افزایش 106 برابری قیمت خانه در طول 25 سال

افزایش 106 برابری قیمت خانه در طول 25 سال
در حالیکه این روزها موضوع انتخاب شهردار تهران همچنان داغ است و به صورت مکرر با نامزد شدن و انصراف بعضی کاندیداها مواجه میشویم، بحث سیاست های شهردار جدید در حوزه تراکم فروشی دوباره مورد توجه قرار گرفته است.

بیش از دو دهه از تراکم فروشی در شهر تهران میگذرد و این سیاست نه تنها قیمت مسکن را کاهش نداده بلکه از سال 1372 تا 1397 منجر به افزایش 106 برابری قیمت مسکن شده است. به طور مثال میانگین قیمت خرید خانه در تهران و در سال 1372 نزدیک به 52 هزار تومان بود که در سال 1397 به 5 میلیون و 530 هزار تومان افزایش یافته است.


انتقاد تند آخوندی به مدیریت 10 ساله شهرداری تهران

افزایش قیمت و اجاره خانه، فروش غیرقانونی تراکم، آلودگی هوا، افزایش ترافیک و زیست پذیری شهر تهران همگی از مواردی هستند که مجلس شورای اسلامی و شورای شهر تهران را ملزم به تدوین سیاست های کارآمد و مثبت کرده اند. در همین راستا سخنگوی شورای شهر تهران در اولین روزهای تشکیل این شورا از کاهش فروش تراکم در استان تهران خبر داده و فروش غیرقانونی تراکم در ازای دریافت پول را جرم اعلام کرده است.

همانطور که میدانید یکی از دلایل افزایش قیمت مسکن، تراکم فروشی میباشد. اوایل سال 92 و هنگام روی کار آمدن دولت تدبیر و امید بود که عباس آخوندی با حملات تند خود به شهرداری تهران، مدیریت 10 ساله این سازمان را دارای مشکلات عظیمی دانست و اظهار داشت حق نفس کشیدن مردم در حال فروخته شدن است و اگر زودتر به حل و فصل آن نپردازیم هرج و مرج گسترده ای روی خواهد داد.


صدور بی رویه پروانه ساخت و ساز در تهران

آخوندی در ادامه اعتراضات خود به صدور پروانه های ساختمان در فاصله سالهای 89 تا 92 پرداخته است. وی اظهار میدارد در طول این 3 سال برای 760 هزار واحد مسکونی پروانه ساخت صادر شده و این یعنی باید اسکان 2.5 میلیون نفر در تهران تامین شده باشد. اما در عمل اینطور نبوده و بخش عمده این پروانه ها با هدف سوداگری و فروش تراکم به مناطق 1، 2، 5 و 22 تعلق گرفته اند.

با توجه به اینکه دولت آقای روحانی انتقادات فراوانی را به دولت قبلی در حوزه مسکن وارد کرده، باید منتظر باشیم و ببینیم چه طور و چگونه مشکلات فعلی این حوزه را مرتفع خواهد ساخت.

نظر سنجی شابش بستن
از اینکه ما رو در راستای ارائه خدمات بهتر یاری میکنید سپاسگزاریم
راضی هستم راضی هستم
بد نبود بد نبود
راضی نیستم راضی نیستم