افزایش چشمگیر قیمت خانه در ایرلند

افزایش چشمگیر قیمت خانه در ایرلند
افزایش قیمت خانه مقوله ای است که در اروپا و امریکا نیز در حال روی دادن است. در این میان کشور ایرلند دچار بحران شدیدتری شده به طوریکه سطح رفاه و کیفیت زندگی شهروندانش به شدت افت کرده است.

در طول چند سال گذشته شهر دوبلین (پایتخت ایرلند) یکی از پرطرفدارین شهرهای توریستی-مهاجرتی برای اقامت خارجیان محسوب میشد. این شهر دارای کافه های شلوغ، خیابان‌های همراه با معماری هنری و به طور کلی مکانی ایده‌آل برای تفریح و خوشگذرانی تلقی میشد. اما اخیرا محبوبیت این شهر به طرز چشمگیری کاهش یافته به طوریکه طبق گزارشی که بر اساس معیار کیفیت زندگی از 13 هزار مهاجر اخذ شده، دوبلین از بین 50 شهر مختلف دنیا، بین 5 شهر آخر قرار گرفته است. اما علت عدم استقبال از این شهر (و شهرهای مشابه مانند پاریس)، کاهش جذابیت‌های شهری و یا امنیت نیست، بلکه علت اصلی افزایش هزینه‌های زندگی به خصوص بخش مسکن عنوان شده است.

بر اساس آخرین گزارش‌های WorldFires، تنها کشور اروپایی که نرخ اجاره خانه بیشتری نسبت به ایرلند دارد لوکزامبورگ است. همچنین وب سایت Daft که یکی از وب سایت‌های املاک ایرلند است طی گزارشی اعلام کرد نرخ اجاره بهای ماهانه در این کشور به 1819 یورو رسیده که این مقدار 60 درصد بیشتر از میانگین درآمد ماهانه یک فرد در بخش خصوصی(قبل از کسر مالیات) در این کشور است.اما این تمام ماجرا نیست. جدای از کاهش ورود توریست‌ها و مهاجران، شهروندان داخلی ایرلندی نیز با مشکل مسکن رو به رو شده اند. طبق آمار ارائه شده در وب سایت‌های داخلی این کشور، بی خانمان‌های شهر دوبلین در سه سال گذشته تا 4 برابر افزایش پیدا کرده اند و 2 بی خانمان نیز در هفته گذشته جان خود را از دست داده اند. این در حالیست که تعداد دیگری از شهروندان به خانه‌های حمایتی فراهم شده توسط شبکه اجتماعیCouchSurfing  پناه آورده و یا به خانه والدین خود بازگشته اند.

بحران فعلی ایرلند در زمان فعلی اصلا به صلاح این کشور نخواهد بود زیرا پس از کناره گیری انگستان از اتحادیه اروپا، موقعیت‌های زیادی شغلی میتوانست به سمت این کشور سرازیر شود. از علت های اصلی افزایش قیمت مسکن در ایرلند میتوان به عملکرد نامناسب بانک‌ها، افزایش 40 درصدی هزینه ساخت و ساز و همچنین افزایش مالیات اشاره کرد.

نظر سنجی شابش بستن
از اینکه ما رو در راستای ارائه خدمات بهتر یاری میکنید سپاسگزاریم
راضی هستم راضی هستم
بد نبود بد نبود
راضی نیستم راضی نیستم