خانه‌های خالی در ایران 3 برابر استانداردهای جهانی است

خانه‌های خالی در ایران 3 برابر استانداردهای جهانی است
تعیین تکلیف و رسیدگی به وضعیت واحدهای خالی از سکنه در کشورمان بارها مورد توجه قرار گرفته اما هیچگاه دستورالعملی در خصوص آن اجرا نشده است. یکی از بهترین و کارسازترین طرح‌هایی که برای کنترل این معضل در قانون درج شده، اخذ مالیات از خانه‎های خالی میباشد که متاسفانه این نوع مالیات در اصلاحات قوانین سال 79 حذف شد اما در سال 94 دوباره در مجلس به تصویب رسید.

علی اکبر قلی‌زاده استاد دانشگاه و کارشناس مسکن در این خصوص میگوید: متاسفانه قوانین اخذ مالیات از خانه‌های خالی به علت هزینه‌های بالای آن در سال 79 حذف شد. دولت نرخ موثر این نوع مالیات‌ها را کم میدانست ضمن اینکه هزینه‌ای که باید برای اخذ این مالیات تصویب میشد، بسیار بیشتر از درآمدهای دولت بود. البته به علت ضروری بودن این نوع از مالیات‌ها، مجلس شورای اسلامی دوباره اجرای این قانون را در سال 94 الزامی اعلام کرد. به نظر من باید هرچه زودتر نواقص مربوط به قوانین مالیات اصلاح شوند زیرا یکی از ابزارهای مهم دولت برای کنترل بازار املاک محسوب میشوند حتی اگر دولت فکر کند نرخ تاثیر این مالیات پایین است. این قانون چند سالیست تصویب شده اما در مرحله اجرا هیچ حرکتی را مشاهده نمیکنیم. اگر این قانون دارای اشکال بود باید اصلاح میشد و اگر قابل اجرا نبود باید راه حل دیگری برای جایگزین شدن پیشنهاد میشد. ما از نمایندگان مجلس و دولت انتظار داریم سریعا به این وضع رسیدگی کنند.


این استاد دانشگاه در ادامه به استاندارد خانه‌های خالی در دنیا و مقایسه آن با ایران پرداخت و گفت: در حال حاضر استاندارد خانه‌های خالی در دنیا 2.5 تا 3.5 درصد است که در ایران این اعداد به 3 برابر رسیده اند. علت آن این است که همچنان ساخت و ساز مسکن در حال پیشروی است در حالیکه قدرت خرید مردم در حال کاهش یافتن است. بنابراین همچنان شاهد وجود آپارتمان های خالی از سکنه در کشور هستیم. متاسفانه بخش خصوصی با خالی نگه داشتن آپارتمان‌ها به دنبال حفظ سرمایه و افزایش سود خود است اما این نوع رفتار آسیب‌های زیادی به شهروندان خواهد زد. من همچنان معتقدم اگر قوانین اخذ مالیات بر خانه‌های خالی به صورت درستی تدوین شوند، قطعا در مقابله با احتکار مسکن ایستادگی خواهند کرد. 

نظر سنجی شابش بستن
از اینکه ما رو در راستای ارائه خدمات بهتر یاری میکنید سپاسگزاریم
راضی هستم راضی هستم
بد نبود بد نبود
راضی نیستم راضی نیستم