جزئیات دریافت وام های مسکن

جزئیات دریافت وام های مسکن

جزئیات دریافت وام های مسکن

 

جزئیات دریافت وام 80 میلیونی مسکن

 

طرح وام 80 میلیونی مخصوص خانه اولی ها و افرادی است که تا به حال هیچ ملکی به نام آنها ثبت نشده و برای اولین بار است که قصد خرید خانه دارند. این وام برای افراد مجرد در تهران 80 میلیون، در شهرهای بزرگ 60 میلیون و در سایر شهرها 40 میلیون تومان است. این وام ها برای اینکه بتواند پوشش مناسبی را برای خانوارها ایجاد کند، برای زوج ها دو برابر خواهد شد و این یعنی یک زوج تهرانی میتوانند 160 میلیون تومان وام دریافت کنند. خانه یا آپارتمان خریداری شده در این طرح باید شرایط و مشخصات لازم از جمله آیین نامه 2800 و استحکام بنا را داشته باشد و همچنین نباید بیشتر از 15 سال از تاریخ صدور مجوز ساختمانی آن گذشته باشد.

 


 

وام از طریق اوراق مسکن

 

طرح وام بعدی با اوراق تسهیلات خرید مسکن است که برای تهرانی ها 60 میلیون، برای شهرهای بزرگ 50 میلیون و برای سایر شهرها 40 میلیون تومان است. علاوه بر این 10 میلیون تومان وام برای تعمیر مسکن نیز به متقاضیان پرداخت میشود. زوج های تهرانی که تاریخ عقدشان از اول فروردین 85 به بعد بوده و از  تسهیلات سال 92 استفاده نکرده اند، میتوانند با خرید 200 برگ از این اوراق، هر کدام 50 میلیون و جمعا 100 میلیون تومان وام دریافت کنند. ضمنا به این مبلغ 10 میلیون تومان وام جعاله نیز اضافه میگردد که در کل 110 میلیون تومان خواهد شد. برای شهرهای بزرگ نیز این وام به 80 و در سایر شهرها به 60 میلیون تومان خواهد رسید.

 


شرایط بازپرداخت و سود


وام های خانه اولی ها باید طی 12 سال پرداخت شود که نوع اقساط آن هم صعودی و پلکانی است. این یعنی هر ساله مقداری قسط بر روی پرداخت سال قبل اضافه میشود. محمدحسن مرادی مجری طرح و پروانه بانک مسکن در تیرماه گفته است: "هیئت ‌مدیره بانک مسکن هفته گذشته افزایش ضریب پلکانی اقساط تسهیلات صندوق پس‌انداز مسکن یکم را از ۳ به ۵ درصد افزایش داد تا مبلغ این اقساط در سال اول کاهش یابد.
در حالت عادی مبلغ اقساط صندوق پس‌انداز مسکن یکم در تهران برای وام‌های ۸۰ میلیون تومانی در سال اول حدود یک‌ میلیون تومان بود. سود وام‌های تهران و شهر‌های بزرگ ۹,۵ درصد است و در بافت‌های فرسوده و ناکارآمد شهری ۸ درصد است. با توجه به محاسبات انجام شده متقاضیان این وام با دریافت وام ۸۰ میلیونی بعد از ۱۲ سال، ۱۵۱ میلیون تومان باز خواهند گرداند. برای دریافت این نوع وام همچنین باید به میزان نصف تقاضای وام ۸۰ میلیونی یعنی ۴۰ میلیون را به مدت یک سال سپرده‌گذاری گرد. بنابراین میزان هزینه این نوع وام برابر است با سودی که طی این سال باید به این ۴۰ میلیون پرداخت می‌شد. یعنی اگر میزان سود بانکی برای یک سال را ۱۸ درصد در نظر بگیریم، هزینه دریافت این وام برابر هفت میلیون و دویست هزار تومان است."


 

علت پرداخت وام در ازای سپرده گذاری

 

برای دریافت اوراق تسهیلات مسکن به ازای هر یک میلیون تومان وام باید 2 برگ اوراق مسکن خرید که حدود 150 هزار تومان میشود. یعنی متقاضیان خرید خانه باید برای وام 100 میلیونی مبلغ 15 میلیون تومان پرداخت کنند. دلیل دریافت این مبلغ آن است که شما در حال خرید نوبت فردی هستید که بدون هیچ دریافت هیچ نوع وامی پول خود را در بانک مسکن گذاشته است. در اقتصاد این نوع هزینه، به هزینه فرصت معروف است. اقساط وام برای زوجین تهرانی که 100 میلیون تومان دریافت کرده اند، ماهیانه 1 ماهیانه 1 میلیون و 666 هزار تومان، برای 80 میلیون تومان ماهیانه 1 میلیون و 334 هزار تومان و برای 60 میلیون تومان ماهیانه 1 میلیون تومان خواهد بود. با وجود مزایای مناسبی که این وام دارد، ممکن است سود 17.5 درصدی و بازه زمانی 12 ساله موجب عدم استقبال مناسب از این طرح بشود.

 

نظرات

هادی رئیسی( شنبه 27 آبان 1396 )ممنون ازشما
زهرا ابراهیمی( سه شنبه 19 دی 1396 )ما به قول شما خانه اولی ها از کجا این چهل میلیون بیاریم یا پانزده میلیون اخه انصاف ندارید بعد همسر من کل درامدش یک میلیون ما چطوری قسط این وام های شمارو بدیم
مهدی نظری( پنجشنبه 21 دی 1396 )لطفا به مسوولین بگین به خودشون فشار نیارن.ما اگه چهل میلیون سپرده داشته باشیم.نیازی به وام شما نداشیم
محمدرضاعامری( جمعه 22 دی 1396 )از انصاف به دور بیاید دست جوانان بگیرید نه مانع ازدواجشون یا صاحب مسکن بشن بشید
بهزاد( دوشنبه 25 دی 1396 )من ۳۰ ملیون دادم خونه ای گرفتم که ۴۰ ملیون وام داره اون وقت ماهیانه ۷۳۰ تومان هم قسط میدم تو ۱۰ سال باید دوبرابر یا بیشتر از مبلغ وام رو برگردونم اخه این انصافه
محمد حسینی( دوشنبه 02 بهمن 1396 )واقعا شما باید دست جوانا را بگیرین نه اینکه سنگ جلوی پاشون بندازین
Askani( جمعه 06 بهمن 1396 )با خوندن شرایط منصرف شدم واقعا هیچ راهی نیست که خونه دار بشم؟؟؟حقوقم یک تومنه الان ۵ تومن دارم چیکار کنم؟؟؟؟؟
طهرانی( شنبه 07 بهمن 1396 )آیا به اون مبلغ 40.000.000تومان سپرده سود تعلق میگیره در طول مدت باز پرداخت وام؟
نارویی( چهارشنبه 25 بهمن 1396 )فکری به حال ما روستایی ها بکنید نه کاری نه خونه ایی
مددی( چهارشنبه 29 فروردین 1397 )پول مردمو میگیرن به عنوان سپرده بعد میدنش به خود مردم سه برابرشو پس میگیرن اون وفت نقش دولت و بانک مسکن چیه؟ درامد زاییی برای کارکنان دولت وبانک
01 - 10 از 35

اشتراک در خبرنامه !

برای ثبت نام در خبرنامه شابش ایمیل خود را وارد کنید
ایمیل را با فرمت صحیح وارد نمایید