خرید مسکن در ترکیه و دبی سرمایه شما را به خطر می‌اندازد!

خرید مسکن در ترکیه و دبی سرمایه شما را به خطر می‌اندازد!

خرید مسکن در ترکیه و دبی سرمایه شما را به خطر می‌اندازد!

آمارها نشان می‌دهد که تبلیغات ماهواره‌ای و متاسفانه برخی از هنرمندان ایرانی در بالا رفتن میزان سرمایه گذاری ملک در ترکیه و دبی بسیار موثر بوده. به طوری که ایرانیان با خرید ۷۱۸۹ مسکن در کشور ترکیه صدرنشین بوده‌اند. اما آیا این سرمایه گذاری ها توانسته گزینه‌ی مناسبی برای سرمایه گذاری و چند برابر شدن دارایی افراد باشد؟

 

 مشکل اصلی که در رابطه با سرمایه گذاری در کشورهای ترکیه و دبی وجود دارد، خارج شدن سرمایه ملی از کشور به قصد سرمایه گذاری پرسود در کوتاه ترین زمان ممکن است. که طبق تحقیقات و آمارهای منتشر شده، این سرمایه گذاری ها نه تنها پرسود نیستند بلکه خطر از دست رفتن سرمایه هم دارند. در ادامه این مطلب به ۳ نکته مهم در زمینه سرمایه گذاری در ترکیه اشاره می کنیم که قابل تامل است.

 

چند نکته مهم در زمینه سرمایه گذاری در ترکیه

نکته اول

بر اساس موسسات رتبه‌بندی ریسک، وضعیت ریسک ترکیه چندان جالب نیست. موسسه اویلر-هرمس در فصل چهارم ۲۰۲۰ ترکیه را از نظر ریسک کوتاه مدت در میان کشورهای حساس و سطح ۳ قرار داده است. ریسک میان مدت نیز این کشور رتبه C علاوه بر این، موسسه «ام بست» ریسک‌های ترکیه را سطح بالا می‌داند و آن را در سطح ۴ از ۵ سطح موجود قرار داده است. بر اساس این گزارش، ریسک اقتصادی این کشور متوسط است اما ریسک سیاسی و مالی زیاد است. این موضوع نشان می‌دهد اگر از ریسک و نااطمینانی اقتصاد کلان فرار می‌کنید، ترکیه گزینه مناسبی برای شما نبوده است.

نکته دوم

وضعیت متغیرهای اقتصاد کلان این کشور؛ تورم ترکیه احتمالا در سال ۲۰۲۱ حدود ۱۱ درصد باشد و چشم‌انداز تورمی آن هم حدود ۱۱ درصد است. نرخ بیکاری این کشور هم نسبتا بالا است و پیش‌بینی‌ها حاکی از آن است که نرخ بیکاران این کشور در سال ۲۰۲۱ بیش از ۱۲ درصد خواهد بود. همین موضوع نشان از وضعیت اقتصاد کلان نه چندان مناسب این کشور دارد. علاوه بر این، ریسک‌های سیاسی این کشور همواره احتمال تاثیرگذاری بر اقتصاد را دارند.

نکته سوم

افت نرخ ارز ترکیه؛ هر دلار آمریکا در اول اکتبر سال ۲۰۱۹ حدود ۵٫۷۲ لیر ترکیه بود. این میزان در اول اکتبر سال ۲۰۲۰ به ۷٫۷۵ لیر رسید و در حال حاضر معادل با ۷٫۴۷ لیر شده است. در واقع اگر شما هنگام خروج و خرید خانه دلار خارج کرده و مسکن خریداری کرده‌اید، اکنون زیان کرده‌اید. چرا؟ چون همان طور که در ادامه می‌گوییم خانه در ترکیه (در بازه مهرماه سال گذشته تا امسال) کمتر از ۳۰ درصد رشد کرده اما دلار ۳۵ درصد افزایش یافته بود. یعنی نگهداری دلار رشد بیشتری نسبت به خرید خانه داشت.

نکته آخر:

هزینه فرصت؛ در فاصله اکتبر (تقریبا معادل مهرماه) سال ۲۰۱۹ تا همین ماه در سال ۲۰۲۰، بهای اسمی مسکن در ترکیه حدود ۲۹٫۲ درصد و بهای واقعی مسکن ۱۵٫۵ درصد رشد کرده است. این در حالی است که در همین مدت اگر در شهری مانند تهران مسکن داشتید، بهای آن بیش از دو برابر شده بود.

 

توجه

تمام این نکات حاکی از آن است که خرید آپارتمان در ترکیه چندان گزینه مناسبی برای سرمایه گذاری نیست.

 

 

مراقب کلاهبری ها باشید، با خرید خانه در دبی اقامت به شما داده نمی شود !

طبق گفته برخی از کارشناسان و فعالان بازار ملک، صدور اقامت دائم و سود سرمایه‌گذاری باعث شده تا بسیاری از ایرانیان ترغیب به خرید خانه و سرمایه گذاری در کشور دبی شوند. اما برخی از حقوقدانان موضوع صدور پروانه اقامت برای اتباع بیگانه به شرط خرید املاک و مستغلات صحت نداشته و در حال حاضر به علت افزایش حباب گونه قیمت‌های ملک در دبی خرید ملک در این کشور سود آنچنانی برای سرمایه گذار ندارد.

 

طبق گزارش اعلام شده از سایت خبری اقتصاد آنلاین به نقل از اقتصاد، رستم عبادی، کارشناس و فعال املاک خارجی در منطقه شمال تهران در این مورد گفت: جدای از وعده‌های نادرست اقامت دائم اگر شخصی خواستار سرمایه گذاری در دبی است باید بداند از سال ۲۰۰۲ که به اتباع خارجی اجازه مالکیت داده شده، دبی با افزایش قیمت ملک روبرو شده است و دیگر این کشور برای سرمایه گذاری به صرفه نیست. فروش خانه های ویلایی یا زمین دار تنها به شرط داشتن شریک خارجی و تبعه اصلی آن کشورها ممکن است. ضمنا بیشتر شرکت های ساختمانی و بنگاه‌های املاک در دبی از فروش مالکیت خانه‌ها به مردم خودداری می کنند. در واقع بی‌آنکه خریدار مطلع شود فقط ساختمان و اعیان را به او می‌فروشند. این مشاور در ادامه بیان کرد: بیشترین کلاهبرداری در زمینه فروش ملک خارجی وعده گرفتن اقامت دائم است.

 

بر اساس قانون امارت متحده عربی به هیچ فرد خارجی اقامت دائم یا پاسپورت امارتی تحت هیچ عنوانی داده نمی شود و افراد خارجی فقط می توانند ویزای اقامت حداکثر شش ماه تا سه سال دریافت کنند که البته با شروطی قابل تمدید خواهد بود. به طور مثال برای سرمایه گذارانی که صاحب ملکی در امارت به ارزش بالاتر از یک میلیون درهم باشد، ویزای اقامت شش ماهه قابل تمدید صادر می شود. در این کشور، معمولا جذب سرمایه خارجی با هدف رواج ساخت و ساز در نقاط کمتر توسعه یافته انجام می‌شود و نقاط پر رونق و عرصه زمین قابل انتقال به تباع خارجی نیست. وی گفت: اگر موفق به دریافت اقامت دائم کشوری نشده‌اید، خرید ملک هرگز گزینه مناسبی به شمار نمی‌آید. این گزینه تنها به درد افرادی می خورد که مقیم آن کشورها به شمار می‌آیند با قصد اقامت دائم نداشته و به دلیل تحصیل یا کار به کشور دیگر رفت و آمد دارند.

بازار مسکن ایران

نگاهی به پیشینه بازار مسکن ایران حاکی از آن است که نوسانات در این بازار، از الگوی خاصی پیروی می کند. این الگو در دهه های پیشین، روند نسبتا معینی را به تحولات قیمت، تولید و سرمایه گذاری در بخش مسکن، حاکم کرده است. طبق این الگو، قیمت مسکن در دوره رکود، کاهش قیمت واقعی را تجربه می کند و رخوتی بر بازار معاملات و سرمایه گذاری حاکم می شود. بعد از طی این دوره، ابتدا شهر تهران ( به عنوان شهر پیشتاز ) و به دنبال آن سایر شهرهای بزرگ، تقاضای وارد شده به بازار، افزایش می یابد.

نکات بنیادی سرمایه گذاری در بازار مسکن ایران

  • متوسط دوره ساخت مسکن در ایران حدود ۲ سال است.
  • هر چه شدت افزایش قیمت در دوره رونق بیشتر باشد، طول آن کوتاه تر می گردد.
  • سرعت شکل گیری رکود، سریع تر از شکل گیری رونق است.
  • دوره های گذرا از رکود به رونق و نیمه اول رونق، زمان مناسبی برای خرید خانه و انواع ملک است.
  • زمانی که رشد قیمت در آینده، پیش بینی می شود و خریدار، توان کافی خرید ندارد، باید پیش خرید نماید.

 

آخرین و مهم ترین نکته این است که بازار مسکن ایران یکی از کم ریسک ترین و پر سودترین بازارهای سرمایه گذاری در ایران است که اگر با دانش و آگاهی کافی صورت بگیرد می تواند بهترین سرمایه گذاری و رسیدن به سود چند برابر در مدت زمان کوتاه برای شما باشد.

 

برای سرمایه گذاری در بازار مسکن ایران، خرید انواع ملک ( خرید آپارتمان، ویلا و ...) به وب سایت شابش مراجعه کنید و با مشاهده آگهی‌های باکیفیت و ارتباط با مشاورین معتبر هوشمندانه ملک ایده آل خود را پیدا کنید.

نظرات

اشتراک در خبرنامه !

برای ثبت نام در خبرنامه شابش ایمیل خود را وارد کنید
ایمیل را با فرمت صحیح وارد نمایید