نیاز به ساخت و ساز در کشور همچنان مبهم است

نیاز به ساخت و ساز در کشور همچنان مبهم است
در حالیکه برخی افراد از وجود خانه های خالی در کشور گله میکنند و عده ای دیگر به ساخت سالانه 1 میلیون واحد مسکونی اصرار میورزند، بهروز ملکی مدیرکل دفتر طرح، برنامه و بودجه شرکت عمران اظهار میدارد تا سال 1405 تنها نیاز به ساخت 4 میلیون خانه در کشور داریم. رقمی که با هیچکدام از برنامه های سابق ارائه شده توسط کارشناسان تطابق ندارد.

بر اساس گزارش سرشماری سال 95، حدود 27 میلیون واحد مسکونی در کشور وجود دارد و طبق طرح جامع مسکن، سالانه باید 1 میلیون واحد مسکونی ساخته شود. با یک محاسبه ساده متوجه میشویم تا سال 1404 باید حداقل 9 میلیون واحد مسکونی جدید به کشور اضافه شود اما بهروز ملکی مدیرکل دفتر طرح، برنامه و بودجه شرکت عمران به ساخت 4 میلیون خانه معتقد است و بیشتر از این را به صلاح نمیداند. از سوی دیگر حامد مظاهریان معاون وزیر راه و شهرسازی با محاسبه ای متفاوت تر به رقم 9 میلیون میرسد. وی اظهار میدارد در یک افق 10 ساله نیاز به ساخت 5 میلیون خانه جدید و نوسازی 3.8 میلیون خانه فرسوده داریم و با این حساب میتوانیم به رقم 9 میلیون خانه دست پیدا کنیم.

این درحالیست که برخی دیگر از کارشناسان عقیده دارند نه تنها نیازی به ساخت و ساز خانه نداریم بلکه در حال حاضر چند میلیون خانه خالی از سکنه در کشور وجود دارد که ابتدا باید به ساماندهی آنها بپردازیم. این افراد معتقدند با برقراری قانون مالیات بر خانه های خالی از سکنه میتوانیم 4 میلیون خانه خالی را وارد چرخه مصرف کنیم.

به نظر میرسد طرح جامع مسکن باید فصل الخطاب تمامی سیاست های مدیران کشوری قرار بگیرد اما مشاهده میکنیم با وجود برنامه ای مشخص همچنان موضوع ساخت و ساز خانه در کشور دچار ابهام است.

نظر سنجی شابش بستن
از اینکه ما رو در راستای ارائه خدمات بهتر یاری میکنید سپاسگزاریم
راضی هستم راضی هستم
بد نبود بد نبود
راضی نیستم راضی نیستم