نباید اختلالات بازار مسکن را متاثر از برجام بدانیم

نباید اختلالات بازار مسکن را متاثر از برجام بدانیم
محمود بهمنی رئیس سابق بانک مرکزی و عضو فعلی کمیسیون اقتصادی مجلس علت افزایش اجاره بها و قیمت خانه را متوقف شدن ساخت و ساز مسکن مهر عنوان کرد و گره زدن مشکلات بازار مسکن به برجام را صرفا بهانه تراشی دانست.

محمود بهمنی که سابقه ریاست بانک مرکزی را بین سالهای 88 تا 92 در کارنامه خود دارد، از اجبار و تحکم‌های فعلی برای کنترل بازار مسکن گله کرد و گفت: "بحث عرضه خانه در ایران دچار اختلال شده و به مرور زمان مقدار تقاضای مردم هم بالا رفته است. باید بدانیم کاهش نرخ اجاره خانه با فشار و زور پلیس و امنیتی کردن ماجرا حل نمیشود. اشکال بزرگی که در امنیتی کردن وجود دارد افزایش رشوه و زیرمیزی است. بنابراین راه حل بهتر این است که اولا عرضه را افزایش دهیم و ثانیا شرایط را برای صاحب‌خانه‌ها ایده آل کنیم تا با قیمتی مناسب خانه خود را اجاره دهند. متاسفانه عرضه مسکن در کشورمان دچار اختلالاتی شده و در جا میزند در حالیکه تقاضا روز به روز در حال افزایش است و به همین علت هزینه رهن و اجاره خانه نیز رشد پیدا میکند."

عضو کمیسیون اقتصادی مجلس در ادامه به موضوع مسکن مهر پرداخت و گفت: "متاسفانه با اینکه هزینه قابل توجهی از مردم دریافت شده، وضعیت چندین هزار واحد مسکن مهر نامعلوم است و معلوم نیست سرانجام چه زمانی تحویل داده میشوند. دولت باید در فکر تعیین تکلیف مسکن مهر باشد و سریعا آنها را به مردم تحویل دهد. البته قرار بود تمامی واحدهای مسکن مهر سال گذشته تحویل متقاضیان شوند که این اتفاق نیفتاد. از آنجا که بیشتر تقاضای بخش مسکن مربوط به طبقه متوسط جامعه میباشد، بنابراین با برنامه ریزی مناسب و عرضه بیشتر میتوان مسئله رشد قیمت مسکن را حل نمود."


بهمنی در انتها به برجام و تبعات آن اشاره کرد و گفت: " اجاره خانه درصدی از قیمت آپارتمان است و تا زمانی که تورم رشد پیدا کند، اجاره بها نیز رشد پیدا خواهد کرد. مجلس شورای اسلامی نیز از جنبه نظارتی به این قضیه ورود پیدا کرده و قرار است از وزیر راه و شهرسازی توضیحاتی را در این زمینه درخواست کند. متاسفانه همه چیز در کشور ما به برجام گره زده شد که اگر منطقی هم بخواهیم نگاه کنیم، صرفا کالاهای خارجی باید افزایش قیمت پیدا میکردند. بنابراین بهانه سازی باید متوقف شود و مسئولین به صورت جدی در این زمینه ورود پیدا کنند. ما نیز به زودی با وزیر راه جلسه ای برگزار خواهیم کرد."

نظر سنجی شابش بستن
از اینکه ما رو در راستای ارائه خدمات بهتر یاری میکنید سپاسگزاریم
راضی هستم راضی هستم
بد نبود بد نبود
راضی نیستم راضی نیستم