مترو تهران

سابقه بحث و گفتگو درباره احداث قطار شهري در تهران به 110 سال قبل باز مي گردد. تاسيس ترامواي شهري از جمله نکات پيش بيني شده در امتياز نامه اي بود که در عهد ناصرالدين شاه روي کاغذ آمد. در همين سال ها يک خط آهن رو زميني بين دروازه شهري ري (حضرت عبدالعظيم) و ميدان باغ شاه، با نام معروف ماشين دودي، ساخته شد.
در سال 1353 گزارش نهايي ابلاغ شد که در آن به مسائل مختلفی پرداخته شده بود. از جمله: انتخاب سامانه اي شامل يک شبکه خياباني با يک کمربندي در پيرامون منطقه مرکزي، دو بزرگراه براي نواحي در حال ساخت شهري و يک شبکه مترو با 7 خط که به وسيله شبکه اتوبوس راني و تاکسي راني تکميل مي شود.
در سال 1354 قانونی مبنی بر تاسیس شرکت راه آهن شهری تهران و حومه (مترو) تصویب شد و در سال 1356 عملیات اجرایی آن آغاز شد. متاسفانه در فاصله سالهای 1356 تا 1365 این عملیات به دلیل جنگ تحمیلی متوقف شد. در سال 1374 نیز قراردادی برای خرید تجهیزات ثابت و متحرک خطوط 1، 2 و 5 بسته شد. در 16 اسفند سال 1377 افتتاح اولین ایستگاه های مترو در حد فاصل بین ایستگاه های صادقیه و کرج آغاز شد و در سال 1378 از ایستگاه صادقیه به ایستگاه امام خمینی رسید.

مرکز فوریت های پزشکی (اورژانس) :

مراکز درمانی و اورژانس مترو در ایستگاه های امام خمینی(ره)، جوانمرد قصاب،ولیعصر(عج)، صادقیه، کرج و شهید حقانی ( واقع در دفتر مرکزی مترو ) و دانشگاه علم و صنعت ( واقع در پایانه شرق ) مستقر می باشند.

سرویس بهداشتی :

شرکت مترو از ابتدای راه اندازی ایستگاه ها اقدام به احداث سرویس های بهداشتی در ایستگاه هایی نمود که دارای فضای باز و محوطه بیرونی، غیر از فضای اصلی ایستگاه بوده اند مانند ایستگاه های صادقیه، اکباتان، چیتگر، ایران خودرو، وردآورد، اتمسفر، کرج، گلشهر، علی آباد، خزانه، شهرری، جوانمرد قصاب، دانشگاه علم و صنعت و شهید حقانی، ضمن اینکه در کنار ایستگاه های شهید بهشتی، هفت تیر، حرم مطهر، شهرداری های مناطق مربوطه سرویس های بهداشتی عمومی احداث کرده اند که در حال بهره برداری هستند، اما در سایر ایستگاه ها بدلایل مشکلات بهداشتی و امنیتی امکان استفاده عمومی از سرویس های بهداشتی موجود که برای پرسنل پیش بینی شده است، وجود ندارد مگر در شرایط اضطرار که مسافران می توانند با مراجعه و هماهنگی با مسئولان ایستگاه ها از سرویس های مخصوص پرسنل استفاده نمایند.

مراکز خرید و خدمات عمومی :

- ایستگاه های شهید مفتح، امام خمینی(ره)، تهران (صادقیه)، گلبرگ، سرسبز، حسن آباد و بهارستان دارای مراکز خرید می باشند. ۲ - در ایستگاه های امام حسین(ع)، تهران (صادقیه)، دفترخدمات امور مشترکین ایرانسل و در ایستگاه امام خمینی(ره) دفتر خدمات مشترکین همراه اول وجود دارد. ۳ - شعب بانک های تجارت و بانک شهر در ایستگاه های تهران(صادقیه)، گلشهر و امام خمینی(ره) خدمات بانکی ارائه می نمایند. ۴ - دراکثر ایستگاه های مترو، دستگاه های خودپرداز بانک، دستگاه های خودکار فروش نوشیدنی سرد و گرم و خوراکی، اغذیه سرد و سوپر مارکت فعال می باشند.

پارکینگ عمومی :

ایستگاه های شهید حقانی، گلشهر، کرج، ایران خودرو، چیتگر و جوانمرد قصاب دارای پارکینگ اختصاصی هستند.

نماز خانه در ایستگاه های مترو :

تمام ایستگاه های متروبه نمازخانه های مجزا برای بانوان و آقایان تجهیز شده اند. شایان ذکر است که نمازخانه ها در همه ی ایستگاه های مترو با نصب تابلوهای شاخص نمازخانه مشخص شده اند.

قیمت بلیط های سفری :

ردیف نوع بلیت قیمت (ریالی) توضیحات
1 تک سفره ۷۰۰۰ بدون محدودیت طول سفر و زمان استفاده
2 دو سفره ۱۱۰۰۰ بدون محدودیت طول سفر و زمان استفاده

قیمت بلیت های اعتباری مبلغ دار :

نوع بلیت ناحیه سفر مسافت پیموده شده قیمت بلیت تکسفره (ریال) توضیحات
اعتباری مبلغ دار ناحیه ۱ از صفر تا ۱۰ کیلومتر ۷۰۰۰ ۲۸۰۰
اعتباری مبلغ دار ناحیه ۲ از ۱۰ تا ۲۰ کیلومتر ۷۰۰۰ ۳۰۰۰
اعتباری مبلغ دار ناحیه ۳ از ۲۰ تا ۳۰ کیلومتر ۷۰۰۰ ۳۵۰۰
اعتباری مبلغ دار ناحیه ۴ از ۳۰ تا ۴۰ کیلومتر ۷۰۰۰ ۴۰۰۰
اعتباری مبلغ دار ناحیه ۵ از ۴۰ تا ۵۰ کیلومت ۷۰۰۰ ۴۳۵۰
اعتباری مبلغ دار ناحیه ۶ بالای ۵۰ کیلومت ۷۰۰۰ ۴۵۰۰
اعتباری مبلغ دار تهران-کرج ۶۰۰۰
* دارندگان بليت هاي اعتباري بايستي در هنگام خروج از ايستگاه مقصد بليت خود را به دستگاه هاي كنترل نشان دهند، در غير اين صورت حداكثر هزينه سفرهاي درون شهري (4500 ريال) از اعتبار بليت ايشان كسر خواهد شد.
نظر سنجی شابش بستن
از اینکه ما رو در راستای ارائه خدمات بهتر یاری میکنید سپاسگزاریم
راضی هستم راضی هستم
بد نبود بد نبود
راضی نیستم راضی نیستم