سیاست‌های زمین شهری در تهران دارای تناقض است

سیاست‌های زمین شهری در تهران دارای تناقض است
معاون وزارت راه و شهرسازی در نشست هم اندیشی سیاست‌های زمین شهری به معضل قیمت زمین در ایران و مقایسه آن با دیگر کشورهای دنیا پرداخت. این جلسه با حضور معاون وزیر راه و شهرسازی، مدیرکل دفتر برنامه ریزی و اقتصاد مسکن، نمایندگان سازمان‌های وزارت راه و شهرسازی و جمعی از اقتصاددانان و اندیشمندان حوزه شهری برگزار شد.

حامد مظاهریان معاون راه و شهرسازی در این نشست از نرخ قیمت زمین در ایران گله کرد و گفت: "همانطور که میدانیم بین قیمت زمین و قیمت نهایی خانه تناسبی وجود دارد اما متاسفانه این نسبت در ایران به شکل غیرقابل قبولی درآمده است. در کشورهای اروپایی به هیچ وجه تاثیر قیمت زمین بر قیمت خانه به اندازه ایران نیست. حتی وقتی به کشورهایی که با مشکل کمبود زمین مواجه هستند نگاه می اندازیم، این نسبت باز هم همانند ایران برقرار نیست."


معاون وزیر راه و شهرسازی در ادامه به علل بروز مشکلات اینچنینی در کشور پرداخت و گفت: "متاسفانه کشور ما شرایط دوگانه و متناقضی را در حوزه سیاست های زمین شهری تجربه کرده است. به طور مثال میتوانیم به سیاست‌های متناقض بین عمران شهرهای جدید و شهرداری اشاره کنیم. در حالیکه در سیاست گذاری برای ایجاد شهرهای جدید به دنبال تثبیت و کاهش تراکم شهرهای مجاور بودیم، شهرداری به صورت بلعکس به دنبال افزایش غیرقابل توجیه تراکم شهرها بود."


این وضعیت در حالیست که بنابر آمار سامانه املاک و مستغلات مورخ 17 خرداد 97، قیمت روز مسکن همچنان بالا بوده و از متری 2 میلیون تا 14.5 میلیون تومان اعلام شده است. طبق گزارش این سامانه هر متر واحد مسکونی در محله انبار نفت تهران 2.1 میلیون تومان، در محله شیراز 10 میلیون 250 هزار تومان، در خیابان خاوران متری 2.3 میلیون تومان و در محله دروس تهران هر متر خانه 14.6 میلیون تومان معامله شده است.

نظر سنجی شابش بستن
از اینکه ما رو در راستای ارائه خدمات بهتر یاری میکنید سپاسگزاریم
راضی هستم راضی هستم
بد نبود بد نبود
راضی نیستم راضی نیستم