آیا طرح ملی بازآفرینی شهری شکست خورده است؟

آیا طرح ملی بازآفرینی شهری شکست خورده است؟
سال گذشته بود که به دستور ریاست جمهوری، طرحی با عنوان برنامه ملی بازآفرینی شهری به صورت مشترک به شهرداری و دولت ابلاغ شد. در این طرح مقرر شد 1334 محله فرسوده تهران در طول 5 سال در دو قالب "ساخت سالانه 100 هزار واحد مسکونی" و "افزایش سرانه‌های خدماتی" به اجرا در بیاید. با توجه به اینکه طرح های سابق نوسازی بافت فرسوده دچار شکست شده بودند، در این طرح علاوه بر نوسازی کالبدی، افزایش سرانه خدماتی و رفاهی برای بهبود کیفیت زندگی نیز مدنظر قرار گرفت و با توجه به سکونت 20 درصد از خانوارهای پایتخت در محدوده بافت فرسوده، شهر تهران به عنوان اولویت اول برای اجرای این طرح معرفی شد.

شهر تهران دارای 55 هزار واحد مسکونی و 5 منطقه فرسوده (11،12،15،16،17) میباشد که طبق برنامه مقرر شد اجرای طرح بازآفرینی ملی شهری با سه پروژه "محله سیروس توسط دولت"، "محله تختی توسط شهرداری" و "واگذاری 15 قطعه زمین به صورت مشترک از سوی دولت و شهرداری" وارد فاز عملیاتی شود. اما متاسفانه پس از گذشت 3 ماه از ابلاغ اجرای طرح بازآفرینی ملی شهری، شاهد هیچگونه حرکت محسوسی نیستیم و به عبارت دیگر به نظر میرسد این طرح با شکست مواجه شده است. به طور مثال پروژه واگذاری 15 قطعه زمین کاملا متوقف شده، پروژه محله سیروس به حالت تعلیق درآمده و پروژه محله تختی نیز با تاخیر در اجرا مواجه شده است. 

کارشناسان سازمان نوسازی نیز اعلام میدارند با اینکه امتیازات خوبی برای مشارکت بخش خصوصی در نظر گرفته شده، اما انتظارات تورمی و بروز اختلالات اقتصادی مانع از حضور این افراد در طرح نوسازی میشود.  مشکل دیگری که در حال حاضر وجود دارد مشخص نبودن نرخ سود وام بدون سپرده نوسازی است که منجر به کم شدن رغبت سرمایه گذاران برای ساخت و ساز شده است. به نظر میرسد مسئولان دولتی و شهرداری، هرچه زودتر باید راه حلی برای خروج از رکود وجود آمده ارائه دهند، در غیراینصورت شاهد چشم انداز ناامید کننده و خطرناکی در حوزه بافت‌های فرسوده و به طور کلی حوزه مسکن خواهیم بود.

نظر سنجی شابش بستن
از اینکه ما رو در راستای ارائه خدمات بهتر یاری میکنید سپاسگزاریم
راضی هستم راضی هستم
بد نبود بد نبود
راضی نیستم راضی نیستم