9 راه حل آخوندی برای متعادل سازی بازار مسکن

9 راه حل آخوندی برای متعادل سازی بازار مسکن
وزیر راه و شهرسازی در گفتگویی با خبرگزاری های کشور از تدوین پیش نویس طرح تعادل سازی بازار مسکن خبر داد و اعلام داشت این پیش نویس با کمک کارشناسان اقتصادی تکمیل و سپس به فاز اجرایی وارد خواهد شد.

- عرضه بسته های تشویقی در حوزه مالیات مسکن که شامل معافیت از پرداخت مالیات بر عملکرد، مالیات بر نقل و انتقال و مالیات بر اجاره خانه میتواند باشد. بسته های این بخش به منظور افزایش ساخت و ساز مسکن و مطابق با الگوی مصرف در قالب استیجاری یا ملکی ارائه خواهند شد.


2- راه اندازی بازارگاه الکترونیکی توسط بانک مسکن برای ارتباط مستقیم بین تولید کنندگان و عرضه کنندگان مسکن. این بازارگاه باعث کاهش هزینه های مبادله خواهد شد و ارتباطی قراردادی بین طرفین معامله اعم از سازنده، پیش خریدار و بانک برقرار میسازد.

3-  تخصیص بودجه به شهرداری تهران برای اخذ مالیات از خانه های خالی و استفاده از این مالیات ها برای اجرای طرح مسکن اجتماعی.

4-  سرعت بخشیدن به روند اجرای لایحه قانونی پیش فروش ساختمان. این راه حل از گزینه هایی است که به صورت همزمان میتواند عرضه و تقاضای خرید خانه را تقویت نماید. این قانون در سال 1389 و با هدف پبشگیری از وقوع جرم در مجلس تصویب شده اما به علت مغایر بودن وظایف نهادها و دستگاه های ذکر شده با وظایف ذاتی‌شان هنوز اجرایی نشده است. بنابراین نیاز است این قانون سریعا اصلاح شده و سپس به اجرا در بیاید. 

5- برای جلوگیری از بروز سوداگری در بخش زمین، نیاز است مالیات بر عایدی سرمایه ناشی از زمین مورد استفاده قرار بگیرد زیرا بخش قابل توجهی از اختلالات بازار مسکن به علت سوداگری و کسب سود از مجاری افزایش قیمت زمین صورت پذیرفته است.

6- حمایت از ساخت و ساز واحد های مسکونی با متراژ پایین باید به عنوان الگویی در ساخت و ساز مورد توجه قرار بگیرد. در حال حاضر ساخت و ساز مسکن مطابق با نیاز عمومی متقاضیان مسکن نیست.

7- تسریع در اجرای طرح بازآفرینی شهری و نوسازی بافت های فرسوده همانطور که در برنامه ششم مقرر شده است. نیاز است با اهرمی کردن منابع محدود بودجه ای و تخصیص اعتبارات دستگاه های خدمات رسان در محلات، هرچه زودتر این طرح وارد فاز اجرایی شود.

8- تغییر رویکرد بانک مسکن از یک بانک تخصصی به یک بانک توسعه ای-تخصصی زیرا مهمترین ابزار دولت برای رویارویی با چرخه های رکود و تورم، بهبود کیفیت زندگی مردم از طریق کنترل قیمت مسکن است. بانک مسکن نیز به عنوان یک ابزار قدرتمند در این حوزه میتواند سیاست های تعادل سازی عرضه و تقاضا را اجرایی نماید.

9- از آنجا که دولت و شرکتهای دولتی در داخل شهرها زمین‌هایی در اختیار دارند، بر اساس ماده 6 قانون ساماندهی وحمایت از تولید مسکن بایستی این زمین‌ها هرچه زودتر با هدف افزایش عرضه واحدهای منطبق با الگوی مصرف واگذار شوند.

نظر سنجی شابش بستن
از اینکه ما رو در راستای ارائه خدمات بهتر یاری میکنید سپاسگزاریم
راضی هستم راضی هستم
بد نبود بد نبود
راضی نیستم راضی نیستم