از افزایش قیمت اوراق مسکن تا خروج امریکا از برجام

از افزایش قیمت اوراق مسکن تا خروج امریکا از برجام
این روزها علاوه بر افزایش قیمت اوراق مسکن، خروج امریکا از برجام نیز شائبه هایی را خصوص وضعیت مسکن بر سر زبان ها انداخته است. اما حقیقتا خروج امریکا از برجام میتواند تاثیر محسوسی در وضعیت مسکن ایران بگذارد؟!

در روزهایی ابتدایی سال 97 و با افزایش قیمت دلار، قیمت هر ورق اوراق تسهیلات مسکن نزدیک به 60 هزار تومان بود و حتی تا 53 هزار تومان هم کاهش یافت اما پس از اینکه دولت به صورت رسمی قیمت دلار را 4200 تومان اعلام کرد قیمت اوراق تسهیلات مسکن نیز بسیار بالا رفت و هم اکنون به بیش از 65 هزار تومان رسیده است. به طور مثال اگر با مبنای اوراق 65 هزار تومان جلو برویم، زوج های تهرانی برای دریافت وام 100 میلیون تومانی باید 200 برگه اوراق خریداری نمایند که 13 میلیون تومان میشود. همچنین بابت خرید 20 میلیون تومان وام جعاله باید 40 برگ بهادار به مبلغ 2 میلیون و600 هزار تومان بپردازند که مجموعا برای دریافت وام 120 میلیون تومانی باید نزدیک به 15 میلیون تومان پرداخت شود.

از سوی دیگر خروج امریکا از برجام باعث شده برخی کارشناسان از نا به سامانی جدید در بازار ارز و مسکن خبر دهند. برخلاف این اظهارنظرها بهروز ملکی کارشناس مسکن نظر دیگری دارد. وی در گفتگویی به خروج امریکا از برجام اشاره کرد و اظهار داشت: اگر تاریخچه رفتار مسکن در ایران را در طول 30 سال گذشته بررسی کنیم، متوجه میشویم بر خلاف بازارهای دیگر، بازار مسکن دچار واکنش های هیجانی به این قبیل اتفاقات نشده است. البته نمیتوانیم منکر تغییراتی در درآمدهای نفتی، بازار ارز، بورس، طلا و...  که باعث تغییراتی در وضعیت خرید خانه میشوند بشویم اما روندی که بر بازار مسکن محاکم است، از ساختار زمانبر، سرمایه بر، مکان محور و غیرقابل واردات مسکن متاثر است. پیش بینی من این است که قیمت خانه با نرخی بیشتر از تورم عمومی به مسیر خود ادامه خواهد داد و البته بعید است این مسیر همانند نیمه دوم 96 پرتلاطم باشد.

نظر سنجی شابش بستن
از اینکه ما رو در راستای ارائه خدمات بهتر یاری میکنید سپاسگزاریم
راضی هستم راضی هستم
بد نبود بد نبود
راضی نیستم راضی نیستم