مصرف بالای انرژی در ساختمان‌های کشور

مصرف بالای انرژی در ساختمان‌های کشور
امروز دومین کنفرانس بین المللی مهندسی مکانیک با حضور اکبر ترکان مشاور رئیس جمهور برگزار شد که مباحث مطرح شده در آن ارتباط نزدیکی با صنعت ساختمان سازی داشت. با شابش همراه باشید تا نگاهی بر موضوعات مطرح شده در این جلسه بیندازیم.

در این کنفرانس اکبر ترکان به صورت ویژه  به موضوع مصرف انرژی در ایران پرداخت و گفت: این مسئله نگران کننده را باید بپذیریم که مصرف انرژی در ایران چندین برابر استانداردهای دنیاست. به طور مثال میزان مصرف انرژی در کشورهای خارجی معادل دو بشکه نفت است اما در ایران به 8 بشکه نفت میرسد. از سوی دیگر میزان تولید گاز در کشورمان 600 میلیون مترمکعب است در حالیکه میزان مصرف گاز 240 میلیارد مترمکعب میباشد. با توجه به اینکه مقداری از انرژی باید به ثروت تبدیل شود، وضعیت فعلی ما بسیار خطرناک است زیرا به میزان قابل توجهی اتلاف انرژی را مشاهده میکنیم.


ترکان در ادامه موضوع مصرف انرژی را به حوزه ساختمان و قوانین ملی کشاند و گفت: میزان مصرف انرژی در حوزه ساختمان‌ها به 41 درصد میرسد و خیلی بیشتر از بخش حمل و نقل است. روزانه در تهران 80 میلیون مترمکعب گاز و 25 میلیون مترمکعب بنزین و گازوئیل مصرف میشود و بدین ترتیب سهم مصرف انرژی و گاز سه برابر سوخت‌های بنزینی و گازوئیلی است. این بدین معنیست که باید توجه خود را به سمت بهینه سازی مصرف انرژی در آپارتمان‌ها معطوف کنیم اما متاسفانه شاهد حرکت محسوسی در این زمینه نیستیم. به طور مثال چندین سال پیش مجموعه ای از قوانین و مقررات با نام مبحث 19 به تصویب رسید اما امروزه کمتر کسی را میبینیم که این اصول را رعایت کند. بنده معتقدم شهرداری تهران باید مبحث 19 را جدی بگیرد و از صدور گواهی پایان کار ساختمان‌هایی که این اصول را رعایت نمیکنند خودداری نماید. مهندسین ناظر موظفند همانگونه که بر اجرای مقررات ملی ساختمان نظارت میکنند، اصول مبحث 19 را نیز مورد توجه قرار دهند. اصلی ترین موضوعی که در مبحث 19 مطرح شده، عایق‌بندی جداره‌های بیرونی آپارتمان‌ها و خانه‌ها است تا از مصرف انرژی به میزان چشمگیری کاسته شود.

نظر سنجی شابش بستن
از اینکه ما رو در راستای ارائه خدمات بهتر یاری میکنید سپاسگزاریم
راضی هستم راضی هستم
بد نبود بد نبود
راضی نیستم راضی نیستم