شکایت احمد توکلی از وزیر راه و شهرسازی

شکایت احمد توکلی از وزیر راه و شهرسازی
احمد توکلی عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام از عباس آخوندی وزیر راه و شهرسازی به علت عدم ایجاد سامانه ملی املاک و اسکان کشور شکایت کرد.

موضوع اخذ مالیات از خانه های خالی در کشور مدتیست که بر سر زبان ها افتاده است. بر همین اساس مجلس شورای اسلامی مصوبه اخذ مالیات از خانه های خالی را در سال 94 تصویب کرده و اجرای آن را بر عهده وزارت راه و شهرسازی گذاشت. این مصوبه وزارت راه و شهرسازی را مکلف میکرد ظرف مدت 6 ماه اقدام به ایجاد سامانه ملی املاک و اسکان کشور نماید اما با گذشت بیش از 2 سال از این مصوبه، این طرح همچنان مسکوت مانده و هیچ اقدامی در خصوص ایجاد این سامانه صورت نپذیرفته است.

احمد توکلی نماینده سابق مجلس شورای اسلامی در نامه ای به دادستان تهران و به استناد تبصره 7 ماده 169 مالیات های مستقیم از تخلف وزیر راه و شهرسازی به علت عدم راه اندازی سامانه ملی املاک خبر داد. وی در این نامه اعلام میدارد برای تاخیر در اخذ مالیات تنها در سال اول نزدیک به 320 میلیارد تومان خسارت وارد شده است که مسئولیت این خسارات بر عهده وزارت راه و شهرسازی میباشد. 

طبق گزارشات رسمی تعداد خانه های خالی کشور در طول سال های 85 تا 95، از 633 هزار واحد به 6.2 میلیون واحد مسکونی رسیده است. البته وجود تعداد خانه خالی برای روند انجام معاملات مسکن و همچنین حق انتخاب برای خرید خانه لازم است که به نرخ طبیعی خانه های خالی شهرت یافته است. اما خانه های خالی ایران از حد استاندارد نیز فراتر رفته و فضایی برای مقاصد سودگرایانه فراهم کرده است. از آنجا که احتکار زمین و مسکن و تاخیر در عرضه آنها هزینه ای در پی ندارد، قیمت خانه با افزایش مواجه میشود. همچنین بخش اجاره و رهن خانه از این سوداگری در امان نمانده و اجاره بها نیز به صورت صعودی افزایش پیدا میکند.

بهترین عاملی که برای کنترل این سوداگری پیشنهاد میشود اخذ مالیات از خانه های خانه از سکنه است تا مالکین این خانه ها یا سریعا اقدام به اجاره و فروش خانه خود نمایند و یا اینکه در قبال خالی ماندن خانه مالیات پرداخت کنند. مجلس نیز در سال 94 با تصویب ماده 45 قانون مالیات مستقیم وزارت شهرسازی را موظف به ایجاد سامانه ملی املاک و متعاقبا اخذ مالیات از خانه های خالی نمود. 

نظر سنجی شابش بستن
از اینکه ما رو در راستای ارائه خدمات بهتر یاری میکنید سپاسگزاریم
راضی هستم راضی هستم
بد نبود بد نبود
راضی نیستم راضی نیستم