پدیده اجاره خانه بر اساس دلار در تهران

پدیده اجاره خانه بر اساس دلار در تهران
نوسانات اقتصادی در یک کشور، معمولا بستر مناسبی را برای بروز هنجارشکنی و یا قانون شکنی فراهم میکنند. اینبار نوبت بازار مسکن است که دچار این قانون شکنی‌ها بشود به نحویکه از گوشه و کنار شهر اخبار جالب توجهی در خصوص استفاده از دلار به عنوان وجه رایج مبادلات به گوش میرسد.

طبق گزارش‌های رسیده از سطح شهر تهران، این روزها استفاده از دلار به عنوان مبنای پولی برای اجاره خانه در حال رواج پیدا کردن است و به نظر میرسد این بازار برای برخی افراد بسیار پر رونق هم بوده است. این در حالیست که این روزها خرید و فروش دلار دچار اختلالات فراوانی شده و به سادگی نمیتوان به مبادله و تبدیل آن پرداخت. یکی از بسترهایی که برای انجام این معاملات وجود دارد، سایت های غیرتخصص املاک هستند که این نوع آگهی‌ها را بسیار راحت در وب سایت خود درج میکنند. منطقه اصلی برای اجاره خانه با نرخ دلار معمولا شمال تهران میباشد و بازه دریافتی نیز بین 6 هزار تا 6600 دلار است. برخی از مشاورین املاک ادعا میکنند این نوع از خانه ها صرفا به توریست ها و مسافران خارجی(خصوصا چینی ها و روسی ها) اجاره داده میشود اما سایر مشاورین املاک اظهار میدارند اجاره خانه با نرخ دلار به اتباع ایرانی نیز در حال انجام شدن است. نکته جالب دیگر قیمت‌های نجومی برخی از این خانه هاست که به بهانه استفاده از دلار شکل صعودی به خود گرفته است. به طور مثال یک آپارتمان 90 متری در قلهک بدون ودیعه با کرایه 1300 دلار در ماه اجاره داده میشود. حال اگر قیمت دلار را 6400 تومان در نظر بگیریم، نرخ اجاره خانه به پول ایران 8 میلیون و 320 هزار تومان میشود، در حالیکه یک آپارتمان نوساز 90 متری در قلهک با وجه ریال معمولا بین 5.5 تا 7 میلیون تومان معامله میشود. نمونه دیگر یک آپارتمان مبله 140 متری در تجریش است که با دلار آزاد به 22 میلیون و 400 هزار تومان میرسد در حالیکه خانه‌های مشابه در این منطقه با وجه رایج کشور حداکثر 20 میلیون تومان اجاره بها دارند. همانطور که مشاهده میشود ادامه یافتن این مسئله میتواند به افزایش نرخ اجاره بها در کشور سرعت بیشتری ببخشد بنابراین هرچه زودتر باید جلوی پیشرفت آن گرفته شود.

این موضوع در حالی رخ میدهد که مطابق قانون نظام صنفی و قانون مدنی، عدم استفاده از وجه رایج ملی در مبادلات جرم محسوب میشود و هیچ صاحبخانه یا فروشنده کالا و خدماتی حق ندارد به مبادله با ارز سایر کشورها بپردازد.

نظر سنجی شابش بستن
از اینکه ما رو در راستای ارائه خدمات بهتر یاری میکنید سپاسگزاریم
راضی هستم راضی هستم
بد نبود بد نبود
راضی نیستم راضی نیستم