منطقه ۴ تهران را بیشتر بشناسید

منطقه ۴ تهران را بیشتر بشناسید

منطقه ۴ تهران را بیشتر بشناسید

منطقه ۴ تهران، یکی از مناطق شهری در تهران است که بافت قدیمی دارد. این منطقه در شمال شرقی تهران و در همسایگی مناطق ۱، ۳ و ۸ واقع شده. در شمال این منطقه، سد لتیان و لواسانات و در جنوب شرقی آن پارک جنگلی سرخه حصار قرار دارد. منطقه ۴ تهران شامل ۹ ناحیه و ۲۰ محله است.

 

بخش وسیعی از منطقه ۴ در دوران حکومت پهلوی شامل باغ‌ و زمین ‌های کشاورزی بوده. بعد از گذشت سال ها و در اواسط دهه ۳۰، اولین خانه های ییلاقی و ویلاهای مسکونی در این منطقه ساخته شد. و بعدها بافت جدیدی در این منطقه شکل گرفت. اولین ناحیه‌های سکونتی و شهری در این منطقه، در محدوده های نارمک شمالی و تهرانپارس تشکیل شد و به تدریج توسعه یافت. اگر شما هم قصد خرید و یا اجاره آپارتمان در منطقه ۴ تهران را دارید، پیشنهاد می کنیم تا انتهای این مطلب همراه ما باشید تا با ویژگی‌های محلی هر منطقه و قیمت خرید خانه در آن‌ها آشنا شوید.

 

ویژگی های اصلی در منطقه ۴ تهران

  • بافت سنتی و قدیمی
  • وجود فضای سبز و عناصر طبیعی مانند: (پارک جنگلی لویزان، سرخه حصار، سد لار، دره‌های فشم)
  • دسترسی مناسب به سایر نقاط شهر تهران
  • دسترسی به وسایل حمل و نقل عمومی

 

محله حکیمیه

حکیمیه، یکی از شرقی ترین محله های تهران است. آب و هوای این محله نسبتا خوب است و جزو محلات خلوت و نسبتا آروم محسوب می‌شود. این محله از سمت شمال به بزرگراه شهید بابایی، از جنوب به خیابان دماوند، از غرب به تهران پارس شرقی محدود می‌شود. در سال های اخیر ساخت و ساز های زیادی در این محله انجام شد. اما همچنان خانه های قدیمی و ویلایی در این محله به چشم می‌خورد.

 

 از خیابان های مهم این محله می توان به: بلوار بابائیان و خیابان های شقایق، ارکیده، بوستان، پیام، بهار و فرهنگ اشاره کرد. اگر قصد خرید آپارتمان در حکیمیه را دارید، این خیابان ها می تواند گزینه‌ی مناسبی برای شما باشند.

 

محله نارمک

یکی از محله‌های بسیار قدیمی در شرق تهران، نارمک است. نارمک در گذشته، یکی از روستاهای اطراف تهران بوده که در مسیر دماوند به تهران قرار داشته. این محله در دهه ۲۰ توسط فرانسوی ها ساخته شده است. نارمک به دو بخش شمالی و جنوبی تقسیم بندی می‌شود. آب و هوای مناسب و امکانات رفاهی و حمل نقل عمومی در این منطقه باعث شده که عده‌ای زیادی این محله را برای سکونت انتخاب کنند.

 

محله هروی

محله هروی با محله های شمس آباد و پاسداران همسایه است. این محله یکی از محله های قدیمی در منطقه ۴ است که بیشتر بافت های آن نوسازی شده است. میدان هروی از معروف ترین میدان های شهر تهران است. دسترسی این محله به پارک‌ها و مراکز خرید و  درمانی و سایر نقاط شهر آسان است. در رابطه با قیمت خرید آپارتمان در هروی باید به این موضوع اشاره کنیم که سطح قیمت ها در این منطقه نسبتا گران است و در طی چند سال اخیر رشد قابل توجهی داشته است.

 

محله تهرانپارس

یکی از محبوبت‌ترین محله های شرقی تهران، محله تهرانپارس است. این محله به دو بخش غربی و شرقی تقسیم می شود که بخشی از آن شامل منطقه ۴ و بخشی دیگر جزء منطقه ۸ بشمار می‌رود. تهرانپارس غربی از غرب به بزرگراه شهید باقری، از شرق به بلوار پروین، از جنوب به خیابان دماوند و از شمال به بزرگراه شهید زین‌الدین محدود می‌شود. تهرانپارس شرقی از شرق به خیابان های ۱۳۹ و بخشی از خیابان شهید شفیعی، از غرب به بلوار پروین، از جنوب به خیابان طالقانی و از شمال به بزرگراه شهید زین الدین محدود است.محله تهرانپارس غربی از محله شرقی آن مدرن تر و دارای خانه های گران تری است. تهرانپارس دارای چهار میدان اصلی است که با نام‌های فلکه اول، دوم ( چهار راه اشراق) و سوم و چهارم تهرانپارس خوانده می‌شوند. تهرانپاس با وجود بزرگراه ها و خطوی مترو و اتوبوس های تندرو دسترسی خوبی به دیگر نقاط شهر تهران دارد.

محله هنگام

بلوار یا خیابان هنگام که در گذشته چهل متری زند نام داشت و از خیابان های اصلی این منطقه بشمار می‌رود. بلوار هنگام از میدان رسالت آغاز می‌شود و پس از گذر از پارک جنگلی لویزان به بزرگراه بابایی منتهی می‌گردد. خیابان هنگام مترو ندارد، از این رو برای رسیدن به این محدوده ناگزیر هستید از ایستگاه های مترو سرسبز، شهید زین الدین و نوبنیاد کمک بگیرید و در نهایت با تاکسی های مستقر در اطراف آن‌ها به هنگام بروید.

 

محله مجیدیه

محله مجیدیه، معروف به محله‌ی ارمنی نشین در شهر تهران است. نام این محله قدیمی از شخصی به نام عبدالمجید بختیار یکی از خان‌های این بختیار گرفته شده است. محله مجیدیه از سمت شمال به بزرگراه همت، از سمت جنوب به مسیل باختر و از سمت شرق به خیابان کرمان و از سمت غرب به بزرگراه صیاد شیرازی ختم می‌شود. رفت و آمد به این محله به راحتی و از طریق حمل و نقل عمومی و وسایل نقلیه شخصی امکان پذیر می باشد. از طریق اتومبیل شخصی می توانید از سه راه بزرگراه رسالت، زین الدین و صیاد شیرازی برای دسترسی به این محله استفاده کنید. برای استفاده از حمل و نقل عمومی هم می توانید از دو ایستگاه که در مجاورت محله مجیدیه قرار دارند استفاده کنید.

 

محله شمیران‌نو

شمیران نو یکی از محله های قدیمی در شمال شرق تهران است که از شمال به جنگل لویزان، از جنوب به خیابان شهید صبوری، از غرب به دیوار نیروی دریایی و از شرق به نارمک شمالی و خیابان هنگام محدود می‌شود. در گذشته این محل، محل تفریح افراد مرفه بوده. نزدیکی این محله با پارک جنگلی لویزان سبب شده تا این منطقه آب و هوای مناسبی داشته باشد.

 

محله قنات کوثر

این محله از شمال به بزرگراه بابایی، از جنوب به بزرگراه زین الدین، از غرب به پارک لویزان و شهرک گلستان و از شرق به بزرگراه باقری منتهی می‌شود. در گذشته این محله قنات های بسیاری داشته است که زمین های اطراف آن را سیراب می کرد. ساخت و ساز در این محل از اواخر دهه ۵۰ آغاز شد. قنات کوثو دارای بافتی جدید با خیابان های منظم می باشد. قسمت های شمالی این محله بنام شهرک امید شناخته شده است. این محله در گذشته گسترده تر بود تا این که با احداث اتوبان باقری بخشی از شرق آن جدا شد.

 

نتیجه گیری:

منطقه ۴ تهران، در همسایگی مناطق ۱، ۳ و ۸ تهران قرار گرفته است. در شمال شرقی این منطقه، سد لتیان و لواسانات و جنوب شرقی آن پارک جنگلی سرخه حصار قرار دارد. وجود فضای سبز و عناصر طبیعی در داخل و اطراف این منطقه، باعث شده تا آب و هوای این ناحیه مطلوب و قابل قبول باشد. اگر زندگی کردن در محله‌های با اصالت و با دسترسی خوب برای شما اهمیت دارد، خرید و یا اجاره آپارتمان در محله های منطقه ۴ می تواند گزینه‌ی بسیار خوبی برای شما باشد. اگر شما هم ساکن این منطقه هستید و یا تجربه زندگی کردن در محله های شرقی تهران را دارید، می توانید نظر خودتان را با ما و بقیه کاربران به اشتراک بگذارید.

نظرات

باقریان( سه شنبه 02 دی 1399 )با تشکر از اطلاعات خوب شما . من بزرگ شده در شرق تهران هستم و حدود ۳۰ ساله که اینجا سکونت می کنم. باید بگم که بهترین محله در شرق تهران تهرانپارس هستش و موقعیت بسیار خوبی هم دارد

اشتراک در خبرنامه !

برای ثبت نام در خبرنامه شابش ایمیل خود را وارد کنید
ایمیل را با فرمت صحیح وارد نمایید