وزارت راه و شهرسازی تمایلی برای افزایش عرضه مسکن ندارد

وزارت راه و شهرسازی تمایلی برای افزایش عرضه مسکن ندارد
در حالیکه این روزها فشارهایی برای اخذ مالیات از خانه‌های خالی و همچنین افزایش عرضه مسکن به وزارت راه و شهرسازی وارد میشود، آخرین گزارشهای رسیده از عدم تمایل این وزارتخانه برای تحقق راهکارهای فوق خبر میدهند.

رئیس کمیسیون عمران مجلس در گفتگو با خبرگزاری‌ها از ورود مجلس به معضل‌های پیش آمده در بازار مسکن خبر داد و اظهار داشت: "مجلس برای بررسی علل افزایش قیمت خانه و دیگر مشکلات پیش آمده ورود پیدا خواهد کرد و تاکنون نیز تذکراتی در خصوص رشد قیمت مسکن به وزارت راه و شهرسازی داده شده و تاکید کردیم باید اقدام‌های جدی تر و عملی تری در حوزه سیاست گذاری صورت بپذیرد. گرچه دلایل زیادی برای افزایش قیمت ملک ذکر شده اند اما کاهش عرضه از اصلی ترین دلایل محسوب میشود. یکی از انتقادات بزرگی که به وزارت شهرسازی وارد است، کاهش پیدا کردن چشمگیر ساخت و ساز مسکن در کشور است. "

وی ادامه داد: "برخی آمارهای ارائه شده متناقض اند. درحالیکه آقای آخوندی بارها از وجود 2.5 میلیون خانه خالی در کشور سخن میگوید، گزارش مرکز پژوهش ها بر خلاف این ادعا از کمبود 3 میلیون خانه در کشور خبر میدهد."


محمدرضا کوچی در ادامه به نظر مجلس در خصوص کنترل قیمت مسکن اشاره کرد: "نظر مجلس در زمینه کنترل مسکن مثبت است. این یعنی متمایل هستیم وزارت شهرسازی و دولت بر قیمت مسکن همانند سایر کالاها نظارت داشته باشد. البته برخی معتقدند کنترل کردن قیمت مسکن نتیجه معکوس در پی خواهد داشت اما به هرحال باید از برخی ابزارها در کنترل قیمت مسکن استفاده کنیم در غیراینصورت با تورم لجام گسیخته ای رو به رو خواهیم شد. "


رئیس کمیسیون عمران مجلس در انتها به موضوع مهم بعدی بخش مسکن یعنی اخذ مالیات از خانه‌های خالی از سکنه اشاره کرد و اظهار داشت: مالیات بر عایدی و اخذ مالیات از آپارتمان های خالی از اهرم های مهمی هستند که بوسیله آنها میتوان بر عرضه و قیمت مسکن تاثیر گذاشت اما متاسفانه هنوز حرکتی از سوی وزارت راه و شهرسازی در این زمینه ندیده ایم و به نظر میرسد تمایلی برای اقدامات عملی در این زمینه وجود ندارد. مورد دیگری که همچنان قدمی برای تحقق آن صورت مشاهده نشده، راه اندازی سامانه ملی املاک است.

نظر سنجی شابش بستن
از اینکه ما رو در راستای ارائه خدمات بهتر یاری میکنید سپاسگزاریم
راضی هستم راضی هستم
بد نبود بد نبود
راضی نیستم راضی نیستم