انواع وام مسکن

انواع وام مسکن

انواع وام مسکن

به گزارش شابش ، در تسهیلات رایج سیستم بانکی دو مورد ویژه وجود دارد، وام هایی که متقاضیان می‌توانند از محل خرید اوراق ممتاز از بازار بورس بگیرند و وام هایی که از تقریبا سه سال گذشته در قالب صندوق پس‌ انداز مسکن شرایط آن فراهم شده و در اختیار خریداران مسکن قرار گرفته است. این دو نوع تسهیلات با یکدیگر تفاوت‌هایی دارد از نحوه دریافت تا مدت انتظار و به ویژه سود بازپرداخت. برای هر دوی این وام ها دو گروه متقاضی تعریف می ‌شود، انفرادی و زوجین. سطح تسهیلات برای هر کدام از این گروه‌ها بسته به منطقه جغرافیایی که در آن زندگی می‌کنند، متفاوت می باشد.

 

وام‌ های اوراق دار 

برای وام های مربوط به خرید اوراق ممتاز در بازار سرمایه ، متقاضی باید اوراق مربوطه را حتما خریداری کند به این صورت که برای هر ۵۰۰ هزار تومان یک برگ اوراق باید تهیه گردد و قیمت هر برگ اوراق در حال حلضر تقریبا ۷۵ هزار تومان بوده  و مثلا برای وام ۷۰ میلیونی باید تا ۱۴۰ برگ اوراق خریداری شود که هزینه آن حدود ۱۰ میلیون تومان می باشد و با خرید این اوراق دیگر نیازی به در انتظار ماندن برای دریافت وام نمیباشد و بعد از خرید اوراق اقدامات لازم انجام می پذیرد.

با آخرین مصوبه شورای پول و اعتبار سقف پرداخت وام‌های مسکن از محل خرید اوراق برای هر نفر تا ۱۰ میلیون تومان افزایش یافته و به این ترتیب است که به صورت انفرادی در شهر تهران تا ۷۰ میلیون تومان، مراکز استان‌ها و شهرهای بالای ۲۰۰ هزار نفر جمعیت تا ۶۰ میلیون و سایر مناطق تا ۵۰ میلیون تومان قابل پرداخت می باشد. وام که برای زوجین درنظر گرفته شده در تهران تا ۱۲۰ میلیون، مراکز استان و شهرهای بالای ۲۰۰ هزار نفر جمعیت تا ۱۰۰ میلیون و سایر مناطق تا ۸۰ میلیون تومان می باشد و سود این تسهیلات حدود ۱۷.۵ درصد است. زمان بازپرداخت آن حداکثر ۱۲ سال و امکان بازپرداخت به روش ‌های ساده و پلکانی وجود دارد. زوجین تهرانی گیرنده وام ۱۲۰ میلیونی باید در هر ماه حدود دو میلیون تومان قسط و در مجموعه در ۱۲ سال حدود ۱۶۷ میلیون تومان برگرداند.

موضوعی که عمدتا مورد سوال متقاضیان دریافت تسهیلات است به نحوه انتقال این وام ها بر می‌گردد. در رابطه با وام های قابل دریافت از محل اوراق به این ترتیب است که اولا دارنده تسهیلات از این محل می‌تواند بدون محدودیت بار دیگر وام‌های پرداختی از همین محل را دریافت کند اما با این شرایط که اگر قرار است وامی که اکنون در اختیار دارد را به مسکن جدیدی که می‌خواهد دوباره خریداری کند، منتقل کند آنگاه دریافت وام جدید مشروط به مابه‌التفاوت خواهد بود.   مثلا اگر اکنون تا ۱۰ میلیون تومان از وام قبلی باقی مانده می‌تواند با توجه به اینکه برای انفرادی تا سقف ۷۰ میلیون تسهیلات قابل دریافت  است، مابه التفاوت  آن یعنی تا سقف  ۶۰ میلیون تومان اقدام کند ولی اگر قرار بر این نیست که وام قبلی را به مسکن جدید منتقل کند، آنگاه می‌تواند با نام خود تا ۷۰ میلیون تومان تسهیلات بگیرد.


 

وام صندوق پس انداز یکم 

این نوع از تسهیلات حدود سه سال است که با تصویب شورای پول اعتبار و از طریق بانک مسکن در اختیار متقاضیان قرار می‌ گیرد. تسهیلات صندوق پس انداز یکم در دو گروه انفرادی و زوجین قابل پرداخت می باشد، برای وام انفرادی در شهر تهران ۸۰ میلیون، مراکز استان ‌ها و شهرهای بالای ۲۰۰ هزار نفر جمعیت تا ۶۰ میلیون و در سایر مناطق تا ۴۰ میلیون تومان تعریف می‌شود. برای زوجین نیز در شهر تهران تا ۱۶۰ میلیون، مراکز استان‌ها و شهرهای بالای ۲۰۰ هزار نفر تا ۱۲۰ و سایر مناطق نیز تا ۸۰ میلیون تومان شرایط دریافت تسهیلات وجود دارد، برای دریافت این تسهیلات باید در یک دوره یکساله، نیمی از مبلغ وام سپرده‌ گذاری شود. هر چند که امکان سپرده‌گذاری کمتر با دوره طولانی‌تر وجود دارد. 

 در صندوق پس انداز یکم نرخ سود تفاوت عمده‌ای با تسهیلات از محل اوراق دارد و از ابتدای تاسیس تا کنون در روندی کاهشی به ۹.۵ درصد رسیده است که تا حدودی این تسهیلات را به صرفه می‌کند. برای مثال متقاضی وام ۸۰ میلیونی ماهانه حدود ۹۳۰ هزار تومان قسط و در مجموع ۵۴ میلیون تومان سود بر می ‌گرداند، سود مجموع وام ۱۶۰ میلیونی نیز تا ۱۲۸ میلیون تومان و با قسط دومیلیون تومانی می باشد.

 

وام خرید زمان

یکی دیگر از شرایط دریافت وام مسکن طرحی تحت عنوان خرید زمان می باشد که در قالب حساب صندوق پس انداز مسکن اعطا می ‌شود. خرید زمان یعنی اینکه متقاضی می تواند بعد از گذشت شش ماه  سپرده گذاری از محل امتیازحساب صندوق پس انداز مسکن خود، از تسهیلات بیش از هشت میلیون  تا سقف ۱۲ میلیون تومان استفاده کند. جهت استفاده از این طرح باید متوسط موجودی در حساب دو برابر تسهیلات دریافتی باشد به عنوان مثال متقاضی وام ۱۲ میلیونی باید تا ۲۴ میلیون تومان را در شش ماه سپرده گذاری کند. سود بازپرداخت این تسهیلات تا ۱۱ درصد بوده و سن بنا نباید از ۲۵ سال بیشتر باشد.

 

وام مشترک

در بین وام های متفاوت مسکن، وام دیگری وجود دارد تحت عنوان جعاله تعمیر مسکن که به صاحبان خانه تعلق می ‌گیرد. این تسهیلات تا چندی پیش با سقف ۱۰ میلیونی اعطا می ‌شد که با مصوبه اخیر شورای پول و اعتبار تا ۲۰ میلیون تومان افزایش یافته و متقاضیان دریافت وام مسکن چع کسانی که از محل اوراق  وام می‌ گیرند و یا آنهایی که از صندوق پس انداز یکم تسهیلات دریافت می‌ کنند می توانند وام جعاله را دریافت کنند. برای این تسهیلات نیز باید اوراق خریداری شود به طوری که برای وام ۲۰ میلیونی نیاز به ۴۰ برگ اوراق خواهد بود. سود باز پرداخت آن نیز حدود ۱۸ درصد می باشد.

 

 شرایط دریافت وام تعمیرات مسکن 

نظرات

افتخاری( یکشنبه 21 مرداد 1397 )خوب بود. تشکر

اشتراک در خبرنامه !

برای ثبت نام در خبرنامه شابش ایمیل خود را وارد کنید
ایمیل را با فرمت صحیح وارد نمایید