ضوابط طراحی شهری در ایران غیراصولی است

ضوابط طراحی شهری در ایران غیراصولی است
کشور ما دارای پیشینه و سابقه عظیم در بخش های مختلف فرهنگی از جمله معماری است. اما چرا معماری و شهرسازی کشور ما از این سرمایه فرهنگی بی بهره مانده است؟ دبیر شورای گروه شهرسازی جامعه مهندسان مشاور به این پرسش پاسخ میدهد. با شابش همراه باشید.

دومین نشست از سری نشست‌های بازخوانی ضوابط و سیاست های بازآفرینی شهری در بافت های ناکارآمد در خانه گفتمان شهر و معماری برگزار شد که طی آن علی خانی از عدم مشاهده نتیجه مناسب با وجود ضوابط سختگیرانه در حوزه معماری شهری گله کرد. معاون هماهنگی و برنامه ریزی سازمان نوسازی شهر تهران در این گفتگو اظهار داشت: با وجود داشتن سابقه غنی فرهنگی در حوزه معماری شهری، همچنان نتوانسته ایم این فرهنگ را در ضوابط و مقررات کشور پیاده سازی کنیم.

سهراب مشهودی دبیر شورای گروه شهرسازی نیز با حمایت از این نظر گفت: پس از سالها فعالیت در حوزه طراحی شهری متوجه شدم بُعد سوم سیمای بصری شهرها را ضوابط و مقررات احداث تشکیل میدهد که متاسفانه این ضوابط در ایران مهجور واقع شده است. قوانین و مقررات احداث بنا تا سال 1323 توسط انجمن شهر تهران تدوین میشد که در سال 1349 و با تصویب طرح جامع تهران، ضوابط جدیدی در کشور متداول شد. طبق این قوانین 60 درصد فضای شمالی به ساختمان و 40 درصد جنوب زمین به فضای باز تخصیص یافت. متاسفانه طرح های بعدی که با هدف اصلاح تدوین شدند تفاوت چندانی با طرح جامع نداشتند و به نوعی بر تکرار همان ضوابط تاکید میکردند. به همین علت هیچ توجهی به سابقه معماری ایران و یا شرایط عرفی نشده و همین امر منجر به ایجاد سیمای زشت شهرهای ایران شده است. تحقیقات جهانی نیز نشان میدهد که طرح جامع تهران در هیچ کجای دنیا تکرار نشده و به همین دلیل از پایه غلط است.

در انتها دو تن از کارشناسان دفاتر نوسازی نیز به عدم تدریس ضوابط معماری شهری در دانشگاه ها اشاره کردند و گفتند: متاسفانه هیچکدام از ضوابط ساخت و ساز آپارتمان و املاک در دانشگاه ها تدریس نمیشود و دانشجویان ما بدون آگاهی از این مسائل وار بازار کار میشوند. متاسفانه در کشور ما مقررات مربوط به کار ساختمانی تا حدودی اجرایی است و بخش دیگر این ضوابط نیز از طریق شهرداری مناطق تصویب میشود.

نظر سنجی شابش بستن
از اینکه ما رو در راستای ارائه خدمات بهتر یاری میکنید سپاسگزاریم
راضی هستم راضی هستم
بد نبود بد نبود
راضی نیستم راضی نیستم