بانک‌های دلال، مالک عمده بخش مسکن هستند

بانک‌های دلال، مالک عمده بخش مسکن هستند
در سری مقالاتی که در خصوص عوامل افزایش نرخ مسکن منتشر نمودیم، اینبار به ایستگاه بانک‌های دلال میرسیم که به عقیده یکی از کارشناسان مسکن نقش زیادی را در تورم بخش املاک ایفا کرده اند. با شابش همراه باشید.

فرها بیضایی کارشناس مسکن در گفتگو با یکی از خبرگزاری‌ها به نقش بزرگ بانک‌های دلال در بروز نوسانات قیمت مسکن پرداخت و بیان داشت بانک‌های دلال عمده ترین مالکان مسکن در کشور هستند و وضعیت فعلی بازار مسکن در کشور را ملتهب‌تر میکنند.

این کارشناس اظهار داشت: موضوع افزایش قیمت مسکن از مرحله حرف و حالت روانی گذشته و عملا اتفاق افتاده است. این اتفاق بیشتر توسط بانک‌های دلال صورت پذیرفته است. نمیتوانیم منکر شویم که بانک‌ها ذینفع ترین بخش کشور در حوزه املاک محسوب میشوند و هنگامیکه قیمت مسکن افزایش پیدا میکند آنها از وضعیت خطر دور میشوند.

این در حالیست که نرخ سکه در حال حاضر از مرز 2 میلیون و 200 هزار تومان هم عبور کرده و وضعیت بازار ارز نیز همچنان نامشخص است. در همین راستا رئیس کانون بانک‌های خصوصی اعلام کرد وضعیت خود بانک‌ها هم حال و روز خوشی ندارد اما با توجه به شرایط اقتصادی کشور نرخ سود بانکی کاهش نخواهد یافت. کوروش پرویزیان افزود: با توجه به اینکه شرایط نیمه دوم سال 96 مانند نیمه اول 96 نیست و نرخ ارز دچار نوساناتی شده، بعید میدانم بانک مرکزی اقدامی در جهت کاهش نرخ 15 درصدی بانک‌ها صورت بدهد. وی در ادامه به خروج امریکا از برجام اشاره کرد و گفت: خروج امریکا از برجام وضعیت پیش رو را متفاوت کرده است. سیاست های پولی و مالی باید دستخوش تغییراتی قرار بگیرند ضمن اینکه سیاست‌های ارزی و تجاری هم به تبع درگیر این تغییرات میشوند. به نظر من مجلس باید در بودجه سال 97 تجدیدنظر کند و مسائل مربوط به کنترل بودجه و هزینه‌های دولت را اصلاح نماید. به زبان دیگر نظام بانکی کشور باید مطابق با وضعیت فعلی اقتصاد کشور پیش برود.

نایب رئیس اتحادیه مشاورین املاک نیز در یک گفتگوی خبری نگرانی خود را از سود بانکی ابراز داشت اما بار دیگر به مردم اطمینان داد نرخ اجاره بها فراتر از نرخ تورم نخواهد رفت. حسام عقبایی اظهار داشت: یکی از نگرانی های بخش اجاره و رهن خانه مربوط به سود بانکی است ضمن اینکه هنوز هم هیچ اقدامی برای عرضه مسکن استیجاری و مسکن اجتماعی در کشور صورت نپذیرفته است. در شهرهای بزرگ ایران تقاضا برای اجاره خانه بالاست و اگر تعادلی بین عرضه و تقاضا صورت نپذیرد مشخص است نرخ اجاره بها افزایش خواهد یافت. اما من امیدوارم با ارائه اطلاعات شفاف و اجرای طرح های حمایتی، مشکلی در بازار اجاره بها پیش نخواهد آمد و نرخ آن بیشتر از 10 درصد افزایش نخواهد یافت. 

نظر سنجی شابش بستن
از اینکه ما رو در راستای ارائه خدمات بهتر یاری میکنید سپاسگزاریم
راضی هستم راضی هستم
بد نبود بد نبود
راضی نیستم راضی نیستم