منتظر کاهش قیمت مسکن نباشید

منتظر کاهش قیمت مسکن نباشید
یکی از اعضای هیئت مدیره نظام مهندسی ساختمان در مصاحبه ای به بررسی دوره های رکود و رونق مسکن در کشور پرداخت و اظهار داشت دوره‌های فعلی حوزه مسکن در 20 سال گذشته دارای الگوی یکسانی بوده اند.

مهدی روانشادنیا با اشاره به اینکه بخش مسکن پس از هر دوره 4 تا 5 سالۀ رکود شاهد یک دوره کوتاه رونق میشود گفت: در طول 20 سال گذشته بازار املاک شاهد دوره های 4تا5 ساله رکود بوده و پس از آن یک دوره 6 ماهه تا 1 ساله رونق رخ میدهد که در آن با افزایش معاملات و قیمت خانه مواجه میشویم. اگر به گذشته نیز نگاه کنیم همین الگو تکرار شده است. در سال های 86 و 91 دقیقا همین اتفاقات افتاد به گونه ای که رشد قیمت مسکن باعث کاهش تقاضا شد و امروز نیز میبینیم با رشد قیمت خانه بخش مصرف کنندگان واقعی متحمل ضرر شده اند.

روانشادنیا در ادامه به عوامل موثر در رشد قیمت مسکن پرداخت و گفت: عوامل زیادی در رشد قیمت آپارتمان و املاک دخیل هستند که از جمله مهمترین آنها میتوان به اختلالات بازارهای موازی مانند افزایش نرخ ارز و کاهش نرخ سود بانکی اشاره کرد. البته نباید از رکود بخش بورس هم غافل شویم که تاثیر قابل توجهی در رشد قیمت مسکن ایجاد کرد. از سوی دیگر برخی سوداگران نیز به معضلات پیش آمده دامن زدند و بازار املاک را آشفته تر کردند. 

عضو هیئت مدیره نظام مهندسی در انتها آب پاکی را روی دست خریداران مسکن ریخت و گفت: هیچ زمانی شاهد این نبودیم که افزایش قیمت مسکن بعد از مدتی به حالت قبل بازگردد. بنابراین کاهش قیمت مسکن و بازگشت به وضعیت چندماه گذشته دور از انتظار است. البته در بهترین حالت ممکن است قیمت‌ها تا 5درصد کاهش پیدا کنند. راهکاری که من برای کنترل بازار مسکن پیشنهاد میدهم، اجرای طرح مالیات بر عایدی مسکن است، ضمن اینکه دولت برای برقراری توازن بین عرضه و تقاضا نیز باید راه حلی ارائه بدهد.

نظر سنجی شابش بستن
از اینکه ما رو در راستای ارائه خدمات بهتر یاری میکنید سپاسگزاریم
راضی هستم راضی هستم
بد نبود بد نبود
راضی نیستم راضی نیستم