شروط آخوندی برای مذاکره با سازمان نظام مهندسی کشور

شروط آخوندی برای مذاکره با سازمان نظام مهندسی کشور
پس از درگیری های مکرر وزارت راه و شهرسازی با سازمان نظام مهندسی تهران که نهایتا به حکم تعلیق رئیس این سازمان منجر شد، امروز در خبری اعلام شد در صورت پذیرش شروط عباس آخوندی، این دو نهاد به زودی مذاکره ای برای رفع مشکلات موجود برگزار خواهند کرد.

همانطور که پیشتر در خبری اعلام داشتیم، به علت تخطی سازمان نظام مهندسی از اجرای ابلاغیه وزارت راه و شهرسازی مبنی بر حذف امتیاز برداشت 5 درصد حق الزحمه مهندسان، حکم فعالیت رئیس سازمان نظام مهندسی تهران تعلیق شد. این درگیری ها به حدی زیاد شده بود که وزیر کشور نیز به آن ورود پیدا کرده و جانب سازمان نظام مهندسی را گرفته بود.

در همین راستا رئیس سازمان نظام مهندسی کشور در نامه ای به عباس آخوندی درخواست کرد هر چه زودتر جلسه ای را برای حل مشکلات پیش آمده تشکیل دهند. عباس آخوندی در پاسخ به این نامه اظهار داشت در صورت رعایت شروط زیر حاضر به مذاکره است:

1- هرگونه فعالیت حرفه ای در حوزه ساختمان باید با حضور مهندسان ذیصلاح صورت بپیذیرد و سازمان نظام مهندسی به هیچ وجه حق پذیرش تعهد خدمات مهندسی را ندارد.

2-  نباید هیچ واسطه ای میان مهندسان و کارفرمایان وجود داشته باشد و همچنین نباید فشار و تحمیلی بر دوش هیچکدام از طرفین باشد.

3- تمامی تعهدات بین کارفرما و مهندسین باید از طریق قرارداد منعکس شده و مهندسین باید مسئولیت ارائه خدمات حرفه ای در چارچوب مقررات را بپذیرند.

4- مسئولیت نظارت و کنترل بر ساختمان ها در حیطه وظایف شهرداری بوده و به هیچ وجه سازمان نظام مهندسی حق دخالت و کسب اختیار در این موضوع را دارا نیست. البته شهرداری میتواند کنترل نقشه ها، مدارک فنی و مقررات ساختمانی را با رعایت عدم پذیرش منافع متعارض به مهندسان بازرس برون سپاری کند.

5- فرآیند پذیرش اشخاص حقیقی و حقوقی کار باید بر اساس رقابت آزاد و منصفانه بین مهندسان و حق آزادی طراحی شود.


حال باید صبر کنیم و منتظر عکس العمل سازمان نظام مهندسی کشور در قبال جوابیه آخوندی باشیم.

نظر سنجی شابش بستن
از اینکه ما رو در راستای ارائه خدمات بهتر یاری میکنید سپاسگزاریم
راضی هستم راضی هستم
بد نبود بد نبود
راضی نیستم راضی نیستم