نقش مشاورین املاک در قیمت گذاری مسکن چیست؟

نقش مشاورین املاک در قیمت گذاری مسکن چیست؟
در این روزها که قیمت مسکن دچار رشد قابل توجهی شده، بار دیگر کارشناسان و شهروندان به دنبال ریشه یابی این مسئله هستند. در خبرهای گذشته به برخی عوامل افزایش قیمت مسکن از جمله نوسانات بازار ارز و هجوم سرمایه گذاری قشر مرفه پرداختیم. به نظر میرسد نوبتی هم که باشد اینبار نوبت بررسی نقش مشاورین املاک در قیمت گذاری مسکن است. با شابش همراه باشید.

چندی پیش در خبری از سوی دبیر کانون انبوه سازان مسکن، سه عامل مشاورین املاک، بی ثباتی ارز و مشکلات اقتصادی به عنوان عوامل اصلی افزایش قیمت مسکن اعلام شد. چند روز پس از این گفتگو رئیس صنف مشاورین املاک در گفتگو با صدا و سیما این نظر را رد کرده و اظهار داشت مشاورین املاک مایل نیستند مسکن گران بشود. شاید بهترین راه برای بررسی بیشتر این موضوع گفتگو با مشاورین املاک و شهروندان باشد که در ادامه به آن خواهیم پرداخت.


مشاورین املاک: نرخ گذاری مسکن در دایره قدرت ما نیست

مشاورین املاک معتقدند صرفا به شغل واسطه گری و پیوند دادن بین خریدار و فروشنده مشغول هستند و هیچوقت قیمت گذاری و یا حتی اظهار نظری در خصوص قیمت خانه نمیکنند. آنها صرفا میزبان فروشندگان خانه هستند تا آپارتمان خود را با قیمتی دلخواه در دفتر املاک ثبت کنند. مشاورین املاک نیز بر اساس مراجعه خریداران و قدرت خرید آنها اقدام به ارائه فایل‌ها کرده و کمیسیون خود را بابت انعقاد قرارداد و واسطه گری دریافت میدارند.شهروندان: مشاورین املاک قیمت را بالا میبرند

یکی از شهروندان از تجربه شخصی خود در زمینه فروش خانه میگوید. وی اظهار میدارد مشاورین املاک در قیمت گذاری مسکن موثرند. وقتی برای فروش خانه به مشاورین املاک مراجعه میشود با قیمت پیشنهادی فروشنده مخالفت میکنند و اعلام میدارند باید خانه ات را با قیمت پایین بفروشی زیرا مشتری پیدا نمیشود. سپس با انعقاد یک قرارداد صوری ملک را خریداری کرده و با قیمت بالاتری به دیگران میفروشند! بدین ترتیب مالک اول متضرر میشود و قیمت ملک نیز به واسطه سود مشاور املاک افزایش میابد.


خانم میانسال دیگری اظهار میدارد مشاورین املاک برای افزایش حق کمیسیون خود قیمت ها را بالاتر میبرند. وی میگوید قبل از دوره گرانی مسکن خانه ای با متری 4.5 میلیون تومان خریداری کرده اما به دلیل مشکلاتی که برایش بوجود آمده نتوانسته فعلا به آنجا نقل مکان کند. وی اظهار میدارد آژانس املاکی که این معامله را صورت داده چندین بار با او تماس گرفته و پیشنهاد داده این ملک را میتواند تا متری 11 میلیون تومان بفروشد.


شکی نیست که در هر شغلی برخی افراد اصول حرفه ای را زیر پا میگذارند و مشاورین املاک هم از این قاعده مستثنی نیستند. اما حقیقتا نمیتوان به صرف حضور تعدادی مشاور املاک غیرحرفه ای، کل جایگاه شغلی آنان را زیر سوال برد.

نظر سنجی شابش بستن
از اینکه ما رو در راستای ارائه خدمات بهتر یاری میکنید سپاسگزاریم
راضی هستم راضی هستم
بد نبود بد نبود
راضی نیستم راضی نیستم