موافقان و مخالفان راه‌اندازی سامانه املاک و مسکن

موافقان و مخالفان راه‌اندازی سامانه املاک و مسکن
بر اساس گزارشات بازار املاک که توسط نهادهای مختلف ارائه شده، قیمت مسکن در سال جاری از نرخ تورم نیز فراتر رفته است. جدای از علل بروز این اختلالات که در مقاله‌های قبلی به بررسی برخی از آنها پرداختیم، مجلس شورای اسلامی طرحی را برای جلوگیری از افزایش قیمت مسکن ارائه داده است. با شابش همراه باشید تا مروری بر نظر موافقان و مخالفان این طرح بیندازیم.

قیمت خرید و اجاره مسکن در چند ماه گذشته دچار تحولات زیادی شده است به طوریکه میانگین قیمت خرید خانه در اردیبهشت ماه امسال به 5 میلیون و 980 هزار تومان رسیده و نسبت به ماه مشابه سال گذشته 34.8 درصد رشد داشته است.همانند بخش خرید، بخش رهن و اجاره خانه در تهران نیز با رشد مواجه بود و 11 درصد افزایش پیدا کرده است. این درحالیست که نرخ تورم اردیبهشت ماه در گزارش بانک مرکزی 9.1 درصد و در گزارش مرکز آمار 8 درصد اعلام شده است. بدین ترتیب رشد قیمت مسکن از میزان تورم عبور کرده و اختلالات اقتصادی زیادی را بوجود آورده است.


در همین راستا رئیس کمیسیون عمران مجلس در مصاحبه ای به طرح جدید مجلس برای کنترل قیمت مسکن اشاره کرد و گفت: در طرح پیشنهادی مجلس پیشنهاد دادیم وبسایت و سامانه ای به منظور قیمت گذاری خانه‌ها و آپارتمان‌های مناطق مختلف تهران راه‌اندازی شود. در این سامانه به معیارهایی نظیر متراژ، کیفیت ساخت، سن بنا و... پرداخته خواهد شد. همچنین در نظر داریم این سامانه برای بخش اجاره و رهن مسکن مورد استفاده قرار بگیرد تا در همه ابعاد کنترل مناسبی بر بازار مسکن اعمال شود.

این طرح مجلس موافقان و مخالفانی دارد که تاکنون به اظهار نظر پرداخته اند. از مخالفان این طرح میتوان به مدیرکل دفتر برنامه ریزی و اقتصاد وزارت راه اشاره کرد. وی با اشاره به ناهمگن بودن مسکن گفت: تعیین قیمت مسکن به عنوان کالایی ناهمگن بی فایده است. اگر قیمت تعیین شده برای مسکن کمتر از انتظارات سازنده‌ها باشد، سرمایه گذارها وارد بخش ساخت و ساز نمیشوند و بخش املاک با کمبود عرضه مواجه خواهد شد و در نهایت قیمت ها دوباره افزایش خواهند یافت.

از سوی دیگر مدیرعامل سازمان زمین و مسکن با اجرای این طرح موافق است و اظهار میدارد این سامانه و یا هر سیستم دیگری که به شفاف شدن قیمت مسکن کمک کند باید اجرایی شود به شرط اینکه در راه اندازی، نوع کارکرد و اطلاعات ارائه شده در آن دقت لازم صورت پذیرد.

نظر سنجی شابش بستن
از اینکه ما رو در راستای ارائه خدمات بهتر یاری میکنید سپاسگزاریم
راضی هستم راضی هستم
بد نبود بد نبود
راضی نیستم راضی نیستم