نباید مانع افزایش قیمت مسکن بشویم

نباید مانع افزایش قیمت مسکن بشویم
قیمت خانه در چندسال اخیر دچار نوسانات زیادی شده و کارشناسان، پیشنهادات مختلفی را برای افزایش ثبات در این حوزه ارائه داده اند. امروز با مدیرکل دفتر برنامه ریزی وزارت راه و شهرسازی همراه میشویم و به یکی از این راهکارها میپردازیم.

علی چگنی در نشست خبری امروز خود به یکی از معضلات مسکن یعنی کنترل قیمت پرداخت و گفت: کنترل مسکن در جهان یک تجربه شکست خورده محسوب میشود و گرچه در کوتاه مدت ممکن است اثرگذار باشد اما در بلندمدت اختلالات زیادی را بوجود میاورد که از جمله آن میتوان به محدودیت های سرمایه گذاری اشاره کرد.

وی در ادامه اظهار داشت : در فرآیند ساخت مسکن هزینه‌ها افزایش میابند و اگر چنین افزایش قیمتی را ممنوع کنیم، در آینده هیچ سرمایه گذاری وارد این بازار نخواهد شد و در نهایت سرمایه گذاری بخش مسکن منفی میشود. همچنین از آنجا که در بلند مدت عرضه مسکن دچار مشکل میشود، قیمت خانه نیز با شدت بیشتری به صورت دفعی افزایش پیدا خواهد کرد.


مدیرکل دفتر برنامه ریزی وزارت راه و شهرسازی در ادامه به روند ساخت و ساز کشور در سالهای اخیر پرداخت و اعلام داشت: خوشبختانه پس از چندسال منفی بودن روند سرمایه گذاری، سال گذشته با افزایش صدور پروانه های ساختمانی مواجه بودیم. هرچقدر این روند صعودی بشود کسب و کار بخش مسکن نیز رونق میگیرد و به تبع معاملات خرید مسکن نیز افزایش خواهد یافت.


چگنی در انتها به بخش رهن و اجاره خانه پرداخت و گفت: بررسی سوابق نشان میدهد امسال نیز اجاره خانه همگام با نرخ تورم رشد خواهد کرد و سایر نظرات ارائه شده جزء دیدگاه‌های کارشناسی شده نیست. شاخص نرخ اجاره بها در فروردین امسال نسبت به ماه مشابه سال 96 نیز 9.3 درصد رشد داشته که مطابق با نرخ تورم بوده است. یکی از دلایل بزرگ همگام بودن نرخ اجاره بها با نرخ تورم، انعقاد قراردادهای یکساله است.

نظر سنجی شابش بستن
از اینکه ما رو در راستای ارائه خدمات بهتر یاری میکنید سپاسگزاریم
راضی هستم راضی هستم
بد نبود بد نبود
راضی نیستم راضی نیستم