اخبار و مقالات ملک

در مسکن اجتماعی، اشتباهات مسکن مهر را تکرار نمیکنیم

۰۸ - دی - ۱۳۹۵
در مسکن اجتماعی، اشتباهات مسکن مهر را تکرار نمیکنیم
جواد حق شناس در گفتگو با خبرگزاری ها گفت: در صورتیکه طرح مسکن اجتماعی در دولت تصویب شود، تا پایان امسال این طرح کلید خواهد خورد. معاون امور مسکن شهری بنیاد مسکن گفت: در مسکن مهر تجربه های زیادی کسب کردیم و قطعا از همین تجربه ها در مسکن اجتماعی استفاده میکنیم.

به گزارش شابش؛
در مسکن مهر تامین از طریق یارانه، اجاره و رهن وجود نداشت و فقط مسئله مالکیت حل میشد. در این پروژه، زمین با حداقل قیمت 
در اختیار افرادی که آورده مورد نیاز را دارا بودند قرار میگرفت و دهک های خیلی پایین نمیتوانستند استفاده ای از این طرح کنند.
وی ادامه داد: اما مسکن اجتماعی دارای این مشکلات نیست. مسکن اجتماعی شامل دو بخش میشود. یکی مسکن اجاره ای و یکی مسکن حمایتی.
در مسکن حمایتی راهکارهایی پیشنهاد کردیم تا طبق آن فضا و امکاناتی برای ساخت و ساز تحویل داده شود و دستگاه ها و نهادهایی که خانواده های کم درآمد را تحت پوشش دارند (کمیته امداد، خیرین مسکن ساز، بهزیستی و..) بتوانند از آن استفاده نمایند.
در مورد مسکن اجاره ای هم برای سازندگان و انبوه سازانی که زمین ندارند تسهیلات یارانه ای در نظر گرفته ایم و در صورتیکه شرایط دولت را قبول کنند میتوانند اقدام به ساخت مسکن استیجاری کنند. مسکن اجاره ای هم خانوارهای کم درآمد را تحت پوشش خواهد گرفت و اگر افرادی قادر به پرداخت اجاره نیستند، با ارائه واحدهایی به آنها کمک خواهد شد. همچنین مطابق با آماری که مرکز آمار اعلام داشته، برای شهرهای کوچک ماهی 200 هزارتومان و برای شهرهای بزرگ ماهی 400 هزارتومان هزینه اجاره به خانواده های تحت پوشش داده میشود. البته در برخی شهرها رهن خانه بیشتر از اجاره خانه مورد استقبال است و به همین دلیل در برنامه خود پرداخت مبلغ 7 میلیون با بازپرداخت سه ساله را در دستور کار داریم.
در این برنامه به خیرین اعلام میکنیم تا به کمک افراد بی بضاعت بیایند و به افرادی که مشکل زمین دارند کمک کنند. در حقیقت مسکن مهر برای عام و فاقدین مسکن بود در حالیکه مسکن اجتماعی برای افراد تحت پوشش است. در مسکن اجتماعی یارانه ای برای افراد فاقد مسکن که از جانب بهزیستی، کمیته امداد و بنیاد مسکن به وزارت رفاه معرفی میشوند پرداخت میشود.
با توجه به اینکه در مسکن مهر شاهد ساخت و ساز خانه در نقاطی فاقد خدمات زیربنایی بودیم، در مسکن اجتماعی تمرکز ما بر روی داخل شهر و بافت های فرسوده است. این طرح در امسال کلید میخورد و در سال آینده اجرا خواهد شد. برای برآورد هزینه این طرح، با سازمان برنامه و بودجه در حال رایزنی هستیم و به زودی گزارشات را اعلام میکنیم.

@

نظرات کاربران

ارسال نظر