استفاده کردند. سپس این دو شرکت منتظر ماندند تا مردم بیمار شوند و مشخص شود که آیا واکسن در برابد ویروس ایمنی اجاد می کند؟ طبق گفته های این دو نویسنده تاکنون ۹۴ شرکت کننده از حدود ۴۴۰۰۰ نفر به کووید ۱۹ مبتلا شده اند. یک هیئت مستقل از کارشناسان تعداد

افرادی که واکسن دریافت کرده و تعداد افرادی که دارونما دریافت کرده بودند را بررسی کردند و تحقیقات نشان داد که این واکسن بیش از ۹۰ درصد موثر بوده است.

 

آیا این نتیجه خوبی است؟

بله! این یک نتیجه بسیار خوبی است و اگر نتایج دقیق باشد و واکسن هنگام واکسیناسیون با این شکل اثر کند، برای میلیون ها انسان ایمنی ایجاد می کند و می تواند از آن ها در مقابل این بیماری محافظت کند.

این واکسن چه زمانی در دسترس خواهد بود؟

طبق خبر منتشر شده از سایت های خبری، این دو شرکت تولید کننده واکسن تلاش خواهند کرد تا در هفته سوم نوامبر از سازمان غذا و داروی آمریکا مجوز رسمی بگیرند. شرکت فایزر در وب سایت رسمی خود اعلام کرده است که به منظور دریافت مجوز استفاده اضطراری، داده های ایمنی را برای دو ماه پس از تزریق دوز جمع آوری می کند. این شرکت گفت: پس از جمع آوری اطلاعات ایمنی به مدت ​​دو ماه پس از دوز دوم و آخرین واکسن به درخواست سازمان غذا و دارو، این واکسن تا هفته سوم ماه نوامبر در دسترس خواهد بود. 

برای دریافت مجوز توزیع واکسن، معیار‌های خاصی لازم است که مهمترین آن‌ها اثربخشی، ایمنی و توانایی تولید منظم است. در صورت تأیید مقامات ذیصلاح ایالات متحده، واکسن ممکن است در اواخر سال ۲۰۲۰ یا اوایل سال ۲۰۲۱ در دسترس باشد.

واکسن کرونا به چه میزان تولید می شود؟

نایب رئیس کمیته فنی واکسن ها در سازمان بهداشت عالی فرانسه گفت: واکسن های RNA از نظر توانایی تولید آسان و در مقادار بسیار زیاد امکان تولید دارد. طبق انتظارات، این دو شرکت قصد دارند تقریبا ۵۰ میلیون دوز واکسن را تا پایان سال ۲۰۲۰ در سراسر جهان توزیع کنند.
واکسن کرونا در ابتدا به چه کسانی تزریق می شود؟

هنوز به طور دقیق در این زمینه تصمیم گیری نشده که چه کسانی زودتر باید واکسینه شوند. اما گروه هایی که بیشتر آسیب پذیر هستند یا در معرض خطر عفونت قراردارند، در اولویت خواهند بود. این گروه شامل کارکنان بیمارستان، افراد مسن و افرادی که عوامل خطر مانند چاقی یا دیابت دارند می شود.

آیا با وجود ساخت این واکسن می توان دیگر ماسک نزد؟

خیر! پاسخ منفی است. دستورالعمل های پیشگیری باید همچنان ادامه یابد و اکثر کارشناسات می گویند حتی در صورت آماده بودن واکسن به صورت گسترده، اقدامات اضافی مانند ماسک تا زمان کاهش خطر ویروس کرونا برای سلامت عمومی جامعه لازم و اجباری خواهد بود.

این واکسن می تواند از سالمندان مراقبت کند؟

نتایج به دست آمده تایید نمی کنند که‌ آیا افراد مسن با استفاده از این واکسن ایمنی بالا دریافت خواهند کرد یا خیر.

 

چیکار کنیم تا قرنطینه خانگی بهمون خوش بگذره؟

 

مینو محرز، متخصص بیماری های عفونی درباره وضعیت کرونا در کشور گفت :

طبق گزارش برنا، مینو محزر گفته: قدرت انتقال ویروس کرونا از خرداد ۹۹ افزایش یافته و تا وقتی مردم در تجمعات باشند طبیعتا روند شیوع ادامه دارد. باید کشور را تعطیل کرد تا به جمعیت بیماران افزوده نشود.

وی افزود: کرونا مرگ آنی به دنبال دارد. این بیماری ممکن است در غالب سکته های مغزی، قلبی و … بروز و منجر به مرگ آنی شود. 

مردم ماسک پارچه ای استفاده کنند:

دکتر مینو محرز درباره خیس شدن ماسک ها طی روزهای بارانی افزود:

مردم از ماسک های پارچه ای استفاده کنند. ماسک های جراحی بعد از چند ساعت مصرف بلا استفاده می شود. هر چند اغلب مردم از این ماسک ها استفاده می کنند.

واکسن کرونا توزیع می شود

این واسکن در بازار توزیع می شود چون در این شرایط نمی توان رفتار مردم را کنترل کرد. مردم بجای اینکه خود را با کرونا وفق دهند این بیماری را رها کرده‌اند. هنوز واکسن کرونا در دنیا وارد بازار نشده است. در دنیا دو واکسن محصول کشور آمریکا مطرح است.

برای مثال یکی از واکسن ها برای نگهداری به یخچال به دمای منفی ۷۰ درجه نیاز دارد. این واکسن را نمی توان به سهولت به دیگر نقاط منتقل کرد. این محصول نیازمند به تمهیدات ویژه دارد.

وی در واکنش به نگرانی های مردم در زمینه دسترسی به کرونا تاکید کرد: در کشور ما دانشمندان بر روی واکسن کرونا فعالیت کرده و تا اوایل سال جدید و شید هم زودتر واکسن کرونای تولید داخل توزیع می شود. نباید بر این باور بود که واکسن کرونا فقط محصول کشور مدرنا و فایزر است، بلکه تمامی واکسن ها با روش های دیگر تولید و موثر است. مردم نباید در این زمینه نگران باشند.

نظرات

Soror( جمعه 30 آبان 1399 )Khoda kone zood tar biad

اشتراک در خبرنامه !

برای ثبت نام در خبرنامه شابش ایمیل خود را وارد کنید
ایمیل را با فرمت صحیح وارد نمایید