میانگین عمربنای ساختمان در معاملات مسکن افزایش یافت

میانگین عمربنای ساختمان در معاملات مسکن افزایش یافت
عمر بنای ساختمان در یک کشور از اهمیت بالایی برخوردار است و میتواند عنصر مهمی در مطلوبیت اوضاع مسکن محسوب شود. این روزها برخی گزارش های بازار املاک از افزایش سن بنای آپارتمان ها در تهران خبر میدهند.

طبق گزارش ها و آمارهای رسیده از منابع رسمی، میانگین عمر بنای ساختمان به فروش رفته در ماه های اخیر به 11 سال رسیده است. میانگین عمر بنا در معاملات مسکن سال 94 طبق گزارش های رسمی 9 سال بود و این آمار نشان دهنده پیر شدن معاملات مسکن در چند سال گذشته است. این درحالیست که با توجه به وضعیت فعلی بازار مسکن، انتظار افزایش و تقویت فروش خانه های زیر 5 سال را داشتیم اما بلعکس، سنگینی کفه ترازو بیشتر به سمت خانه های سالخورده و مسن بوده است.

در حال حاضر سهم خانه های نوساز و زیر 5 سال ساخت در معاملات مسکن 47 درصد میباشد که نسبت به سال گذشته 6 درصد کاهش از خود نشان میدهد.این مسئله از سوی دیگر نشان دهنده کاهش قدرت خرید مردم به علت افزایش قیمت ها نیز میباشد. در ماه های اخیر قیمت مسکن تورمی 25 تا 30 درصدی پیدا کرد و عواملی نظیر جو روانی و نوسانات بازار ارز اوضاع مسکن را پیچیده کرد. خروجی این اتفاقات باعث شد تقاضای سرمایه ای و سفته بازی افزایش پیدا کند و بخش قابل توجهی از خریداران خانه که مصرف کننده نیستند، با خرید خانه به دنبال حفظ سرمایه و دارایی های خود باشند. این گروه صرفا به دنبال خرید خانه های قابل استفاده نبوده و به سمت خرید خانه های کلنگی نیز تمایل پیدا کردند و به همین دلیل در حال حاضر شاهد افزایش بیشتر قیمت زمین نسبت به قیمت مسکن هستیم.

افزایش میانگین سن ساختمان ها خبر خوبی برای بازار مسکن نخواهد بود زیرا میتواند فروش عرضه های جدید در بازار مسکن و تمایل سرمایه گذاران را در ماه های آینده را دچار مشکل نماید. راه حل فعلی برخی کارشناسان برای رفع این مشکل، خروج تقاضای سرمایه ای از بازار مسکن با استفاده از بازارهای رقیب است. البته برخی دیگر از کارشناسان اصلاح نظام مالیاتی بخش مسکن را برای کنترل سوداگری پیشنهاد میدهند.

نظر سنجی شابش بستن
از اینکه ما رو در راستای ارائه خدمات بهتر یاری میکنید سپاسگزاریم
راضی هستم راضی هستم
بد نبود بد نبود
راضی نیستم راضی نیستم