وظیفه مشاورین املاک در قبال مالکان مسکن

وظیفه مشاورین املاک در قبال مالکان مسکن
حسام عقبایی رئیس پیشین و نائب رئیس فعلی صنف مشاورین املاک تهران در نشست هفتگی خود با یک خبرگزاری از آغاز دوره رکود مسکن در هفته های آتی خبر داد و در ادامه از مشاورین املاک درخواست کرد وضعیت بازار مسکن را برای مالکان تشریح نمایند تا از افزایش قیمت جلوگیری شود.

حسام عقبایی در ابتدای این گفتگو به روند صعودی معاملات املاک در چندماه اخیر پرداخت و گفت: در اسفند 96 شاهد رشد 30 تا 35 درصدی قیمت مسکن بودیم که این رشد قیمت در اردیبهشت ماه به مقدار قابل توجه 60 درصد رسید. این وضعیت تا اوایل خرداد ماه هم ادامه پیدا کرد و برخی از شهروندان که فرض میکردند این روند همچنان ادامه دار است قصد ورود به این بازار را داشتند که هرچه به سمت آخر خردادماه پیش رفتیم از تعداد معاملات کاسته شد و نهایتا کاهش 21 درصدی معاملات را تجربه کردیم. با توجه به اینکه قیمت مسکن غیرمتعارف و حباب گونه بود، بخشی از خریداران که توان خرید خانه را نداشتند از این بازار خارج شده و انتظار داریم کم کم از رشد صعودی قیمت مسکن کاسته شود. 


نائب رئیس اتحادیه املاک در ادامه به تلاش بیهوده برخی مالکان برای افزایش قیمت مسکن اشاره کرد و گفت: بازار مسکن روزهای پر التهابی پشت سر میگذارد به طوریکه فروشندگان خانه هر روز به دفاتر مشاورین املاک مراجعه کرده و خواستار افزایش قیمت خانه خود برای فروش هستند. به همین علت متقاضیان مسکن به علت قدرت خرید پایین از انجام معامله صرف نظر میکنند. این مسئله باعث میشود حتی در صورت افزایش قیمت توسط صاحبخانه ها هم باز شاهد رشد معاملات مسکن نباشیم و وضعیت مسکن روند نسبی و با ثباتی را طی کند. پیشنهاد من این است که مالکان از مقایسه و تطبیق بازار مسکن با سایر بازارهای موازی مانند ارز و سکه خودداری کنند. البته شاید بار اصلی این روشنگری بر عهده مشاورین املاک باشد تا وضعیت فعلی را برای مالکان تشریح کنند. این نکته را هم نباید از یاد ببریم که کشور ما فاقد یک چشم انداز کلان در حوزه مسکن است و قاعدتا بخش زیادی از این نا‌به‌سامانی ها به این موضوع برمیگردد. 

نظر سنجی شابش بستن
از اینکه ما رو در راستای ارائه خدمات بهتر یاری میکنید سپاسگزاریم
راضی هستم راضی هستم
بد نبود بد نبود
راضی نیستم راضی نیستم