سامانه‌های الکترونیکی، راه حل کنترل بازار مسکن

سامانه‌های الکترونیکی، راه حل کنترل بازار مسکن
دیشب در برنامه گفتگوی ویژه خبری به بررسی وضعیت بازار مسکن و حوزه اجاره مسکن پرداخته شد و معاون دفتر برنامه ریزی وزارت شهرسازی به بیان راه حل‌های این وزارتخانه برای کنترل بازار مسکن پرداخت.

مجید کیان پور در گفتگوی ویژه خبری با اشاره به اینکه از زمان متعادل سازی نرخ سپرده بانکی و تغییرات پایه پولی کشور، مالکان قیمت‌ها را با این تغییرات افزایش داده‌ند گفت: همین برنامه و طرح در خصوص اجاره خانه نیز باید اجرایی شود و همانطور که نرخ تورم تک رقمی اعلام شده، نرخ اجاره بها نیز باید تک رقمی اعلام شود و مسئولیت این بخش نیز بر عهده دولت است.

در ادامه علی قائدی معاون دفتر برنامه ریزی و اقتصاد وزارت شهرسازی در جواب اعلام داشت: دولت سیاست دستوری برای کنترل اجاره بهای مسکن ندارد و معتقدیم باید با کار کردن بر روی عرضه این مسئله را حل نماییم. بنابراین اگر دولت به زمینه اجاره مسکن وارد شود گرچه شاید در کوتاه مدت شاهد اثرات مثبتی باشیم اما در بلندمدت مشکلات بزرگی رخ خواهد داد. قائدی در ادامه به موضوع مالیات از خانه های خالی پرداخت و گفت: متاسفانه ابزار لازم برای شناسایی خانه های خالی و اخذ مالیات را در اختیار نداریم و معتقدیم ابزار مالیات در بخش اجاره خانه ناکارآمد است. راه حل ما ایجاد سامانه‌های الکترونیکی برای کاهش نقش اشخاص در قیمت گذاری خانه و اجاره بهاست. بدینوسیله عرضه مسکن تقویت شده و رقابت کاملی نیز رقم خواهد خورد.

در ادامه گفتگو مهدی هاشمی از کارشناسان مسکن با ذکر این نکته که طبق قانون اساسی دولت باید با ورود مستقیم به بخش مسکن این اوضاع را کنترل کند افزود: طبق قانون، دولت وظیفه دارد برای شهروندان مسکن بسازد و آن را در اختیار اقشار مختلف خصوصا مستضعفین قرار دهد. در بحث اجاره مسکن نیز همین سیاست حاکم باید باشد اما متاسفانه شاهد برنامه و مدیریتی در این زمینه نیستیم. در کشورهای مختلف دنیا، هزینه مسکن در سبد خانوار 20 درصد است اما در کشور ما این رقم بین 30 تا 70 درصد میباشد. مرکز  تحقیقات مسکن نیز در تایید این حرف اعلام کرده در 50 سال گذشته قیمت خانه از نرخ عمومی تورم فراتر رفته و نتیجه این میشود که به جای خانه دار شدن مردم، نرخ اجاره نشینی افزایش خواهد یافت.

در بخشی دیگر از این گفتگو رئیس اتحادیه مشاورین املاک اظهار داشت: مشاورین املاک وظیفه و اجازه ای در خصوص کارشناسی املاک و دخالت در سرمایه مردم را ندارند. البته ما در صدد هستیم دوره های آموزشی برای مشاورین املاک برگزار کنیم تا سطح دانش و آگاهی آنها افزایش پیدا کند.

نظر سنجی شابش بستن
از اینکه ما رو در راستای ارائه خدمات بهتر یاری میکنید سپاسگزاریم
راضی هستم راضی هستم
بد نبود بد نبود
راضی نیستم راضی نیستم