نمره مثبت بانک جهانی به کاهش آلودگی هوا در تهران

نمره مثبت بانک جهانی به کاهش آلودگی هوا در تهران
آلودگی هوا از معیارهای مهمی است که شهروندان برای محل سکونت و اشتغال خود مد نظر قرار میدهند. این سال ها آلودگی هوای تهران تبدیل به یکی از معضلات اساسی کشور شده اما طبق گزارش بانک جهانی، ایران توانسته پیشرفت خوبی در کنترل آلودگی هوای خود داشته باشد.

مدیر واحد پایش شرکت کنترل کیفیت هوای تهران در گفتگویی به بررسی وضعیت نامناسب هوای تهران پرداخت و گفت: تهران دارای 8.5 میلیون نفر جمعیت است و با احتساب رفت و آمد افراد شاغل، این جمعیت به بالای 12.5 میلیون نفر در روز خواهد رسید. این حجم از جمعیت نزدیک به 17 میلیون رفت و آمد صورت میدهند که اغلب این رفت و آمدها با وسایل نقلیه غیراستاندارد و منسوخ شده انجام میپذیرد. به همین دلیل شهر تهران در ردیف آلوده ترین شهرهای جهان قرار گرفته و آثار مخرب آن تبدیل به یکی از معضلات اساسی زیست محیطی محسوب میشود. 


روشنی در ادامه به ارائه گزارش بانک جهانی در خصوص شهر تهران پرداخت و اظهار داشت: اگر بخواهیم به گزارش بانک جهانی نگاهی بیندازیم، تهران از بین 26 شهر بزرگ جهان، رتبه دوازدهم را در زمینه آلاینده PM10 در اختیار دارد که آماری تامل برانگیز محسوب میشود. در دیگر بندهای این گزارش از آلودگی هوا به عنوان یکی از خطرناک ترین عوامل زیست محیطی ایران نام برده شده که بیماری هایی مانند: آسم، سرطان ریه، پارکینسون، اوتیسم و سکته را در بر میگیرد. هزینه سالانه اقتصادی آلودگی هوا در تهران 2.6 میلیارد دلار تخمین زده شده ضمن اینکه این برآورد صرفا بر اساس تاثیرات سلامتی بر روی انسان محاسبه شده است. حال به وضعیت خودروها میپردازیم. از 80 درصد خودروهای ثبت شده در تهران، 90 درصد شخصی، 8 درصد وانت و 2 درصد تاکسی هستند. جالب است بدانید با اینکه بیشتر خودروهای تهران شخصی هستند، اما تنها 3 درصد از آلودگی هوا را به خود اختصاص میدهند. مهمترین منبع انتشار PM10 در تهران، اتوبوس های بخش خصوصی (35 درصد)، اتوبوس شهری (28 درصد) و کامیون ها (28 درصد) هستند. با این حساب خودروهای سنگین تنها 2 درصد از کل وسائط نقلیه تهران را تشکیل میدهند اما بیشترین میزان آلودگی ذرات معلق در هوا را نیز در اختیار دارند.

روشنی در انتها به نتیجه گیری مثبت بانک جهانی در مدیریت شهری تهران اشاره کرد و گفت: گزارش بانک جهانی اذعان میدارد دولت در سال های گذشته با استفاده از استاندارد کیفیت یورو 4، مترو و BRT، مدیریت بهینه ترافیک شهری، راه اندازی بزرگترین ناوگان گاز طبیعی در جهان و کاهش یارانه های سوخت توانسته شاخص آلودگی هوا در تهران را از 216 روز در سال 1390 به 111 روز در سال 1394 برساند. همچنین با این روند کاهشی نزدیک به نیم میلیون دلار در هزینه های اقتصادی صرفه جویی به عمل آمده است.

نظر سنجی شابش بستن
از اینکه ما رو در راستای ارائه خدمات بهتر یاری میکنید سپاسگزاریم
راضی هستم راضی هستم
بد نبود بد نبود
راضی نیستم راضی نیستم