رکورد قیمت خانه در 6 سال گذشته شکست

رکورد قیمت خانه در 6 سال گذشته شکست
در حالیکه رشد قیمت مسکن در تهران با دو آمار متفاوت از سوی بانک مرکزی و وزارت راه و شهرسازی اعلام شده، اما هر دو آمار خبر از رکوردشکنی قیمت مسکن در 6 سال اخیر میدهند.

نگاهی به قیمت ملک در مناطق مختلف تهران

طبق آمار دفتر اقتصاد و مسکن وزارت راه و شهرسازی رشد قیمت خانه در اردیبهشت امسال نسبت به فروردین ماه نزدیک به 12 درصد بوده است. از سوی دیگر طبق گزارش بانک مرکزی نرخ این رشد 8.1 درصد اعلام شده است. به هر حال حتی اگر به آمار بانک مرکزی نیز استناد کنیم، به راحتی میتوانیم دریابیم که قیمت مسکن در 6 سال اخیر رکوردشکنی کرده است. بزرگترین علت این رکوردشکنی طبق نظر کارشناسان نوسانات بازار ارز و طلا بوده است. در حال حاضر یک خانه 65 متری در افسریه با 7 سال عمر بنا 175 میلیون تومان، خانه 56 متری در جوادیه با 2 سال عمر بنا 226 میلیون تومان، خانه 45 متری در تهرانپارس با 7 سال عمر بنا 365 میلیون تومان، خانه نوساز 81 متری در دروس 1 میلیارد تومان و خانه 140 متری در گاندی با 17 سال عمر بنا به قیمت 1 میلیارد و 50 میلیون تومان در لیست مشاورین املاک به ثبت رسیده اند.


پیش بینی یکی از کارشناسان در خصوص افت شدید قیمت مسکن

محمدحسین ادیب یکی از کارشناسان مسکن در یادداشتی علت گرانی مسکن را هجوم سرمایه قشر مرفه به بخش مسکن دانست و گفت: علت گرانی مسکن واکنش به افزایش نقدینگی نبود بلکه سرمایه گذاری قشر مرفه جامعه در مسکن مربوط به قشر ضعیف و متوسط جامعه چنین رشد قیمتی را پدید آورد. در حال حاضر نیز همان اتفاقی که در سال 91 افتاد دوباره رخ خواهد داد. قدرت خرید قشر ضعیف و متوسط جامعه مطابق با افزایش قیمت ملک رشد نخواهد داشت و از آنجا که این املاک حتما باید توسط همین اقشار خریده شوند، سوداگران از بازار خارج و رکود سنگینی بر بازار املاک حاکم خواهد شد. مرحله آخر نیز همانطور که انتظار میرود کاهش شدید قیمت مسکن تا حد قدرت خرید متقاضیان خواهد بود.

نظر سنجی شابش بستن
از اینکه ما رو در راستای ارائه خدمات بهتر یاری میکنید سپاسگزاریم
راضی هستم راضی هستم
بد نبود بد نبود
راضی نیستم راضی نیستم