وضعیت اجاره خانه در آستانه ورود به فصل تابستان

وضعیت اجاره خانه در آستانه ورود به فصل تابستان
کم کم وارد آخرین ماه بهار میشویم و به تبع، بازار رهن و اجازه خانه نیز در حال رونق گرفتن است. اما اعلام نرخ اجاره‌بهای برخی خانه‌ها از سوی مالکان موجب تعجب مستاجران شده است. با شابش همراه باشید تا مروری بر وضعیت اجاره بهای مسکن در کشور داشته باشیم.

وضعیت آماری اجاره خانه

این روزها برخی مالکان به بهانه افزایش قیمت دلار و همچنین نوسانات بازارهای موازی مانند طلا و بورس، اجاره بها و میزان رهن آپارتمان ها را افزایش داده اند. با توجه به گزارشات رسیده، این افزایش نرخ اجاره بها بعد از ماه رمضان احتمالا بیشتر هم خواهد شد. در عین حال به علت کاهش قدرت خرید مردم و افزایش تورم، تعداد مستاجران نیز افزایش یافته است، نکته ای که چندی پیش هم عباس آخوندی به آن اشاره کرده بود.

شاید بد نباشد نگاهی به آمار و ارقام رسمی هم بیندازیم. بر اساس سرشماری سال 95، تعداد اجاره نشین های کل کشور 7 میلیون نفر میباشد درحالیکه منابع غیر رسمی عددی دو برابر این رقم را اعلام میکنند. تعداد خانه‌های خالی در تهران نیز 490 هزار و در کل کشور 2.6 میلیون واحد مسکونی اعلام شده است. همچنین طبق اعلام معاون وزارت شهرسازی، به طور میانگین هر خانوار ایرانی سالیانه 12 میلیون تومان برای اجاره خانه هزینه میکند. با توجه به گزارش بانک مرکزی میتوان به راحتی دریافت که این رقم نسبت به زمستان 95 نزدیک به 9.5 درصد افزایش داشته است.


کارشناسان چه میگویند؟

نرگس زربان یکی از کارشناسان مسکن معتقد است از آنجا که سیستم اجاره داری کشور سنتی میباشد و موجرین با هدف سفته بازی اقدام به خرید خانه میکنند، نرخ اجاره بها نیز همانند دیگر بازارهای سودآور دست‌خوش تغییر خواهد شد. زربان در ادامه به میزان عرضه و تقاضا میپردازد و میگوید: در سالهای اخیر ساخت و ساز مسکن کاهش داشته و اوایل دهه 90 نیز شاهد افزایش تعداد خانه های خالی در کشور بودیم، بنابراین نمیتوان پیش بینی درستی در این حوزه صورت داد. اما آنچه بدیهی است کمبود واحدهای مسکونی با متراژ پایین است که با توجه به ساختار عرضه، اشکالاتی ر در بازار مسکن ایجاد کرده اند.

علیرضا سرحدی دیگر کارشناس مسکن اعلام میدارد: افزایش نرخ اجاره مسکن تابع نرخ تورم خواهد بود و با توجه به اینکه در سایر بازارها افزایش قیمت داشتیم، افزایش نرخ اجاره بها نیز محتمل است. البته نباید فراموش کرد بسیاری از مردم توانایی پرداخت اجاره بهای نامعقول و سنگین را ندارند.

رئیس اتحادیه مشاورین املاک استان تهران با اعلام اینکه باید استدلال های منطقی و مناسبی را در خصوص وضعیت بازار مسکن ارائه نماییم گفت: وقتی مردم و مشاورین املاک اظهار میدارند مسکن گران شده، تمامی کالاها نیز گران میشود، بنابراین باید در حوزه مسکن صبورانه قدم برداریم. به نظر من قیمت مسکن در ماه رمضان به خصوص در حوزه اجاره و رهن تثبیت میشود و در برخی مناطق نیز شاهد کاهش قیمت خواهیم بود.

نظر سنجی شابش بستن
از اینکه ما رو در راستای ارائه خدمات بهتر یاری میکنید سپاسگزاریم
راضی هستم راضی هستم
بد نبود بد نبود
راضی نیستم راضی نیستم